Turystyka · 7 stycznia 2019

Wakacje marzeń – Sardynia

Wakacje marzeń – Sardynia. Mimo, iż do wakacji i kolejnego urlopu jeszcze daleko warto już teraz rozejrzeć się za miejscem wypoczynku. Oferty biur podróży są bardzo szerokie proponując wycieczki w każdy zakątek świata. Jaki więc wybrać by móc w pełni wypocząć? Odkryjmy Włochy na nowo. Zamiana biurka w pracy na leżak na plaży przy morzu Śródziemnomorskim brzmi bardzo kusząco, stąd tak duża popularność Włoch jako miejsca wypoczynku. Kraj ten przyciąga swoją historią, romantycznym urokiem i pięknymi plażami. Oferuje przyjezdnym co najmniej kilkanaście fantastycznych miejsc do odwiedzenia.

Które więc wybrać? W ostatnim roku dużą popularnością cieszyły się wakacje na Sardynii, sprawdźmy więc co mogą zobaczyć i robić na niej turyści. Warto zinteresować się apartamenty Sardynia https://wakacjenasardynii.pl/noclegi.

Piękna Stolica – Cagliari

Wakacje marzeń - Sardynia

Wakacje marzeń – Sardynia

Sama Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na morzu śródziemnomorskim. Jej powierzchnia to około 24 tys. km2 wraz z przylegającymi wysepkami, ma około 200 km długości i 120 km szerokości. Administracyjnie wyspa dzieli się na 8 prowincji i 377 gmin. Od lądowej części Włoch oddalona jest o około 200 km a od sąsiedniej Korsyki o 14 km. Odległości te nie mają większego znaczenia ze względu na fakt dobrego skomunikowania wyspy, szczególnie rozwinięte są połączenia lotnicze. Stolicą Sardynii jest miasto Cagliari,  liczące 160 tysięcy mieszkańców miasto leży na południu wyspy, jednocześnie jest stolicą prowincji o tej samej nazwie.

Cała wyspa ma wiele do zaoferowania turystom, można zwiedzać na niej zabytki archeologiczne, architektoniczne oraz piękną przyrodę. W każdej prowincji znajdziemy również plaże, góry, skały i skałki. Co można robić w Cagliari? Miasteczko pełne jest urokliwych uliczek, na których aż roi się od kawiarenek i barów.

Uwagę przyciąga bardzo ciekawa zabudowa miasta – z jednej strony kolonialna, sentymentalna a z drugiej pełna nowoczesności, patrząca w przyszłość. Szczególnie widać to po zajrzeniu na ulicę Via Roma, która jest najbardziej reprezentatywną aleją miasta. Wakacje na Sardynii to jednak nie tylko uliczki i piękna architektura, ale również piękne, piaszczyste plaże.

Przez żołądek do serca turystów

Wakacje na Sardynii https://wakacjenasardynii.pl/blog/najlepsze-hotele-na-sardyni/ dostarczają nie tylko uciechy naszym oczom i wyobraźni, ale również podniebieniu. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma jednej odmiany kuchni sardyńskiej. Różni się ona bardzo w zależności od tego w jakiej prowincji się znajdujemy. Dużą różnicę zobaczymy również porównując kuchnię sardyńską z typową kuchnią włoską – w zasadzie nie podaje się tutaj makaronów. Na Sardynii dominują głównie cielęcina, baranina i jagnięcina. Spotkamy również wieprzowinę, koźlęcinę i dziczyznę a w miastach portowych dominują owoce morza. Jak widać przekrój i bogactwo dań mięsnych jest bardzo duże.

Wakacje na Sardynii mogą, więc być idealną okazją do próbowania nowych dań. Większość z nich – jest to cecha charakterystyczna dla miejscowej kuchni – podawana jest jako grillowana. W zasadzie każde mięso na Sardynii grilluje się lub piecze na ogniu i są w tym naprawdę świetni. Obowiązkowo do każdego dania podawane są warzywa, najczęściej papryka i karczochy oraz sery kozie i owcze. Na deser obowiązkowo zamawia się sebadas – ciasto z serem przypominające pączka. Podobnie jak w całych Włoszech do każdego dania podawane jest wino z lokalnych winnic.

Co zobaczyć na Sardynii?

Alghero

Alghero to jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie, stąd lepiej unikać go w wysokich sezonach. Rok w rok odwiedzają to miejsce tłumy turystów by zobaczyć mury obronne, które leżą tuż nad brzegiem morza. Niedaleko, na półwyspie Caccia znajduje się zapierający dech w piersiach 200 metrowa przepaść. Okolica ta często nazywana jest małą Barceloną ze względu na Katalońskie korzenie. Poza sezonem to miejsce jest bardzo spokojne, ruch samochodów umiarkowany i niewiele przypomina ruchliwy kurort morski.

Półwysep Sinis

Kolejne bardzo popularne miejsce na włoskiej wyspie. Kojarzone jest głównie przez kwarcowe plaże z bardzo delikatnego piasku, które zachwycają turystów. Występują na nim również obszary chronione z wieloma gatunkami rzadkich ptaków i roślin. Miejsce to emanuje spokojem i ciszą.

Wąwóz Su Gorroppu

Głęboki na blisko 500 metrów wąwóz jednocześnie wzbudza lęk i zachwyca swoimi rozmiarami. Jest to jeden z najgłębszych wąwozów w Europie. Jest bardzo wąski, a ściany wychodzą prawie pionowo. Według miejscowej legendy zamieszkiwany jest przez diabły.

Nuragi

Jedna z obowiązkowych pozycji na liście miejsc, które obowiązkowo należy odwiedzić przy okazji wakacji na Wyspie Sardynia. Budowla powstała ponad 4 tysiące lat temu, zachwyca więc turystów swoją  prehistoryczną tajemniczością. Najsłynniejsze z nuragi to Su Nuraxi w mieście Barumini, znajdującym się niedaleko Cagliari. Przewodnik Sardynia https://wakacjenasardynii.pl/o-nas to rewelacyjna opcja.

Wakacje marzeń

Sardynia to miejsce magiczne, tajemnicze a przy tym bardzo urokliwe i romantyczne. Atrakcje dla siebie znajdą fani turystycznych kurortów nadmorskich, zabytków architektonicznych a nawet ci, którzy lubią ciszę i spokój. Wszystkim powinna zachwycić różnorodna kuchnia sardyńska. Przy wyborze miejsca na kolejne wakacje warto wziąć pod uwagę Sardynii https://www.linkedin.com/showcase/sardynia-wczasy/.

angielski