Motoryzacja / Usługi · 2 października 2019

Jak działa skup aut?

Jak działa skup aut? Zakup samochodu, czy to po raz pierwszy, czy nie, może wydawać się trudnym zadaniem. W końcu kupujący przede wszystkim martwi się o stan techniczny pojazdu. Nikt nie lubi wydawać kilku lub nawet więcej tysięcy złotych na nieprzewidziane naprawy pojazdu, zwłaszcza jeżeli dopiero co wydał już okrągłą kwotę na zakup nowego samochodu.  Ważne są źródła, z jakich pochodzi pojazd. W przypadku samochodów zakupić można nowe auto prosto u dealera, zyskując gwarancję i często dodatkowy pakiet atrakcyjnych dodatków. W przypadku wielokrotnie tańszych aut używanych do wyboru jest skup aut albo ogłoszenie dodane przez osobę prywatną.

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące zakupu samochodu używanego, na przykład na co warto zwrócić uwagę, szczególnie jeżeli swój pojazd planujesz zakupić w przedsiębiorstwie w typie „skup aut”.

Podstawy przed zakupem pojazdu

Jak działa skup aut?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zdecydować przed rozpoczęciem poszukiwań swojego wymarzonego samochodu, jest to, czy chcesz nowy, czy używany samochód . Oczywiście są korzyści i wady po obu tych stronach. Jeśli zdecydujesz się kupić używany samochód, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

Przede wszystkim rocznie dochodzi do ponad 2 milionów wypadków samochodowych i są szanse, że jeśli jesteś na rynku używanego samochodu, będziesz miał kontakt z co najmniej jednym samochodem, który miał wypadek. Najważniejszą rzeczą przy zakupie używanego samochodu jest to, że wiesz wszystko o historii samochodu, w tym:

  • liczba poprzednich właścicieli;
  • czy samochód kiedykolwiek brał udział w wypadku;
  • wszelkie wcześniejsze problemy mechaniczne;
  • historia konserwacji samochodu.

Jedną z największych korzyści z zakupu używanego samochodu jest to, że często można uzyskać świetną ofertę i w wielu przypadkach kupowany samochód może być nawet stosunkowo nowy. Skuteczni nabywcy używanych samochodów często są tak samo zadowoleni ze swojego używanego samochodu, jak nabywcy nowych samochodów. Pamiętaj jednak, że najczęstsze opowieści grozy związane z zakupem samochodów obejmują zakup używanych samochodów. Gdy masz dobry pomysł, jaki rodzaj samochodu najlepiej odpowiada twoim potrzebom i budżetowi, możesz rozpocząć badania nad używanymi samochodami.

Skup aut – korzyści

Zakup samochodu w skupie aut daje ci pewną przewagę. Przede wszystkim wówczas jesteś konsumentem. Masz prawo do rękojmi w przeciągu dwóch lat od chwili wydania pojazdu. W ten sposób zyskujesz prawo do reklamacji, jeżeli w kupionym pojeździe ujawnią się jakieś wady, o których kupujący nie miał wiedzy chwili zakupu. Uwaga! Te wady nie mogą wynikać ze zwykłego użytkowania pojazdu, w tym być związane z jego zużywaniem się. W przypadku jeżeli sprzedawca nie wykazuje chęci polubownego załatwienia tej sprawy, można wejść z nim na drogę sądową, ale pod warunkiem, że ma się dowody zaniedbań. Podpisanie umowy z firmą jest więc korzystne.

Większość ogłoszeń, które można znaleźć w internetowych działach motoryzacyjnych, umieszczanych jest nie przez osoby prywatne, a przez osoby zawodowe zajmujące się handlem. Niekiedy starają się oni zamaskować ten fakt, ponieważ obawiają się, że potencjalni klienci mieliby więcej obaw przed zakupem samochodu ze skupu aut. Nie ma się jednak czego obawiać. Przede wszystkim właścicielowi takiej firmy zależy na szybkiej transakcji, bo taki samochód generuje dla niego koszty i jest zamrożoną gotówką. Z tego powodu może być skłonny do obniżki ceny. Jednocześnie zależy mu na bezpieczeństwie sprzedaży i braku reklamacji, dlatego jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ewentualne wady pojazdu będą starannie opisane.

Co zrobić przed zakupem pojazdu w skupie aut?

Istnieje kilka uniwersalnych czynności, których z pewnością warto wykonać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Przede wszystkim na zakupy wybierz z jakąś inną osobą, najlepiej mającą obeznanie w świecie motoryzacji… i umiejącą negocjować. Okazać się to może bardzo przydatne.

Poproś mechanika, aby postawił samochód na podnośniku w celu przeprowadzenia pełnej inspekcji i sprawdzenia, czy nie ma uszkodzeń – wszystko, co może wskazywać na poprzedni wypadek lub ewentualnie uszkodzenie po zalaniu. Dowiedz się jak najwięcej na temat historii danego pojazdu, o jego poprzednich właścicielach i naprawach. Sprawdź książkę serwisową i sprawdź numer VIN pojazdu.

Nie podpisuj niewypełnionej umowy. Dokładnie zapoznaj się z jej treścią. Wszelkie uwagi zgłaszaj przed złożeniem podpisu. Sprawdź, czy w umowie nie ma niepokojących klauzuli. Kupując używany samochód możesz posłużyć się również swoim własnym wzorem umowy. Zakupu samochodu w skupie aut nie trzeba się bać. Miej świadomość swoich praw i przede wszystkim zabierz na oględziny zaufaną, znającą się na mechanice osobę. Dobrym pomysłem jest także wizyta na stacji diagnostycznej. Wówczas otrzymasz pełną informację na temat stanu pojazdu i będziesz mógł samodzielnie przekalkulować, ile wyniosą naprawy i czy cena ostateczna jest faktycznie godna zainteresowania.

angielski