Dzieci / Edukacja · 28 czerwca 2019

Jak się dostać do szkoły muzycznej?

Jak się dostać do szkoły muzycznej? Od niemowlęcia planujesz, żeby twoje dziecko zdobyło wszechstronne wykształcenie muzyczne, a może nigdy nie przeszło ci to przez myśl, dopóki twoja pociecha nie wykazała się niezwykłym talentem muzycznym? Twoje dziecko przygotowuje się do egzaminu od miesięcy i nie wyobrażacie sobie, że mogłoby pójść do innej szkoły, a może zwyczajnie i bez presji chce się sprawdzić? Bez względu na powód, z jakiego twoje dziecko przystępuje do egzaminu decydującego o przyjęciu do szkoły muzycznej, ważne żeby i ono, i ty wiedzieli, jak on wygląda.

Najważniejsze wybory

Jak się dostać do szkoły muzycznej?

Na początku podejmij decyzję co do najważniejszego – czy twoje dziecko podejmie naukę w ogólnokształcącej szkole muzycznej, czy popołudniowej, do której będzie uczęszczać po lekcjach w podstawówce. Druga opcja jest o wiele bardziej męcząca, jako że zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu i kończą około osiemnastej, przez co przez praktycznie cały tydzień dziecko ma bardzo mało czasu na rozwijanie innych zainteresowań czy po prostu czas wolny.

Przed przystąpieniem do egzaminu należy również zdecydować, gry na jakim instrumencie będzie się uczyło. Nie zawsze jest to oczywiste, jako że niektóre dzieci albo już grają na kilku instrumentach, albo chcą się nauczyć gry na więcej niż jednym. Warto również wziąć pod uwagę, że najwięcej kandydatów oferuje chęć gry na pianinie (lekcje pianina Szczecin), gitarze akustycznej lub flecie – w praktycznie każdej szkole muzycznej są to najpopularniejsze instrumenty.

Egzamin wstępny do szkoła muzyczna – przebieg

Umiejętność grania na konkretnym instrumencie nie jest obowiązkowym wymogiem podczas egzaminu do szkoły muzycznej (przynajmniej pierwszego stopnia – przy zapisie na drugi dziecko musi się już tą zdolnością wykazać). Sprawdzane są przede wszystkim naturalne predyspozycje przyszłego muzyka; należą do nich: słuch, pamięć muzyczna oraz poczucie rytmu.

Jak dokładnie wygląda sam egzamin? Jego przebieg jest podobny w każdej szkole. Na początku dziecko musi zaśpiewać piosenkę – dowolną lub wybraną z wcześniej przygotowanego przez szkołę zestawu. Do tego dochodzi zdolność określenia, która z dwóch zagranych nut jest wyższa, a która niższa, dośpiewanie melodii do melodii już zagranej, wyklaskanie rytmu czy powtórzenie głosem odegranych wcześniej melodii.

Poza tym nauczyciele zasiadający w komisji egzaminacyjnej mogą zadać dziecku kilka prostych pytań, dzięki którym opowie im co nieco o sobie. Dzięki temu mogą się dowiedzieć nie tylko tego, na jakim instrumencie dziecko zamierza grać (w razie podania kilku zazwyczaj proszą o doprecyzowanie, który woli najbardziej), ale także co było jego motywacją do przystąpienia do egzaminu – muzyczny talent, zainteresowania, a może presja ze strony rodziców (co, niestety, zdarza się aż za często).

Przygotowanie dziecka – jak pomóc i wesprzeć

Wielu rodziców zapomina o tym, że nałożenie na kilkulatka presji związanej z egzaminem może przynieść całkowicie odwrotny skutek. Nie ma co narażać dziecka na stres; im bardziej „na luzie” przystąpi do egzaminu, tym większą ma szansę powodzenia. Mimo to warto wcześniej przećwiczyć z dzieckiem polecenia, jakie będzie musiało wykonać w trakcie egzaminu.

Jeżeli macie w domu fortepian, pianino czy nawet keyboard w zupełności wystarczy granie prostych melodii, które dziecko będzie musiało powtórzyć. Przy naturalnym wyczuciu rytmu i łatwości powtarzania usłyszanych dźwięków po kilku próbach pociecha będzie miała to w stu procentach opanowane.

Poza nienakładaniem na dziecko presji niezwykle istotne jest również zapewnianie mu wsparcia. Wcześniejsze opisanie egzaminu i przećwiczenie go pomoże dziecku zachować spokój i nie stresować się – co jest w końcu najważniejsze w tego rodzaju sytuacjach.

Gra na instrumencie

Jak wyżej wspomniane, umiejętność gry na instrumencie nie jest wymagana podczas egzaminu wstępnego. Nie da się jednak ukryć, że dzieci które dobrze sobie poradzą na egzaminie, a umieją już grać, będą miały pierwszeństwo. Bardzo możliwe, że jeżeli w trakcie egzaminu wstępnego twoje dziecko pochwali się, że już gra na gitarze Szczecin http://www.animato.szczecin.pl/ lub innym instrumencie, zostanie poproszone o zaprezentowanie swoich umiejętności.

Pamiętaj jednak, że nie jest to wymagane i nie przejmuj się, jeżeli twoja pociecha nie jest jeszcze wirtuozem danego instrumentu. Poradzenie sobie przy pozostałych zadaniach powinno całkowicie wystarczyć, szczególnie jeżeli dziecko wyraża chęć nauki na jednym z mniej popularnych instrumentów; należą do nich chociażby skrzypce (głównie przez to, jak trudne są do opanowania dla osób, które nie grały nigdy na żadnym innym instrumencie), perkusja (ze względu na rozmiar nie każdy może ćwiczyć na niej w domu), akordeon czy trąbka.

Nie jest także problemem, jeśli dziecko dostało się na sekcję danego instrumentu, ale nie posiada go w domu. Instrumenty są z reguły drogie, dlatego o w większości przypadków (kiedy przeszkodą nie jest chociażby rozmiar) w zupełności wystarczy wypożyczenie instrumentu ze szkoły – z reguły jest to koszt około dwudziestu złotych miesięcznie.

angielski