Praca / Usługi · 11 stycznia 2019

Gdzie pracują pracownicy ze Wschodu?

Gdzie pracują pracownicy ze Wschodu? W dzisiejszych czasach w Polsce spotkać możemy szereg ludzi, którzy przybyli do naszego kraju ze Wschodu w celach zarobkowych. Grupę tą stanowią przede wszystkim Ukraińcy, którzy ze względu na trudną sytuację w swoim kraju, pragną żyć inaczej i lepiej, zapewniając tym samym swoim rodzinom dużo lepsze warunki. Pracownicy ze Wschodu przybywają do Polski, zatrudniają się w agencjach pracy, otrzymują zlecenia.

Gdzie pracują pracownicy ze Wschodu?

Zazwyczaj wynajmują w kilku lub w kilkunastu pokoje i żyją biednie, aby móc szybko zarobić i wrócić do rodziny, bądź też wysłać im większą sumę pieniędzy. Ukraińców spotkać można zarówno w dużych miastach, jak również i w małych miasteczkach. Poszukują oni w Polsce takich miejsc, w których mogą zarobić jak najwięcej, a jednocześnie utrzymać się za jak najmniej. Takie osoby nie posiadają w większości doświadczenia w pracy, nie mają wykształcenia i szukają dowolnej pracy, w której mogą zarobić.

Bez względu bowiem na to, na jakim stanowisku pracują, wszędzie są to dla nich pieniądze dużo wyższe, niż te, które mogliby zarobić na Wschodzie. Jedni ludzie przyjeżdżają tylko na chwilę, aby móc zarobić szybko pieniądze na samochód, na wakacje, na remont mieszkania, inni decydują się na dłuższy pobyt, by odłożyć trochę pieniędzy i zacząć lepiej żyć. Jest też i taka grupa osób, która wyjeżdżając postanawia zostać w Polsce już na zawsze. Gdzie więc tacy pracownicy ze wschodu pracują? Na jakich zatrudniani są oni stanowiskach? W jakich branżach jest takich osób najwięcej?

Pracownicy ze Wschodu – praca w firmach sprzątających

Największą grupę osób stanowią pracownicy zatrudnieni w firmach sprzątających. Do takiej pracy nie wymagane są niemal żadne umiejętności, nie ma tutaj kontaktu z ludźmi, dlatego też bariera językowa nie stanowi problemu, taka praca dostępna jest od ręki i w każdym niemal miejscu. Osoby takie pracują dla prywatnych osób sprzątając ich domy, a także zatrudniają się w firmach, które poszukują pracowników przez agencja pracy tymczasowej Szczecin.

Jest to sprzątanie między innymi biurowców, hal produkcyjnych i całego zaplecza produkcji, a także, jeśli nie przede wszystkim blokowisk. Takie stanowiska zazwyczaj obsadzane są przez kobiety, jednak i wśród panów można spotkać osoby zajmujące się pracami porządkowymi wokół posesji, myciem okien na wysokości, czy też innymi działaniami, które związane są w danym miejscu z utrzymaniem czystości.

Pracownicy ze Wschodu – praca w sklepach

Drugą grupę ludzi stanowią pracownicy ze Wschodu zatrudniani w sklepach, zazwyczaj spożywczych. Takie osoby nie pracują na kasie, chyba że posiadają umiejętność posługiwania się językiem polskim W większości jednak przypadków takie osoby pracują przy wykładaniu towaru i pracy na magazynie lub zapleczu. Z pewnością większość z nas spotkała się z sytuacją, w której właśnie Ukraińcy stanowili większość danego supermarketu lub innego sklepu spożywczego, ale i nie tylko. Osoby będące naszymi wschodnimi sąsiadami zatrudniani są w sklepach drogeryjnych, w księgarniach i w innych placówkach oferujących sprzedaż towarów.

Pracownicy ze Wschodu – praca na produkcji

Znaczą część osób stanowią także i ludzie pracujący na produkcji. Dotyczy się to przede wszystkim grupy mężczyzn. Ze względu na to, że zapotrzebowanie jest wciąż duże, a ludzi do pracy brakuje, to właśnie pracownicy ze Wschodu stanowią znaczną część osób pracujących przy obsłudze maszyn, podczas jazdy na wózkach widłowych, przy pracy na magazynach. Dziś większość firm produkcyjnych posiada w swoich szeregach pracowników z Ukrainy, jak również i z innych krajów. Osoby takie są rzetelne i profesjonalnie podchodzące do swojej pracy, a to sprawia, że pracodawcy są w pełni z nich zadowoleni.

Pracownicy ze Wschodu – firmy kurierskie

I kolejną pokaźną grupę osób stanowią pracownicy ze Wschodu zatrudnieni na stanowiskach kurierskich. Rozwożą one towary do klientów i mimo tego, że mają z nim kontakt, znajomość języka polskiego w stopniu podstawowym jak najbardziej wystarczy. Osoby te z chęcią pracują zarówno standardowy 8 – godzinny cykl pracy, jak również i decydują się na nadgodziny, których zawsze jest wiele, gdyż rąk do pracy wciąż brakuje, a zapotrzebowanie na ludzi jest bardzo duże. Ukraińcy wolą pracować jak najwięcej, gdyż tym samym sposobem zarabiają dużo i szybciej będą mogli wrócić do swoich rodzin na Ukrainie.

W większości branż, w których nie ma konieczności posiadania wykształcenia lub większych umiejętności, pracownicy ze Wschodu stanowią sporą grupę osób. Dziś agencje pracy posiadają w większości przypadków pracowników z Ukrainy, których z miesiąca na miesiąc wciąż przybywa, a z racji tego, że Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę na zachód, to nie ma rąk do pracy. W ten sposób polscy pracodawcy zyskują siłę roboczą, z kolei sami pracownicy mają pracę, dzięki której mogą pozwolić sobie na większe pieniądze, a co za tym idzie, również większe możliwości.

angielski szwedzki