Edukacja / Zdrowie · 2 października 2019

Szkolenie dla fizjoterapeutów: gdzie jest i jak przebiega?

Szkolenie dla fizjoterapeutów: gdzie jest i jak przebiega? Szkolenia dla fizjoterapeutów są organizowane w taki sposób, aby w ich trakcie wyszkolić naprawdę dobrych specjalistów. Najlepiej zrezygnować z tzw. szkoleń ogólnych i pochylić się mocniej nad tymi ukierunkowanymi na konkretne partie ciała. Przykładem może w tym przypadku być choćby gromadzenie wiedzy z zakresu manipulacji wisceralnych z priorytetem na szyję i klatkę piersiową pacjenta.

Podczas instruktażu prowadzący starają się przybliżyć słuchaczom przede wszystkim zagadnienia z zakresu budowy anatomicznej omawianego obszaru, działania mechanizmów oddechowych oraz samej funkcji klatki piersiowej, a także wszystkiego, co jest bezpośrednio związane z jej fizjologią. Zaawansowane techniki manipulacyjne mają w znaczący sposób zwiększyć efektywność pracy uczestników szkolenia dla fizjoterapeutów. Gdzie jest organizowane podobne spotkanie? Jak się do niego przygotować, aby przyswoić największą liczbę informacji? Na wszystkie pytania odpowiadamy na łamach prezentowanego artykułu.

Szkolenia dla fizjoterapeutów: VMAT w ujęciu praktycznym

Chcąc nakreślić ogólny zarys przebiegu szkolenia dla fizjoterapeutów z manipulacji wisceralnych dotyczących szyi i klatki piersiowej, należałoby wspomnieć m.in. o tym, że w  jego trakcie zostaną poruszone następujące kwestie:

 • Szkolenie dla fizjoterapeutów: gdzie jest i jak przebiega?

  Szkolenie dla fizjoterapeutów: gdzie jest i jak przebiega?

  szczegółowe omówienie budowy struktur mięśniowych i powięziowych obecnych w klatce piersiowej,

 • znaczenie aparatu wieszadłowego kości gnykowej,

   

 • funkcja części ciała takich jak tchawica, migdałki i gardło,
 • metody pracy z opłucną, osierdziem, sercem oraz przełykiem,
 • dokonanie gruntownej analizy przestrzeni zlokalizowanej za gardłem,
 • praktyczne informacje o technikach mających na celu wspomożenie funkcjonowania mechanizmu oddechowego.

Największa liczba szkoleń dla specjalistów tego typu organizowana jest na terenie stolicy. W żadnym przypadku nie stanowi to jednak reguły. Warto przestudiować grono prowadzących i sprawdzić, w jakich miejscach w Polsce odbywają się ich wykłady. Pamiętajmy, że zawód fizjoterapeuty wymaga nieustannego poszerzania swojej wiedzy.

Efektywna terapia manualna, czyli równoważenie trzewno-limfatyczne

Istnieje kilka metod powodujących uwolnienie zastojów i wyeliminowanie nadmiaru produktów powstałych wskutek przemiany materii w organizmie człowieka. Szkolenia dla fizjoterapeutów tego typu obejmują między innymi praktyki z równoważenia trzewno-limfatycznego. W ich trakcie kursanci poznają tajniki tego, w jaki sposób:

 • niwelować obrzęki narządów,
 • zmniejszać odczuwany przez pacjenta ból,
 • ułatwić organizmowi proces samoregeneracji,
 • wyeliminować obecność zastojów,
 • usunąć zbędne produkty przemiany materii,
 • stosować techniki dźwigowe,
 • stymulować ruch płynów w organizmie,
 • pobudzać krążenie krwi i limfy,
 • równoważyć sposób funkcjonowania układu nerwowego.

Trudno o możliwość zdobycia wiedzy bardziej precyzyjnej niż ta, jaka jest serwowana uczestnikom szkoleń dla fizjoterapeutów. Gdzie jest ich organizowanych najwięcej? Oczywiście w dużych polskich miastach. Poszukując kursu, warto przeanalizować wszystkie oferty. Opinie na ich temat są powszechnie dostępne w sieci.

Połączenia centralne i obwodowe

rehabilitanci

rehabilitanci

Jeśli chodzi o szkolenia dla fizjoterapeutów, to ciekawe mogą wydać się również kursy z zakresu neuromanipulacji, czyli pracy z połączeniami centralnymi i obwodowymi. Wiedza tego typu stanowi podstawę w pracy specjalistów zajmujących się fizjoterapią.

Warto pamiętać, aby podczas wybierania kursu zwrócić szczególną uwagę na to, kto jest prowadzącym. Wiedza tego typu jest mocno specjalistyczna i niezwykle duże znaczenie ma to, w jaki sposób jest ona przekazywana odbiorcom. Najlepsi prowadzący to zatem tacy, którzy potrafią zainteresować uczestników szkolenia dla fizjoterapeutów i sprawić, że opuszczą oni sale z realnie szerszym spojrzeniem na wykonywany przez siebie zawód.

Zobacz również:

Kurs rozwijający wiedzę o repozycji mięśni

Kolejnym przykładem ciekawego szkolenia dla fizjoterapeutów jest ten poszerzający wiedzę z zakresu repozycji mięśni  Jest on skierowany przede wszystkim do tych słuchaczy, który ukończyli wcześniej kurs podstawowy traktujący o tym samym zagadnieniu. Podczas warsztatów poruszane są przede wszystkim tematy zastosowania klinicznego oraz tego, w jaki sposób można i trzeba dokonywać interpretacji sygnałów wysyłanych przez pacjentów. Od tego zależy dobór odpowiednich metod fizjoterapii.

O większości kursów można przeczytać sporo na branżowych forach internetowych oraz w specjalistycznej prasie. Przez wybraniem szkolenia, najlepiej jest zapoznać się z opiniami na jego temat. Fizjoterapeuci zwykle dzielą się ze sobą swoimi spostrzeżeniami i odczuciami, a także tym, czy realnie ich wiedza została zwiększona. To bardzo ważne, ponieważ każda próba poszerzenia własnych horyzontów powinna odzwierciedlać się wynikach i wydajności wykonywanej pracy. Szczególnie dotyczy to zawodów takich jak fizjoterapeuta, gdzie absolutnym priorytetem jest dobro pacjentów i dbanie o poprawę ich kondycji. Warto zatem zdobywać nowe doświadczenia i uprawnienia.

 

angielski