Wnętrza · 30 czerwca 2021

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar?

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar? Odpowiednia aranżacja wnętrz wymaga zastosowania funkcjonalnych elementów, które jednocześnie spełniają się jako estetyczny kompozyt przestrzeni. Istotna jest również sama trwałość wykonania, w tym jakość materiałów i elementów technicznych. Odpowiednie wykorzystanie danego pomieszczenia i stworzenie dopasowanej zabudowy meblarskiej pozwala na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, a jednocześnie umożliwia uniknięcie efektu natłoku elementów, które ogranicza wolne miejsce i sprawia, iż pokoje wizualnie prezentują się jako ciasne.

To w szczególności kwestia bardzo istotna dla niewielkich mieszkań, gdzie liczy się każdy metr. Dlatego tak bardzo popularna staje się zabudowa mieszkań z wykonanych na wymiar mebli. W wielu przypadkach klienci składają kompleksowe zamówienia, w których uwzględniona zostaje garderoba, kuchnia, łazienka, czy salon. Spójność w aranżacji pozwala na stworzenie wnętrza estetycznego, ale również nowoczesnego.

Dlaczego odpowiedni dobór mebli w kuchni jest tak ważny?

Kuchnia jest miejscem, w którym dużo się dzieje. Znajduje się tam spora liczba sprzętów AGD, ale też przechowywane są przybory kuchenne, czy zastawy. Dlatego odpowiednia liczba szafek, jak również ich ustawienie odgrywają istotną kwestię w tym, na ile dana przestrzeń będzie miejscem praktycznym i funkcjonalnym, na ile powodować będzie w ich użytkownikach irytację i myśli: “to można było zrobić inaczej”. W jaki sposób można tego uniknąć?

Eleganckie kuchnie na wymiar

Z pewnością ogromną zaletą indywidualnych projektów jest fakt, iż w stu procentach dopasowanego są do danego pomieszczenia. Uwzględniony zostaje metraż, czy elementy niestandardowe. Tego typu realizacje doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku zamkniętych kuchni, jak te również salonów z aneksem kuchennym. Popularność mebli na wymiar wynika też z jakości wykonania, jak też możliwości zgłoszenia producentom wszelkiego rodzaju niedociągnięć na bieżąco, które oczywiście muszą zostać usunięte, czy poprawione.

Ile wynosi VAT na meble kuchenne?

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar?W ostatnich latach pojawiało się sporo sprzeczności, jeśli chodzi o interpretację zapisów, co do wysokości VAT na meble kuchenne na wymiar. Na podstawie interpretacji z wcześniejszych lat VAT na meble na wymiar mógł wynieść 8% tylko w momencie, gdy dany mebel był na stałe montowany w pomieszczeniu, w elementach konstrukcyjnych mieszkania czy domu. Również demontaż mebla musiał wiązać się z uszkodzeniem danej powierzchni, jak ściana, czy podłoga. Jednak w dalszym ciągu nie rozwiązywało to kwestii mebli tworzonych na wymiar. Obecnie VAT 8% najczęściej stosowany jest dla mebli, które niekoniecznie muszą zostać na stałe przymocowane do elementów konstrukcyjnych, jednak mają swoje zastosowanie wyłącznie dla danej, konkretnej powierzchni. Oznacza to, iż demontaż i ponowny montaż w innym miejscu wiążę się z brakiem możliwości dalszej eksploatacji mebla. W każdym jednak przypadku przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją mebli na wymiar, muszą dokonać samodzielnej analizy na podstawie układu pomieszczeń, oceny niestandardowych elementów, czy zakresu prac oraz sposobu mocowania poszczególnych mebli, także ich kształtu.

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar?

Tego typu realizacje najczęściej wykonywane są przez prywatne stolarnie. Z reguły małe stolarnie nie posiadają stałych ekspozycji meblarskich, ani gotowych produktów. Oznacza to, iż każda realizacja dostosowana jest do danego klienta, jak również przestrzeni, w której zabudowa ma się znaleźć. Także fabryki, czy salony mebli, które posiadają własną stolarnię, niejednokrotnie oferują swoim klientom możliwość wykonania mebli na wymiar. Liczba ofert związanych z wykonaniem mebli na wymiar sukcesywnie rośnie, dlatego przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami, poprosić o wstępny projekt jak również wycenę. Pozwoli to na obiektywną ocenę profesjonalizmu, jak też umiejętności. Trzeba pamiętać, iż pierwszym etapem jest najczęściej ustalenie ogólnej wizji klientów, co do kuchni, następnym krokiem jest zebranie wszelkich, niezbędnych pomiarów. Oczywiście etapy te mogą zmieniać się, co do kolejności, jednak ich efektem powinien być gotowy projekt, w którym uwzględnione zostały poszczególne meble, ich wielkość, także inne elementy, które mają znaleźć się w zabudowie, jak zmywarka, czy lodówka.

Jakie są zalety mebli kuchennych na wymiar?

Indywidualny projekt to przede wszystkim pewność optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, jak również możliwość wyboru poszczególnych rozwiązań technologicznych, jak też materiałów do produkcji frontów, czy korpusów. W ostatnim czasie coraz większa liczba osób ceni sobie bezuchwytowe systemy otwierania frontów, które są skuteczne, efektowne, a jednocześnie pozwalają na redukcję przestrzeni, którą zabudowa zajmuje. Innym sposobem uniknięcia uchwytów może być wykorzystanie frontów frezowanych. Sprawdzają się zarówno w przypadku szafek wiszących, stojących, jak też szuflad, a jednocześnie zapewniają doskonały efekt wizualny.