Odzież bhp na budowie

Odzież bhp na budowie: Zgodnie z Kodeksem Pracy właściciel firmy jest zobligowany do zapewnienia swoim pracownikom właściwej odzieży, zapewniającej bezpieczeństwo i komfort w miejscu pracy. Odzież bhp na budowie jest stosowana w bardzo wielu branżach, jednak najpowszechniej spotykamy się z nią na placach budowy, gdzie to liczba wypadków potrafi być niezwykle wysoka. Przyjrzyjmy się, jaką odzież bhp powinni posiadać pracownicy budowlani.

Temat odzieży bhp jest o tyle obszerny, że na placu budowy ma miejsce bardzo wiele czynności, związanych z samym procesem budowania, co tworzy niestety całe mnóstwo zagrożeń. Nie jest możliwe przewidzenie każdego nadążającego się wypadku, toteż pracownicy budowlani muszą być gotowi na każdą ewentualność, a noszona przez nich odzież bhp powinna chronić ich zdrowie i życie. Warto zatem zacząć od tego, co jest najbardziej istotne, czyli głowa.

Odzież bhp na budowie

Jest to rzecz, która na szczęście dla każdego wydaje się oczywista, choć nie każdy chce ją wprowadzić w życie. Kaski są na tyle wygodne, o ile jest w stanie być wygodna pół-sfera wykonana z utwardzanego plastiku, z paskiem mocującym pod szyją. To, co jest jednak w odzieży bhp najważniejsze to bezpieczeństwo, choć komfort też jest brany pod uwagę.

Do kasków zazwyczaj dobiera się także nauszniki, choć tutaj obowiązek noszenia mają jedynie osoby, które pracują z urządzeniami wytwarzającymi nadmiar hałasu, niebezpieczny dla zdrowia. Przykładami, które zapewne każdy kojarzy, mogą być tu młoty pneumatyczne czy szlifierki.

Podstawowym ubraniem wierzchnim będą tak zwane ogrodniczki, czyli spodnie na szelkach, wykonywanie z bawełny, lub bawełny z dodatkiem poliestru. Oczywiście skład i gramatura może być różna, zależnie od firmy, produkującej ubranie, jak i od przeznaczenia odzieży. Dla przykładu odzież bhp używana w lecie będzie o wiele lżejsza, zapewniająca przewiew, a nawet posiadająca możliwość odpinania nogawek, podczas gdy zimowa będzie znacznie grubsza, ocieplana od wewnątrz.

Ogrodniczki cechują się dużą liczbą kieszeni, która pozwala nie tylko na przenoszenie narzędzi, ale także rzeczy osobistych, których zwyczajnie pracownik może nie chcieć zostawić poza miejscem pracy, na przykład telefonu komórkowego.

Warto dodać, że odzież bhp może być odpowiednio wzmocniona, aby nie ulegać przetarciom, a także posiadać zabezpieczenie przed różnego rodzaju zabrudzeniami. Ochrona przed zabrudzeniami nie jest kwestią jedynie estetyczną, a ma na celu zachowanie zdrowia noszącego, jak i wydłużenie zdatności do użycia samej odzieży. Odzież bhp może być przygotowana na zabrudzenia olejami, bądź przebicia ostrymi przedmiotami. Tutaj jednak najistotniejsze będą buty.

Buty często są niedoceniane, nawet jako część odzieży, którą nosimy na co dzień. W przypadku odzieży bhp jesteśmy zawsze pewni, że buty muszą posiadać wkładkę dolną, by uniknąć przebicia od spodu. Nastąpienie na gwóźdź lub ostry pręt jest niestety jednym z  powszechniejszych urazów, jakich dostępują pracownicy budów. Inną kwestią jest metalowa wkładka górna, która tym razem ma chronić palce, jak i kości śródstopia przed materiałami budowlanymi, bądź odpadkami, które mogłyby spaść.

Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał sport, zwłaszcza oparty o dźwiganie przedmiotów, jak na przykład martwy ciąg, wie, jak delikatne są kolana. Odzież bhp ma na to rozwiązanie, które nie jest stosowane w odzieży codziennej, użytkowej, choć zapewne dla wielu byłoby to coś bardzo atrakcyjnego. Mowa tutaj o nakolannikach, które mają dwie podstawowe funkcje. Pierwszą z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa, na przykład, gdyby pracownik budowy miał potknąć się na schodach i uderzyć kolanem o betonowy stopień.

Drugą kwestią jest wygoda, gdyż nakolanniki posiadają wkładki żelowo-powietrzne, podobne w dużym stopniu do tych używanych w sportowych butach. Takie wkładki zapewniają większy komfort pracy na kolanach, na przykład przy kablach leżących nisko lub listwach.

Bardzo ważną kwestią jest także ochrona dróg oddechowych, popularny w ostatnich latach temat. Maski ochronne to dobrze przemyślana część odzieży bhp, która zapewnia pracownikom wygodę oddychania powietrzem, które nie jest zanieczyszczone pyłami budowlanymi, czy też farbami. Większość pracowników budowy używa masek przeciwpyłowych, część jednak używa specjalistycznych ochron na twarz, które szczelnie zabezpieczają nozdrza i usta przed toksycznymi czynnikami.

Ostatnią kwestią w standardowym zestawie odzieży bhp na budowie są gogle. Nie są potrzebne przy użyciu maski specjalistycznej, ale już maska przeciwpyłowa nie ochroni naszych oczu. Gogle z utwardzanego plastiku chronią głównie przed odłamkami i odpryskami, które mogą przelatywać w powietrzu, gdy osoby dookoła dokonują prac budowlanych. Tak samo wymagane są przy niemalże każdej pracy z narzędziami, takiej jak skuwanie, czy cięcie.

Odzież bhp na budowie sprawia, że jest coraz mniej wypadków z narażeniem zdrowia i życia człowieka. Nie wszystko da się przewidzieć, jednak stare lekarskie powiedzenie mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i zdecydowanie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, pozwalają nam uniknąć wielu nieszczęść.

angielski