Jak wycenia lombard? W obecnych czasach duża część osób boryka się z utrzymaniem płynności finansowej. Na taki stan rzeczy niewątpliwy wpływ ma przedłużająca się pandemia, oraz zmieniająca się sytuacja na rynku pracy. Istnieje wiele sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Jednym z nich jest podjęcie współpracy z lokalnym lombardem. Jak to działa? na jakich zasadach możemy uzyskać gotówkę? odpowiedzi na te pytania pojawią się w poniższym artykule.
Czym jest lombard?
Zapewne każdy z nas widział w swoim mieście lombard. Jest to punkt usługowo-handlowy w którym klient może oddać pod zastaw części swojego majątku. Z reguły lombardy zainteresowane są skupowaniem wartościowych rzeczy, oraz udzielaniem krótkoterminowych pożyczek pod zastaw towaru. Jak to wygląda w praktyce? Klient odwiedza tego typu miejsce, oraz oznajmia, że chciałby uzyskać za przyniesiony towar określoną sumę pieniędzy. Lombardy głównie interesują się pozyskiwaniem sprzętu elektronicznego takiego jak: smartfony, komputery czy tablety, ale również metali szlachetnych czy biżuterii. Jest to więc miejsce w którym wszystko zależy od potrzeb pracownika lombardu, ale także popytu na określone towary na rynku.
Inną opcją jest zastawienie towaru pod pożyczkę którą klient chciałby uzyskać. Oferowane przez lombardy pożyczki z reguły mają krótki termin ważności (do 30 dni) a ich wysokość uzależniona jest o wartości zastawionego sprzętu czy biżuterii. Dla przykładu, gdy klient przynosi do lombardu komputer wyceniony na 5 tysięcy złotych, to do wysokości tej sumy jest w stanie otrzymać pożyczkę. Jeżeli jednak nie spłaci jej w terminie 30 dni, komputer staje się własnością lombardu. Pożyczki w lombardach z reguły udzielane są na krótki termin, tak by zastawiony towar niezbyt się postarzał. Daje to gwarancję sprzedającemu na uzyskanie za niego w krótkim terminie satysfakcjonującej ceny. Ponadto z czasem duża część lombardów modyfikuje zakres swojej działalności i skupia się bardziej bądź to na sprzedaży zastawionych dóbr, lub na udzielaniu krótkoterminowych pożyczek.
Jak wycenia lombard?
Jednym z kluczowych pytań na jakie musimy odpowiedzieć jest to co wpływa na wycenę towaru. Oczywiście każdy lombard ma swoje wewnętrzne kryteria oceny przyniesionego sprzętu czy biżuterii, jednak można wyodrębnić kilka wspólnych elementów dla wszystkich typów towarów:
- Dowód zakupu w postaci paragonu lub faktury
- Certyfikat potwierdzający autentyczność metalu szlachetnego (może to być złoto lub srebro)
- Stan faktyczny przedmiotu (wszelkie defekty wpływają na wartość)
Brak tego typu poświadczeń może w negatywny sposób wpłynąć na wycenę przedmiotu, ponieważ pracownik lombardu nie będzie miał pewności co do ich autentyczności. Są to dość powszechne kryteria, według których wycenia się niemal każdy z towarów dostępnych na rynku. Nie oznacza to jednak, że jest to normą w przypadku każdego lombardu. Bardzo często zdarza się, iż lombard w sposób indywidualny i dostosowany do potrzeb danego miejsca dokonuje wyceny przedmiotu.
Wszystko to sprawia, że lombardy mogą być również ciekawymi miejscami doskonałych okazji zakupowych.
Jeżeli jesteśmy osobami dysponującymi wąską wiedzę na tematy związane z np. telewizorami, to lombardy mogą być świetnym miejscem do znajdowania ciekawych sprzętów w cenach znacznie poniżej rynkowych średnich. Jeżeli dany sprzęt zostaw zdecydowanie za nisko wyceniony przez dany lombard, może to być doskonała okazja na odkupienie go, oraz ponowne sprzedanie z zyskiem.
Lombard jako biznes
Obecne czasy otwierają przed wieloma ludźmi nowe perspektywy. Trwający kryzys być może dla wielu będzie właśnie takim momentem – by podjąć działanie i zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Jedną z ciekawszych opcji jest spróbowanie samemu swoich sił w prowadzeniu lombardu.
Duża część osób szuka obecnie rozwiązania swoich finansowych problemów i stara się znaleźć sposoby na pozyskiwanie dodatkowych środków do życia. Oferowanie usług lombardu może w obecnym czasie być prawdziwym biznesowym strzałem w dziesiątkę !
Kluczowy aspektami i umiejętnościami przy prowadzeniu lombardu będą takie cechy jak uczciwość, sumienność oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Ponadto zaczynając biznes warto posiadać odłożoną pulę gotówki, która ułatwi nam start całego przedsięwzięcia. Bardzo ważną decyzją jest wybór lokalizacji w której będziemy prowadzili działalność. Lombard z reguły łatwiej prowadzi się w dużych miastach a co się z tym wiąże koszty początkowe mogą być wyższe niż w przypadku prowincjonalnej działalności. Pieniądze na start przydadzą się nam z reguły na opłacenie czynszu za wynajmowany lokal, wynagrodzenie pracowników, czy udzielaniu krótkoterminowych pożyczek.
W obecnych niepewnych czasach lombard może być odpowiedzią na stawiane przed nami wyzwania. Ponadto szacowane zyski z tego typu działalności oscylują w większych miastach nawet do 25 tys. złotych miesięcznie. Otwarcie własnego lombardu może więc być wstępem do czegoś większego, i tym samym otworzyć przed nami nowe możliwości biznesowe w przyszłości.