Na czym polega proces piaskowania? Oczyszczanie różnego rodzaju powierzchni nie musi kojarzyć się ze żmudną i długotrwałą pracą. Dzięki nowoczesnym metodom i odpowiednim akcesoriom szybko i dokładnie możemy pozbyć się starych powłok i usunąć zanieczyszczenia z powierzchni, która poddawana będzie dalszej obróbce. Jednym z najpopularniejszych procesów oczyszczania jest piaskowanie, dzięki któremu nie tylko pozbywamy się nieczystości, ale także ujednolicamy powierzchnię i nadajemy jej odpowiednią chropowatość. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu możliwe jest piaskowanie aluminium, metali, drewna, a nawet kamienia.
Czym jest piaskowanie?
Piaskowanie jest metodą oczyszczania, czy inaczej obróbką strumieniowo ścierną wykorzystywaną do preparacji różnego rodzaju powierzchni. Jako przykład podać można piaskowanie aluminium lub powierzchni metalowych. Polega ona na wykorzystaniu materiału ściernego, który pod wpływem sprężonego powietrza lub cieczy wyrzucany jest z urządzenia i tym samym pozwala on na kształtowanie wybranej powierzchni. Do procesu tego wykorzystać można różnego rodzaju oczyszczone ścierniwa w postaci śrutu, rozdrobnionego szkła, żużlu, suchego lodu, a nawet łupin orzechów. Możliwe jest również wykorzystywanie materiałów wielokrotnego użytku takich jak elektrokorund. Proces piaskowania pozwala na pozbycie się rdzy, rys i starych warstw np. w postaci farby. Obrabiana powierzchnia staje się czysta i nadać jej można odpowiednią chropowatość, co stanowi podkład idealny np. do malowania natryskowego lub proszkowego. Warto zaznaczyć, że piaskowanie aluminium czy metalu daje efekt podobny do szlifowania, z tą różnicą, że możliwe jest preparowanie nawet trudno dostępnych elementów takich jak zagłębienia, rogi czy zakrzywienia. Sam materiał poddawany obróbce jest natomiast znacznie lepiej niż w przypadku szlifowania, przygotowany pod względem szorstkości i uzyskania jednolitej powierzchni.
Rodzaj sprzętu wykorzystywany do procesu piaskowania
Proces piaskowania wymaga użycia odpowiedniego sprzętu. Preparowana powierzchnia poddawana jest działaniu sprężonego powietrza oraz materiału ściernego np. w postaci piasku czy drobno zmielonego szkła. W związku z tym konieczne staje się zastosowanie dwóch podstawowych elementów, czyli pistoletu i sprężarki. Kompresor (sprężarka) musi być wyposażony w odpowiednio duży zbiornik, w którym znajdować się będzie materiał ścierny. Pistolet z kolei odpowiada za wyrzucanie pod ciśnieniem ścierniwa ze zbiornika. Jest to najprostsza konstrukcja, którą można wykorzystywać również do prac domowych. Koszt profesjonalnej piaskarki wykorzystywanej do celów przemysłowych może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz sprzętu do piaskowania niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiednią odzież ochronną. Ma ona na celu zabezpieczyć osobę korzystającą z piaskarki przed działaniem szkodliwych pyłów. Musi więc zapewniać odpowiednią wentylację i filtrację powietrza.
Rodzaje powierzchni, które można poddawać procesowi piaskowania
Piaskowanie to metoda skutecznego oczyszczania z rdzy, zanieczyszczeń i starych powłok osadzonych na różnego rodzaju powierzchniach, także tych trudno dostępnych. Zestaw do piaskowania pomoże nam pozbyć się starych farb i lakierów i przygotować do dalszej obróbki powierzchnie wykonane zarówno z metalu, jak i drewna. Bardzo popularne jest piaskowanie aluminium. Dzięki temu renowacja felg, czy obręczy kół nigdy nie była tak szybka i prosta. Przygotowanie powierzchni w ten sposób pozwala pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i przygotować bazę pod lakierowanie. Proces piaskowania sprawdzi się też świetnie jako metoda oczyszczania murów i elewacji z zacieków, osadów i graffiti. Bez problemu oczyścimy także kostkę brukową, czy chodnik. Problemów nie sprawią także barierki, czy grzejniki, które po oczyszczeniu łatwo zabezpieczymy farbą lub preparatem antykorozyjnym.
Zalety piaskowania
Piaskowanie jest uniwersalną metodą oczyszczania. Dzięki jej zastosowaniu możemy przygotować do dalszej obróbki wiele rodzajów powierzchni. Warto podkreślić, że uzyskane efekty są znacznie lepsze niż podczas szlifowania. Uzyskujemy bowiem ujednoliconą powierzchnię, nawet tam, gdzie dostęp jest bardzo utrudniony. Piaskowanie pozwala zaoszczędzić również dużo czasu. Odpowiednio dobrany materiał ścierny pozwoli na piaskowanie aluminium, drewna, kamienia czy metali. Podczas całego procesu nie dochodzi do uszkodzeń materiału, co pozwala uniknąć zarysowań i przygotować powierzchnię np. do malowania natryskowego czy proszkowego. Oprócz tego spreparowany materiał z łatwością zabezpieczyć będziemy mogli przed korozją. Metoda piaskowania idealnie nadawać się więc będzie do przeprowadzania prac renowacyjnych. Niejednokrotnie zachodzi potrzeba wymiany elementów metalowych, które zostały dotknięte korozją. Dzięki piaskowaniu możemy dany element oczyścić, zabezpieczyć przed rdzą i poddać malowaniu proszkowemu. Można dzięki temu zaoszczędzić na kosztach wymiany, a sam element po obróbce wyglądać będzie niemal jak nowy. Z tego względu technika piaskowania sprawdza się nie tylko w pracach przydomowych, ale przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu jak np. w motoryzacji.