Gdzie można zastosować ochronę obwodową?

Gdzie można zastosować ochronę obwodową? Nie da się ukryć, że ochrona obwodowa ogrodzeń ostatnimi czasy cieszy się coraz większą popularnością. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że niesie ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. To właśnie dzięki niej możliwe jest zabezpieczenie granicy chronionej posesji. Co to jest ochrona obwodowa? Jakie może mieć zastosowanie? Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić? W jaki sposób działa ochrona obwodowa? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Co to jest ochrona obwodowa i gdzie może być stosowana?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat ochrony obwodowej, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest ochrona obwodowa. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego zjawiska, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to jeden z trzech systemów alarmowych, które w wielu przypadkach okazują się niezbędne. Ochrona obwodowa najczęściej funkcjonuje obok powszechnej ochrony wewnętrznej i peryferyjnej. W praktyce jest to pierwsza linia obrony przed niebezpiecznymi intruzami. Alarm uruchamia się w chwili, kiedy intruz dojdzie do wejścia obiektu. Dzięki temu często przestrasza się i rezygnuje z próby włamania. Gdzie może zostać wykorzystany system? Otóż sprawdzi się do zabezpieczenia nieco większych terenów. Pomimo wszystko wykorzystywany jest również w ogrodzeniach do 300 metrów. Jest to rozwiązanie bardzo chętnie instalowane w przypadku ogrodzeń na terenach przemysłowych, magazynowych czy fabrycznych. Okazuje się, że obwodowa ochrona ogrodzeń to niezbędny element związany z zabezpieczeniem obiektów wysokiego ryzyka. Doskonałym przykładem są chociażby rafinerie, stacje przeładunkowe, obiekty rządowe, obiekty wojskowe, porty morskie, a nawet lotniska.

Jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić?

Gdzie można zastosować ochronę obwodową?Skoro wiemy już, czym jest ochrona obwodowa, warto chwilę zastanowić się nad tym, jakie jej rodzaje warto wyróżnić? Okazuje się, że system ochrony obwodowej wykorzystuje różne techniki detekcji. Jeśli chodzi o podstawowe kryteria wyboru, najczęściej są to rodzaje ogrodzenia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że inny system zostanie zainstalowany w przypadku sztywnego ogrodzenia, a jeszcze inny na siatce metalowej. Do najczęściej wykorzystywanych systemów detekcji intruzów zaliczyć możemy zarówno detektory piezoelektryczne, jak i te piezoceramiczne. W zdecydowanej większości przypadków są one zintegrowane również z czujnikami wibracji lub różnymi przewodami (m.in. światłowodowymi lub mikrofonowymi). Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że przeciętny system napłotowy składa się z czujek z indywidualnym identyfikatorem. W praktyce oznacza to, że są one rozmieszczane wzdłuż naszego ogrodzenia. Na podstawie badań wywnioskowano, że maksymalna strefa detekcji jednego sensora oscyluje w granicach 50 metrów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby czujki rozmieścić w nieco większej częstotliwości, np. co 3 metry. Działanie detektorów jest stosunkowo łatwe. Otóż wykrywają one, gdy ogrodzenie jest forsowane lub przecinane. Zareaguje również w sytuacji, kiedy detektor jest usuwany.

Dość powszechne są również systemy naziemne i podziemne. Do tych pierwszych możemy zaliczyć bariery mikrofalowe, a także bariery podczerwieni. Ich budowa opiera się na nadajniku wiązki podczerwieni lub mikrofal, a także na odbiorniku. Kiedy pole zostanie zaburzone, a wiązki zostaną przecięte, wówczas alarm uruchamia się. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku znaleźć można bariery dualne, które łączą ze sobą obie technologie.

Polecamy również:

W jaki sposób działa ochrona obwodowa?

Skoro wiemy już, jakie rodzaje ochrony obwodowej możemy wyróżnić, warto skupić się na zasadzie działania, która wbrew pozorom nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności wspomnimy o wersji napłotowej. Otóż opiera się ona na tym, że wykrywane są drgania, które wynikają z nienaturalnego naprężenia się ogrodzenia. W praktyce oznacza to, że każda próba ugięcia lub skręcenia ogrodzenia będzie wiązała się z uruchomieniem alarmu. Co ciekawe, sygnały alarmowe każdorazowo analizowane są przez specjalistyczny sterownik systemu. Jest on na tyle inteligentny, że jest w stanie odróżnić niepożądane zjawiska od tradycyjnych zjawisk pogodowych. Dzięki temu liczba fałszywych alarmów jest minimalizowana, a na tym zależy nam przecież w sposób szczególny. Wszelkie detektory są oczywiście zabezpieczone przed odziaływaniem wysokich temperatur czy też pola magnetycznego, dlatego zaburzenie działania tej konstrukcji jest niemalże niemożliwe. 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku zakopywanych systemów. Otóż tym razem kluczowe okazują się kable sensoryczne i parametryczne, ewentualnie czujniki sejsmiczne i hydrauliczne. Wcześniej wspomniane kable są w stanie utworzyć pole magnetyczne. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian w jego obrębie uruchamia się alarm. Przykładem może być chociażby zmiana nacisku na podłoże.