Usługi · 29 października 2020

Praca dorywcza – jak dorobić sobie do pensji?

Praca dorywcza – jak dorobić sobie do pensji? Praca na etacie nie zawsze daje możliwość zarobienia takiej ilości pieniędzy, która pozwala nam na spokojną egzystencję. Dysponując odrobiną wolnego czasu można z powodzeniem rozpocząć pracę dodatkową i wykonywać ją na przykład popołudniami. Ofert tego rodzaju nie brakuje, jednak warto wcześniej zapoznać się z ich opisem, aby dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać i jaki będzie nasz zakres obowiązków. Sprawdzamy najpopularniejsze sposoby na dodatkowy dochód bez wychodzenia z domu.

Transkrypcje nagrań

W sieci można znaleźć wiele ofert pracy dla osoby, która będzie wykonywać w domu transkrypcje nagrań. Na czym dokładnie polega to zajęcie? Chodzi tutaj o to, aby kolokwialnie mówiąc, przepisać usłyszany tekst wykładu, spotkania, filmu czy piosenki. Transkrypcje najczęściej zlecają firmy, które na swoich stronach publikują teksty poszczególnych przemówień, a także firmy, które potrzebują mieć zapis na przykład rozmowy biznesowej. Wykonywaniem transkrypcji może zająć się dziś niemal każdy – nie jest to praca, która wymaga jakichś szczególnych umiejętności, a dodatkowo można wykonywać ją o niemalże każdej porze dnia, tak aby zdążyć na umówiony termin ze zleceniodawcą. Wyjątkiem są jednak transkrypcje wykonywane w językach obcych. Tego rodzaju transkrypcje przeznaczone są jedynie dla profesjonalnych tłumaczy lub osób, które bardzo dobrze znają język obcy. Transkrypcje wykonywane w językach obcych wymagają bowiem poprawnego zrozumienia tekstu i jego właściwego, zgodnymi z zasadami gramatyki obcojęzycznej, zapisu. 

Pisanie tekstów 

Dobrym sposobem na szybki zarobek jest również pisanie tekstów na zlecenie. Aby móc się tym zajmować należy mieć tak zwane lekkie pióro oraz bogatą wyobraźnię, bowiem niektóre teksty wymagają dużej inwencji twórczej. Pisanie tekstów zwykle można wykonywać w ramach umowy o dzieło, co dodatkowo zwiększa zarobek, ze względu na wyższe koszty uzyskania przychodów. Zleceń na różnego rodzaju teksty (reklamowe, blogowe, informacyjne czy opisowe) jest naprawdę sporo, jednak dobrze jest wyspecjalizować się w danym rodzaju tekstów, aby móc z czasem pisać ich coraz więcej w tym samym czasie. Tutaj znów wyjątkiem są teksty w językach obcych. Aby móc je napisać, potrzeba nie tylko doskonałej wyobraźni i lekkości pióra, ale i zaawansowanej znajomości języka obcego. Nie wystarczy pobieżnie znać angielski, aby móc napisać artykuł w tym języku. Tutaj trzeba profesjonalnej wiedzy z zakresy zarówno słownictwa, jak i gramatyki obcojęzycznej. Niemniej jednak teksty w językach obcych są bardzo popularne wśród osób z zaawansowaną ich znajomością, ponieważ są o wiele lepiej płatne niż teksty pisane po polsku.

Prowadzenie strony internetowej

Praca dorywcza - jak dorobić sobie do pensji?Dziś niemal każda firma posiada swoją stronę internetową, a także profile w mediach społecznościowych. Niegdyś opiekę na nimi zlecano przypadkowym osobom, na przykład sekretarkom czy osobom z działu administracyjnego. Dziś jednak każda szanująca się firma rozumie potrzebę publikacji właściwych, zgodnych z zasadami biznesowymi i zasadami SEO treści. Ważne jest więc to, aby opiekę nad stroną internetową oraz profilami w mediach społecznościowych sprawowała osoba, która naprawdę potrafi to robić i zrobi to w sposób właściwy. Aby zajmować się tego rodzaju rzeczami konieczna jest umiejętność poruszania się w sieci. Dodatkowo trzeba znać się nieco na marketingu sieciowym, ponieważ to na tego rodzaju reklamie powinna oprzeć się promocja w sieci. Trzeba mieć odpowiednie pomysły, najlepiej innowacyjne i różnorodne, a także umieć trafić do określonej grupy odbiorców, zgodnie z zamierzeniami firmy. Prowadzenie strony internetowej oraz profili w mediach społecznościowych jest zajęciem, które często trzeba wykonywać codziennie, a nie tylko w ustalonym czasie, niemniej jednak nie wymaga to zbyt długiego przesiadywania przed komputerem. Wystarczy godzinka bądź dwie godzinki dziennie poświęcone pracy, aby móc cieszyć się z dodatkowych pieniędzy i popularności prowadzonych stron.

Sprzedaż w sieci

Dla osób, które lubią marketing bezpośredni, dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż produktów danej firmy (z którą nawiążemy współpracę) w sieci. Trzeba tutaj zająć się nie tylko promowaniem produktów, ale i obsługą klienta w pełnym tego słowa znaczeniu. Ważne jest więc odpowiednie podejście do klienta i umiejętność sprzedania tego, co nam powierzono. Nie jest to więc zajęcie dla każdego, jednak ogromnym jego plusem jest fakt, że daje możliwość całkiem dobrego, jak na pracę dodatkową, zarobku. Im więcej klientów znajdziemy, tym więcej zarobimy. Tutaj nie ma limitów – sami decydujemy, ile zarobimy. Minusem jest natomiast system prowizyjny wynagradzania – jeżeli nie sprzedamy nic, to mimo poświęconego czasu, nic nie zarobimy. Znalezienie partnera, którego produkty możemy sprzedawać w sieci, nie jest trudne. Niektórzy oferują nawet wstępne szkolenie (online) bądź narzędzia pracy, takie jak dostęp do specjalistycznych platform czy systemów ułatwiających pozyskanie klienta i sprzedaż oferowanych produktów. Warto rozważyć tą opcję osobom, które mają dryg do sprzedaży.