Projekt strony na WordPressie: jeśli już kupiliśmy domenę i hosting i zadbaliśmy o właściwą konfigurację, możemy się zacząć zastanawiać nad motywem. W ten sposób nasza strona będzie wyglądała profesjonalnie, niesamowicie i ciekawie. Jednym z automatycznie wybieranych motywów przez WordPress jest Twenty15. Jest naprawdę prosty i czysty w projektowaniu. Jednak najprawdopodobniej chcielibyśmy wybrać wyjątkowy motyw. Dzięki WordPress mamy dostęp do dosłownie tysięcy motywów, zaprojektowanych przez profesjonalnych programistów. Do dzieła, wybierzmy coś wyjątkowego.
Jak wybrać właściwy motyw?
Jeśli chcemy zadbać o właściwą stylistykę strony, skupmy się na wyborze odpowiedniego motywu. Wybór odpowiedniego motywu jest bardzo ważny, gdyż wtedy zaprojektowanie strony internetowej będzie łatwiejsze. Ten odpowiedni powinien odzwierciedlać merytoryczną zawartość strony, zachowując jednocześnie jej responsywność na różnych urządzeniach: mobilnych i stacjonarnych. Powinien też się ładować w mgnieniu oka. Wybór właściwego motywu może być trudny, ale naprawdę się opłaca.
Lista przydatnych funkcji
Zanim zdecydujemy się na dany motyw, zastanówmy się, które funkcje są dla nas niezbędne, a bez których da się przeżyć.
Filtr funkcji WordPress bardzo ułatwia dostosowanie wyszukiwania motywów w oparciu o określone funkcje, np. możliwość tłumaczenia i elastyczny nagłówek. Przed dokonaniem selekcji zwróćmy uwagę na swój projekt. Na przykład pomyślmy o tym, czy nasza witryna powinna się składać z jednej lub wielu kolumn. W przypadku motywów WordPress mniej znaczy więcej. Dlatego wybrany motyw powinien zawierać tylko te funkcje, które pomogą w realizacji celu. W przeciwnym razie niepotrzebne funkcje będą tylko zaśmiecać nas motyw.
Wybierajmy proste motywy
Pamiętajmy, że bogaty w funkcje motyw początkowo może być przyjemny, jednak po dłuższym czasie może sprawić wiele problemów. Ponadto wpłynie on na wydajność naszej strony internetowej. Żaden klient nie będzie czekał, aż strona wreszcie się załaduje. Dlatego powstrzymajmy się przed instalacją wszystkich funkcji, tylko dlatego, że uważamy je za ciekawe.
Oczywiście fantazyjne odtwarzacze muzyki lub gry mogą nas kusić, jednak mogą poważnie wpłynąć na wydajność witryny. Dodatkowo programiści często wykorzystując kod znaleziony w Internecie dla opracowania funkcji. Mogą wtedy zapomnieć o bezpieczeństwie strony. Nie opłaca się tak ryzykować.
Wybierajmy motywy responsywne
Dzięki responsywnymi motywowi, witryna będzie wyjątkowo łatwa w użyciu i to nie tylko na laptopie, czy komputerze stacjonarnym, ale również na wielu innych urządzeniach, np. telefonie i tablecie. Taki motyw jest kompatybilny z wieloma urządzeniami, zarówno stacjonarnymi, jak i mobilnymi. Posiada menu i inne widżety, łatwe w nawigacji. Poszukajmy funkcji, które sprawdzą się idealnie na wszystkich typach urządzeń.
Pamiętajmy o kolorze motywu
Większość elementów marketingu internetowego opiera się na wyglądzie wizualnym, a kolory podkreślają rozpoznawalność marki. Jeśli mamy logo, spróbujmy dostosować schemat kolorów właśnie do niego. WordPress ułatwia zmianę wyglądu, w tym kolorów, motywu, przechodząc bezpośrednio do pliku lub wprowadzając niestandardowy styl CSS.
Jeśli wahamy się, czy wybrać ciemniejszy, czy jaśniejszy motyw, zauważmy, że według statystyk, użytkownicy preferują jaśniejsze kolory. Ciemny motyw może stwarzać problemy z czytelnością. Pasują do niego bardziej konwencjonalne elementy projektu WWW.
Zastanówmy się nad motywami Premium
Darmowe motywy są świetną opcją dla osób, mających ograniczony budżet. Jednak mogą się z nimi wiązać pewne problemy. Oprócz jakości kodowania, które potencjalnie nie jest w stanie sprostać wszystkim naszym wymaganiom, ryzykujemy, że nie będzie regularnie aktualizowany. Musimy się też liczyć z brakiem wsparcia od twórcy motywu. W niektórych przypadkach autor całkowicie rezygnuje ze swojego projektu.
Z kolei motywy Premium są dynamiczne, zazwyczaj oferują więcej funkcji niż darmowe. Dzięki temu odróżniamy się od tłumu. Sprawdźmy te motywy, niektóre wymagają jednorazowej płatności, inne cyklicznej.
Nie wybierajmy motywu z czcionką trudną do przeczytania
Użytkownik szybko opuści stronę, która będzie dla niego nieczytelna. Ułatwmy czytelnikowi poruszanie się po naszej stronie. Zastosowane czcionki powinny być proste, wyrafinowane i czytelne. Jeśli znamy CSS, nie będziemy mieć trudności z wejściem i odpowiednim dostosowaniem czcionki. Jednak niektóre darmowe motywy mogą stwarzać problemy w dostosowaniu. Musimy o tym pamiętać przy wyborze motywu.
Przetestujmy dokładnie nasz motyw
Możemy zainstalować wtyczkę Theme Check, która ułatwi sprawdzenie wydajności wybranego motywu. Pozwala też zweryfikować, czy motyw jest zgodny ze wszystkimi aktualnymi standardami WordPress.
Po naniesieniu wszystkich poprawek przejrzyjmy dokładnie jeszcze raz całą zawartość świata. Wtedy możemy pokazać ją światu. Przeczytajmy wszystkie teksty, sprawdźmy witrynę na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych i upewnijmy się, że wszystkie obrazy ładują się prawidłowo. Powinniśmy na koniec rozważyć inwestycję w dobry hosting i zainstalowanie wtyczki, zapewniającej bezpieczeństwo dzieciom.