Budownictwo · 6 lutego 2019

Zalety domów kanadyjskich

Zalety domów kanadyjskich – to dość raczkujący temat, przynajmniej w naszym kraju, ponieważ za oceanem, skąd ten rodzaj technologii się wywodzi, domy tworzy się w ten sposób od wielu lat, bez obaw o ich trwałość i stabilność. Domy kanadyjskie powstają też z powodzeniem u naszych zachodnich sąsiadów. Nie ma się im co dziwić ponieważ ten rodzaj budownictwa pozwala na posiadanie własnych czterech kątów przy niewielkich nakładach finansowych w porównaniu do domów murowanych, a także w krótkim czasie.

Zalety domów kanadyjskich

Domy kanadyjskie Szczecin mogą powstać od podstaw nawet w przeciągu trzech miesięcy. Co nie jest możliwe w przypadku domów murowanych, gdyż w tym drugim przypadku zawsze inwestor jest uzależniony od warunków atmosferycznych oraz wiązania się ze sobą poszczególnych budulców na różnych etapach budowy. Do stworzenia domów kanadyjskich materiały betonowe są wykorzystywane tylko i wyłącznie na etapie tworzenia fundamentów, które są wykonywane w tradycyjny sposób, w dalszych etapach budowy jest on zupełnie zbędny i wystarczającym budulcem jest drewno z którego z powodzeniem powstają szkielety tego typu budynków, stolarka okienna i drzwiowa, a także same ściany, stropy, sufity, a także podłogi.

Kolejna zaleta domów kanadyjskich jest to, że ze względu na mniejsze obciążenie jakie daje drewno, domy kanadyjskie mogą posiadać mniejsze i mniej rozbudowane fundamenty, co wiąże się następnie z większymi oszczędnościami nie tylko w związku z zakupem materiałów, ale także ich transportem i samą pracą. Domom kanadyjskim nie można także odmówić trwałości, wykonane w odpowiedniej technologii mogą one przetrwać nawet ponad sto lat, wszystko jest zależne od jakości wykorzystywanych materiałów przy budowie oraz sposobie ich zabezpieczenia, poprzez specjalistyczne preparaty do drewna oraz procesy suszenia.

Dodatkowo domy kanadyjskie są bardzo proste w rozbudowę i rearanżacji, chcąc rozbudować dom, wystarczy dostawić tylko kilka płyt drewnianych wraz ze stelażem, tak samo ma się to w przypadku stawiania ścianek działowych czy ich “wyburzania”.

Naturalny i wyjątkowy mikroklimat stworzony przez całoroczne domy drewniane jest dodatkowo niepowtarzalny. Udowodniono naukowo, że osoby przebywające przez długi czas w otoczeniu drewna i drzew żyją o wiele dłużej, dodatkowo kontakt z natura w tego typu domach jest bardziej namacalny niż w zwykłych murowanych budynkach. Domom kanadyjskim nie można też odmówić uroku jaki tworzą kiedy są w odpowiedni sposób wkomponowane w otoczenie budynku, wszystko to ma wpływ na jakość i komfort życia mieszkańców domów kanadyjskich.

Domy kanadyjskie to także energooszczędność i ekologiczność. Drewno jest materiałem w pełni biodegradowalnym, więc jego utylizacja nie stanowi żadnego problemu w razie ewentualnej rozbiórki. Dodatkowo domy kanadyjskie jest o wiele łatwiej ogrzewać w okresie jesienno zimowym, a przez wykonanie w odpowiedni sposób izolacji termicznej utrzymują one przez długi czas ciepło we wnętrzu pomieszczeń.

W domach kanadyjskich nie trzeba ogrzewać ścian, które w późniejszym czasie oddają ciepło, ogrzewa się tylko i wyłącznie powietrze, co oznacza, że utworzenie temperatury dogodnej do przebywania w pomieszczeniach zajmuje o wiele mniej czasu oraz wymaga o wiele mniej paliwa, niż w przypadku domów murowanych, gdzie duża ilość ciepła zabierają mury, wychładzanie z zewnątrz przez warunki atmosferyczne.

Domy kanadyjskie dają także nieskończone i niczym nieograniczone możliwości aranżacyjne z zewnątrz. Wedle upodobań inwestorów, mogą być one wykonane na podobieństwo murowanych budynków, ponieważ nie ma żadnych przeszkód, aby tego typu konstrukcje pokryć od zewnątrz tynkiem na przykład maszynowym, mogą one także pozostać w oryginalnym wyglądzie stylizowane na wiejskie chaty. Dodatkowo jest to doskonałe rozwiązanie dla miłośników otwartych przestrzeni, ponieważ, nie wymagają one w domach kanadyjskich zastosowania żadnych słupów podpierających jeśli tylko konstrukcja zadaszenia zostanie wykonana w odpowiedni sposób zgodnie z daną technologią.

Chcąc wybudować dom kanadyjski, w obecnych czasach każdy ma możliwość ze skorzystania oferty osób profesjonalnie zajmujących się tego typu projektami, Wiele form także oferuje przewiezienie na plac budowy gotowych elementów takich jak ściany czy podłogi i zamontowanie ich w jedna całość dopiero na budowie, co oznacza, że budowa domu kanadyjskie może się odbywać nawet zima czy w deszczowa pogodę.

Osoby chcące wybudować własny kąt, powinny rozważyć ten pomysł, gdyż posiada on bardzo wiele zalet, jest mniej kosztowny oraz bardzo oryginalny i modny w ostatnim czasie na zachodzie, gdzie coraz częściej odchodzi się od ciężkiego budownictwa murowanego, angażującego wiele osób w proces tworzenia budynku oraz wiele ciężkich maszyn wpływających negatywnie na środowisko naturalne, które powinno być dla każdego priorytetem. Domy kanadyjskie to nie tylko tanie koszty budowy i ekologiczne rozwiązanie, to także niskie koszta utrzymania budynku w późniejszym czasie, co pozwala na życie w komforcie przez długie lata zalety domów kanadyjskich.

angielski