Wnętrza · 6 lutego 2019

Drzwi

Drzwi niezbędny element każdego domu, bez nich nie funkcjonujemy. Czy mowa o wewnętrznych czy też o zewnętrznych nie stanowi to różnicy, bo zarówno jedne jak i drugie są nam niezbędne do funkcjonowania naszego domu, mieszkania, garażu lub każdej innej budowli.

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub przy wykańczaniu mieszkaniu musimy podjąć decyzję jakie chcemy mieć drzwi zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne.

DrzwiJednak nawiązując do tych wewnętrznych rodzi nam się mnóstwo pytań: Jakiego producenta wybrać aby były solidnie wykonane, jaki mają mieć kolor aby pasowały do reszty wnętrza. Na te wszystkie pytania należy sobie odpowiedzieć, aby móc wybrać te idealne, które spełnią wszystkie nasze wymagania.

Najważniejszym aspektem będzie ich funkcjonalność bo co z tego, że będą nam się podobały i będą pasowały do wnętrz skoro nie będą prawidłowo spełniać swojej funkcji. W obecnych czasach panuje trend na tzw. : otwartą przestrzeń czyli na to aby w pomieszczeniach typu salon lub kuchnia nie wstawiać drzwi i połączyć te dwa pomieszczenia ze sobą i  aby optycznie wydawało się że pomieszczenie jest duże.

Jeśli jednak mamy inną wizję i chcemy jednak oddzielić kuchnię od salonu warto zastanowić się nad wyborem drzwi szklanych, aby przepuszczały one światło dzięki czemu pokój będzie jaśniejszy.

Jeśli nadejdzie czas wyboru drzwi do pomieszczeń takich jak: Sypialnia lub toaleta gdzie potrzebujemy trochę intymności i prywatności warto zainwestować w drzwi z trwałego przedmiotu i najlepiej takiego, który nie przepuszcza dźwięku zapewni nam to komfort i spokój w momentach intymnych.

Dochodząc do wyboru drzwi do pomieszczeń gospodarczych czyli: Spiżarni, pralnio-suszarni warto zainwestować w drzwi przesuwne i szersze aby ułatwić sobie przenoszenie przedmiotów w te miejsca. Do garażu czy też kotłowni należy wybrać jeszcze inny rodzaj drzwi, tam najlepiej wstawić drzwi szczelne i przeciwpożarowe, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym pożarem.

Przechodząc do koloru drzwi, najlepiej aby one współgrały z naszym wnętrzem, aby nie doszło do sytuacji gdzie każde drzwi będą z tzw. : Innej parafii i w ogóle nie będą do siebie pasowały. Wyjątek mogą stanowić drzwi w pokoju dziecięcym tam możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zastosować inne połączenie kolorów niż w pozostałej części domu lub mieszkania.

Istotnym elementem jest też dopasowanie drzwi wewnętrznych do ścian: można zastosować tu dwie możliwości: drzwi mogą wtapiać się w ścianę lub wyraźnie się odcinać od ściany.

Kolejnym aspektem o którym nie możemy zapomnieć jest dopasowanie drzwi do ścian, najkorzystniejsze będzie gdy ściany i drzwi będą w jednakowym kolorze. Ciekawostką jest też to, że w panującym obecnie trendzie króluje kolor biały, jest on uniwersalny, więc pasuje do wszystkiego. Najważniejszą sprawą dominującą ponad kolorem jest to z jakiego materiału drzwi są wykonane ponieważ kolor zawsze można dopasować, a źle zrobionych drzwi już nie uratujemy.

Najbardziej powszechnymi rodzajami drzwi na rynku są drzwi płytowe i drzwi płycinowe. W skład drzwi płytowych wchodzi drzewo iglaste klejone lub płyta MDF do tego dochodzą jeszcze elementy wypełnienia, które odpowiadają za trwałość i elastyczność materiału.

Z kolei drzwi płycinowe składają się z ramy konstrukcyjnej i płycin, które stanowią wypełnienie. Widoczną różnicą pomiędzy tymi drzwiami jest to, że w drzwiach płytowych rama jest niewidoczna w drzwiach płycinowych rama jest widoczna.

Kolejnym wyborem jest kolor, nie jest on już tak istotny jak ich producent i wykonawca, ale jednak nadal jest to bardzo istotny element. Najpopularniejszym kolorem są dziś drzwi w okleinie drewnopodobnej, te są najbardziej nowoczesne i są pokryte lakierem UV.

Na rynku można znaleźć mnóstwo oklein imitujących drewno, należy jednak uważać aby kupić dobrej jakości materiał. Najkorzystniejszą i najbardziej pasującą opcją będzie wybór drzwi białych pasują idealnie zarówno z podłogą drewnianą, płytkami jak i panelami. Zazwyczaj zlewają się z białymi ścianami dzięki czemu możemy pozwolić sobie na odważniejsze dodatki we wnętrzu.

Ciekawą alternatywą dla spokojnych i stonowanych kolorów będzie pomalowanie ścian w kolorach ostrych i do tego białe drzwi będą uspokajały te wnętrze.

Dla osób lubiących nie oczywiste rozwiązania ciekawym pomysłem mogą być drzwi kolorowe, będą one z pewnością się wyróżniać i nadadzą wnętrzu odrobiny szaleństwa. Nie należy jednak przesadzić z kolorami by nie wyszedł z tego kicz.

Hitem ostatnich lat jest skrzydło drzwi wykończone takim samym materiałem jak ściana wokół i powoduje to praktyczną nie widzialność drzwi. Wydawać się to może bardzo szalonym pomysłem, ale czasem warto zastosować takie rozwiązanie by do naszego domu  nie wkradła się nuda.

Trzeba wiedzieć, że aby zastosować takie rozwiązanie koniecznością jest przygotowanie otworu drzwiowego o odpowiednich wymiarach, bez względnie musi być to co najmniej 1 cm z każdej strony. Można zastosować do tego rozwiązania różnorakie materiały np. : szkła, lustra ,tapety. Wszystko zależy od naszego gustu i upodobań można w tej kwestii poddać się różnym nie oczywistym kombinacjom.

angielski