Budownictwo · 29 czerwca 2022

Pompy ciepła

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła – dlaczego warto się zdecydować? Jeśli poszukujemy taniego, jednocześnie komfortowego sposobu na ogrzewanie, warto zastanowić się nad pompą ciepła. Jest ona niemalże gwarancją niskich kosztów, jednocześnie gwarantuje niezawodną pracę nawet przez kilkadziesiąt lat, co z pewnością jest doskonałym rozwiązaniem.

Co to jest pompa ciepła? Jakie zalety ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła możemy wyróżnić? Ile może kosztować pompa ciepła? W jaki sposób pompy ciepła działają w praktyce? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.  

Co to jest pompa ciepła?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czym tak właściwie jest pompa ciepła. Otóż jest to ekologiczne źródło ciepła, którego głównym zadaniem jest pobieranie energii od dolnego źródła energii. Jej cechą charakterystyczną jest darmowe pobieranie energii ze środowiska, a dokładnie z powietrza, gruntu i wody. Energia ta trafia do instalacji ogrzewania centralnego, jak również do ciepłej wody użytkowej. Jeśli pobieramy energię ze środowiska, to możemy sprawić, że przyczyniamy się do ochrony natury, ze względu na pozyskiwanie ekologicznego źródła ciepła. Jak działa tytułowe urządzenie? Otóż ogrzewanie danej posiadłości jest możliwe dzięki wykorzystaniu prądu, który jest niezbędny do transportu energii. W odróżnieniu od chłodziarki, nie jest pobierana energia z wnętrza urządzenia. 

Jakie zalety ogrzewania domu za pomocą pompy ciepła możemy wyróżnić?

Pompy ciepła

Pompy ciepła

Nie bez powodu pompy ciepła cieszą się tak dużą popularnością. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim możemy liczyć na niższe koszty budowy domu. Nie musimy budować komina bądź przygotowywać magazynu opału. Co więcej, nie ma konieczności tracenia czasu na poszukiwanie wysokiej jakości paliwa za atrakcyjną cenę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pompa ciepła to jedno z najtańszych źródeł ciepła. Brak obsługi jest jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem. Kolejną zaletą jest bardzo szybki zwrot, jeśli chodzi o poniesione nakłady inwestycyjne. Okazuje się bowiem, że realny czas zwrotu inwestycji wynosi od 5 do 7 lat. Wiele osób zwraca również uwagę na długą żywotność pompy ciepła, która w skrajnych przypadkach wynosi nawet 50 lat. Należy podkreślić, że pompa ciepła jest przyjazna dla naturalnego środowiska- bez większych problemów jesteśmy w stanie uzyskać niskoprocentowy kredyt bądź dofinansowanie na inwestycję proekologiczną. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że udział energii elektrycznej, która pochodzi z biopaliw, wiatru i energii słonecznej wzrasta. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości pompy ciepła będą wyłącznie zasilane za pośrednictwem energii, która pochodzi z odnawialnych źródeł. Warto w tym miejscu podkreślić, że pompy odpowiedzialne są nie tylko za ogrzewanie, ale również za chłodzenie, jeśli zostaną odpowiednio ustawione. 

Ile może kosztować pompa ciepła?

Dość często pojawiającym się pytaniem jest to, ile mogą kosztować pompy ciepła. Nic dziwnego, że jest to tak interesująca kwestia – w końcu nie każdy może pozwolić sobie na wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że koszt urządzenia zależny jest od tego, jaki jego rodzaj wybierzemy, jakie jest indywidualne zapotrzebowanie na ogrzewania, ile wynosi powierzchnia mieszkania, a także jaką hydraulikę zastosowano. Koszt ogrzewania za pośrednictwem pompy ciepła będzie niższy, jeśli nie występuje konieczność instalowania specjalnego przyłącza. W praktyce oznacza to, że budynek, w którym pompa ciepła jest zainstalowana, nie musi być przygotowany. Dzięki temu minimalizujemy początkowe koszty, jednocześnie oszczędzamy już na początku podjętej decyzji.

W jaki sposób pompy ciepła działają w praktyce? 

W celu zobrazowania pracy pomp ciepła, możemy porównać ją do pracy lodówki, która znajduje się niemalże w każdej kuchni. Różnica polega jednak na tym, że sprzęt AGD odbiera ciepło produktom żywnościowym, a następnie oddaje do otoczenia. Jeśli chodzi o pompy ciepła, to pobierają one ciepło z otoczenia i przekazują do wnętrza budynku. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi ciepła. Warto wspomnieć o najważniejszym czyli o następującym po sobie cyklu procesów termodynamicznych. W ten sposób możemy spowodować przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze, do tego cieplejszego. Instalacje pomp ciepła nazywane są systemami chłodniczymi, które mają odwrócony obieg. Jeśli chcemy, aby pompy ciepła działały w sposób prawidłowy, wówczas niezbędne jest oczywiście dostarczenie energii elektrycznej. Współczesne systemy umożliwiają dostarczenie od 25 do 30 % energii z zewnątrz. Energia ta wykorzystywana jest do napędu sprężarki. Jak można zatem zauważyć, pompy ciepła to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością w Polsce.