Budownictwo / Nieruchomości · 6 lutego 2019

Sprzedaż domu — na co zwracają uwagę kupujący?

Sprzedaż domu — na co zwracają uwagę kupujący? Budujesz nieruchomości na sprzedaż? Jeśli jesteś już długo na rynku, to z pewnością wiesz, co się sprawdza, a co spotyka się dezaprobatą klientów. Ci jednak, którzy dopiero zaczynają przygodę na rynku nieruchomości, powinni się nieco o rządzących tam prawach dowiedzieć. Warto wiedzieć co lubią klienci, co najczęściej jest oglądane i klikane przez internautów oraz jakie aktualnie panują trendy w nieruchomościach. Sprzedaż nieruchomości to trudne i wymagające zadanie.

Trzeba wiedzieć, jak przygotować nieruchomość pod sprzedaż oraz jak napisać ofertę . Z każdym rokiem zmieniają się też trendy i oczekiwania klientów względem rynku nieruchomości. Dlatego należy być cały czas na bieżąco i sprawdzać co aktualnie jest na topie. Ważne jest to, aby nie tylko zachęcić potencjalnych klientów do kliknięcia w ofertę sprzedaży domu, ale też do odwiedzenia go w realu. Jak przyciągnąć klienta i zachęcić do odwiedzin? Co jest ważne dla potencjalnych kupców? Jak przygotować dom do zdjęć oraz odwiedzin klientów?

Zasada pierwsza: myśl jak klient

Jak myślisz, czego oczekują internauci klikający daną ofertę domu? Przede wszystkim zdjęć. Jest to kwestia podstawowa do tego, aby ktokolwiek ogłoszenie kliknął. Bez zdjęć, ogłoszenie traci na wartości. Pomyśl, czy Ty chciałbyś kupować przysłowiowego „kota w worku”. Nikomu nie będzie się chciało fatygować parędziesiąt kilometrów, aby zobaczyć, jak dom wygląda. Pamiętaj, że nikt nie uwierzy na słowo, kiedy napiszesz, że dom jest piękny i zadbany. Piękno jest kwestią sporną i zależy od gustu, zaś schludność, też może dla każdego mieć inną definicję. Tak można rozłożyć każdą ofertę, która nie zawiera fotografii. Wczuj się w sytuację klienta i pomyśl, czy postawiłbyś kliknąć w taką ofertę.

Pisząc treść ogłoszenia, postaraj się zawrzeć w niej, jak najwięcej ważnych informacji. Ludzi są z natury leniwi, więc jeśli nie dowiedzą się czegoś z ogłoszenia, nie będzie się im chciało dzwonić czy pisać lub po prostu o tym zapomną, odkładając na później. Tak więc Twoje ogłoszenie pójdzie w niepamięć. Postaraj się więc wyczerpać temat i zamieścić wszystkie informacje począwszy od ilości pokoi, aż po miłych lub nie — sąsiadów. Warto wspomnieć także o wszelkich prawnych kwestiach związanych z domem.

Zapach ma znaczenie

Zapachy mają ogromną moc. Jeśli poczujesz pomarańcze i goździki lub zapach pierniczków, kojarzysz ten zapach ze świętami, miłą atmosferą i rodzinnym ciepłem. Dlatego pamiętaj, aby przed wizytą potencjalnych klientów zapalić delikatne świece zapachowe lub upiec jakieś ciasteczka, które będą się kojarzyć z domem rodzinnym i wspólnymi wieczorami. Unikaj zapachów mdlących, intensywnych oraz odświeżaczy powietrza. Jeśli chcesz sprawdzić, czy zapach nie jest zbyt nachalny, wyjdź na parę minut na zewnątrz i wróć do domu. Wtedy poczujesz dokładnie to, co czują osoby wchodzące do budynku.

Jeśli obawiasz się zabawy zapachami, ze względu na nieznajomość preferencji klienta, postaw na coś prostego. Możesz np. obrać kilka pomarańczy lub mandarynek przed przyjściem klienta, które rozniosą świeży zapach po domu. Doskonale działa też zapach świeżo parzonej kawy. Niewiele jest osób, które nie lubią tego zapachu. Nawet jeśli ktoś nie jest kawoszem, to zapach tego napoju jest przyjemny, odprężający i świeży. Dlatego zaparzenie kawy dla siebie i klienta to doskonały pomysł na wywołanie miłych skojarzeń.

Przygotowanie wnętrz

Klient wyrabia sobie opinię o nieruchomości, nie tylko widząc zdjęcia, ale też poznając jej wnętrza. Dlatego zarówno do zdjęć, jak i do odwiedzin potencjalnych klientów warto dobrze przygotować wnętrza i zapewnić jak najlepsze wspomnienia. Ważne jest to, aby daną nieruchomość, zapadła w pamięć. Może to być jakiś szczegół, co wyjątkowego lub odmiennego. Pamiętasz także o zabiegach, które upiększą wnętrza oraz sprawią, że będą bardziej przytulne. Jak uatrakcyjnić dom dla potencjalnych klientów bez dużego nakładu kosztów i remontów?

  • Posprzątaj — nic tak nie odstrasza klienta, jak wszechobecny bałagan. Wszelkie śmieci i brud psują wygląd nawet najładniejszego domu. Dlatego w pierwszej kolejności, zabierz się za sprzątnie. Porządnie odkurz dywany, wyszoruj fugi, umyj podłogi, pościeraj kurze i wypucuj okna. Dom ma lśnić czystością. Warto także wyprać poszarzałe firanki lub zmienić na nowe.
  • Wyrzuć niepotrzebne rzeczy — nie zagracaj wnętrz. Robi to wrażenie bałaganu. Wyrzuć stare i zepsute rzeczy. Lepiej postawić na minimalizm, niż niepotrzebnie zagracać przestrzeń i zmniejszać optycznie pomieszczenia.
  • Dodaj roślinki — wybierz się do sklepu i poszukaj kilka doniczek ładnie prezentujących się kwiatów. Wprowadzą one życie i trochę natury do pomieszczeń. Warto postawić jakieś kwitnące kwiaty na stoliku czy ławie oraz kilka na parapetach. W łazience sprawdzą się egzotyczne rośliny i charakterystycznych liściach. W kuchni ustaw zioła i przyprawy. Pamiętaj o podlewaniu!
  • Ustaw ozdoby — jeśli chcesz, aby dom był przytulny i zachęcał do odpoczęcia na kanapie i zaparzenia herbaty, to postaraj się o odpowiednie dodatki. Warto na kanapę rzucić kilka puchatych poduszek, w łazience na półkach postawić białe wiklinowe koszyczki na kosmetyki, gdzieniegdzie postawić jakąś świeczkę czy figurkę.
  • Zdjęcia zapełnią pustkę — zwykle w domach wieszamy zdjęcia z różnych rodzinnych zdarzeń, przyjaciół czy swoje z pamiętnych chwil. Dlatego, aby dodać nieco ciepła wnętrzom, warto gdzieniegdzie ustawić kilka zdjęć. Mogą to być zdjęcia z internetu z przypadkowymi osobami, mimo wszystko spełnią swoją funkcję.

angielski