Usługi / Zdrowie · 20 sierpnia 2021

Masaż – co zabrać i jak się przygotować?

Masaż – co zabrać i jak się przygotować? Na zabiegi pielęgnacyjne i lecznicze, takie jak masaże, decyduje się coraz więcej osób. Można wziąć w nich udział udając się do spa lub prywatnego gabinetu. Karnety umożliwiające udanie się do takich miejsc to popularny pomysł na prezent. Szeroka oferta wielu masażystów umożliwia wzięcie udziału w zabiegach relaksujących i pomagających poradzić sobie z określonymi dolegliwościami. Niezależnie od rodzaju masażu, warto wiedzieć o tym, jak się do niego przygotować. O czym pamiętać i co zabrać ze sobą na taki zabieg?

Co warto wiedzieć przed pierwszym masażem?

Wśród wielu ciekawych opcji pojawiają się masaże całego ciała, pleców, twarzy i innych stref. Ponadto, zabiegi wykonywane są za pomocą różnych technik. Przed zdecydowaniem się na określony zabieg, warto zdobyć informacje na temat ewentualnych przeciwwskazań. Niektóre masaże mogą nie być odpowiednie dla osób doświadczających problemów z krążeniem lub pracą serca. Ostrożne powinny być też osoby, które mają żylaki i różne rodzaje zmian skórnych. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą spa lub studio masażu i poszukać informacji na ten temat. Dobrym pomysłem będzie też skonsultowanie się z obsługą danej placówki. Wiedzę na temat ewentualnych przeciwwskazań powinny posiadać zarówno osoby przeprowadzające zabiegi, jak i pracujące w recepcji. Właściwie dobrany rodzaj masażu zapewni bezpieczeństwo i możliwie najlepsze efekty. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co ze sobą zabrać?

Wybierając się na masaż, warto dopytać wcześniej, jakie akcesoria oferuje dana placówka. W poszczególnych miejscach można liczyć na specjalną jednorazową bieliznę lub prześcieradła do okrycia się dla uczestników. Zależnie od masowanych stref ciała, konieczne może być pozbycie się różnych partii odzieży. Jeśli zabieg przeprowadza się wyłącznie na plecach, chętne osoby mogą pozostać w bieliźnie lub dolnych częściach garderoby. Większość masażystów zaleca jednak zdjęcie wszystkich ubrań. Dlaczego? Spodnie mogą zakrywać część obszaru, do którego osoba przeprowadzająca zabieg potrzebuje dostępu. Jeśli klient zdecyduje się na pozostanie we własnej bieliźnie, masażysta będzie zmuszony zachować szczególną ostrożność, aby nie pobrudzić jej olejkami. Może to w znacznym stopniu utrudniać jego pracę.

Brak skrępowania elementami odzieży umożliwi też łatwiejsze zrelaksowanie się. Doświadczone osoby wykonujące masaże wiedzą, jak zadbać o intymność i prywatność klientów. Dlatego też można mieć pewność, że oferowana zmienna bielizna lub prześcieradła umożliwią komfortowe okrycie ciała. Udając się na masaż nie trzeba więc zabierać ze sobą żadnych dodatkowych przedmiotów. Warto mieć na sobie odzież, którą łatwo będzie zdjąć i założyć na powierzchnię świeżo nawilżonej skóry.

Jak przygotować się do zabiegu?

Planując wzięcie udziału w relaksującym zabiegu należy przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej higienie. Przed wzięciem udziału w masażu powinno się bezwzględnie wziąć prysznic. Wiele osób jednak udaje się do takich miejsc prosto z pracy. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim, warto dowiedzieć się, czy dana placówka umożliwia klientom wzięcie prysznicu przed zabiegiem. Taka możliwość dostępna jest w wielu studiach masażu. Jeśli wybrane miejsce oferuje prysznic dla gości, należy też dowiedzieć się, czy możliwe jest też skorzystanie z ręczników i preparatów do mycia. Konieczne może okazać się zabranie własnych akcesoriów. Warto wyposażyć się w używane na co dzień przedmioty, nawet jeśli dane miejsce udostępnia gotowe wyposażenie. Własny, miękki ręcznik i żel pod prysznic o ulubionym zapachu mogą dodatkowo ułatwić relaksację. O czym jeszcze pamiętać wybierając się na masaż?

W przypadku wielu zabiegów z tej kategorii konieczne jest położenie się na brzuchu. Dla własnego komfortu warto w danym dniu spożywać lekkie posiłki w niewielkich porcjach. Korzystnym wyborem może być też powstrzymanie się od jedzenia na około godzinę przed masażem. Ze względu na to, że na powierzchnię ciała będzie wywierany różnego rodzaju nacisk, warto jeść lekkie posiłki również w przypadku masaży w leżeniu na plecach. Zaleca się też zadbać o to, aby na powierzchni skóry nie występowały warstwy kremów ani balsamów. Tego typu preparaty muszą zostać dokładnie zmyte z ciała przed zabiegiem. Mogłyby bowiem osłabiać działanie stosowanych podczas masażu olejków. Przed każdym zabiegiem należy też poinformować masażystę o wszelkich dolegliwościach i przebytych urazach oraz o aktualnym samopoczuciu.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Udział w masażu powinien być przede wszystkim relaksujący. Warto więc zarezerwować ten czas wyłącznie dla siebie. Dobrym rozwiązaniem może być powiadomienie współpracowników i bliskich osób o udziale w masażu i wyciszenie telefonu na czas zabiegu. Ważne jest to, aby nic nie zakłócało spokoju. Warto pamiętać też o odpowiedniej komunikacji z osobą przeprowadzającą zabieg. Należy zawsze informować masażystę o odczuwanym bólu i ewentualnych nieprzyjemnościach. Dzięki właściwemu przygotowaniu, wzięcie udziału w relaksującej sesji z pewnością będzie niezapomnianym doznaniem.