Jak zrobić cosplay, który dla wielu osób jest pojęciem nieco egzotycznym. Dotyczy to przede wszystkim samego słowa, bo zaledwie kilka zdań może wyjaśnić, co ono oznacza. Sama nazwa pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów tzn. costume playing. Ostatecznie jest to więc grupa czynności, która polega na przebieraniu, jest to pewnego rodzaju gra w przebieranie. Jak należy to rozumieć? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, że może to być zarówno niewielkie hobby, które cieszy od czasu do czasu, jak i ważna życiowa pasja.
W dodatku możemy traktować tę formę jako zabawę, ale możemy również jako sztukę. W pracach można znaleźć wiele elementów artyzmu. Zresztą w kontekście filmów kostiumy są nawet nagradzane Oscarami, co dobrze świadczy o tym, że jest to fragment sztuki. Cosplay to połączenie stroju, odpowiedniej charakteryzacji oraz pewnych zachowań aktorskich. Służy to odwzorowaniu w rzeczywistości jakiejś innej postaci. Efekty mogą być bardzo różnorodne. Nie mówimy tylko o jakości wykonania i poświęconego czasu, ale również o czerpanych inspiracjach. Te mogą być bardzo szerokie.
Wierność odwzorowania jako podstawa cosplayu
Ważnym elementem jest dokładne odwzorowanie jakiejś postaci. Mogą to być znani ludzie, postaci z filmów lub bajek (głównie anime). Całość jest mocno zaawansowana, ponieważ dopiero zajmując się cosplayem, można zauważyć jak wiele elementów znajduje się na strojach różnych postaci. Jednocześnie osoba, która się tym zajmuje, powinna mieć wiele talentów (chociaż można je też odnaleźć w sobie z czasem). Postawą są umiejętności manualne oraz zmysł artystyczny. Jednocześnie trzeba umieć operować na makijażu oraz fryzurach. Często dochodzą do tego elementy aktorskie w postaci poruszania się zgodnego z tym, która odwzorowywana postać reprezentuje. Jest to więc połączenie wielu dziedzin, a efekty potrafią być imponujące. Artykuły artystyczne na szczęście możemy znaleźć w specjalnych sklepach, co znacząco pomaga w całym procesie. Nie musimy też od razu być najlepsi na świecie. Od czegoś trzeba zacząć. Warto czerpać w życiu z wielu źródeł i spróbować również tej sztuki.
Podstawy, czyli zdobycie materiałów do cosplayu
Na początek warto zdobyć trochę informacji o tej formie sztuki. Samo czytanie jest jednak zwykle mniej efektywne niż oglądanie filmików. W Internecie można bez problemu znaleźć wiele różnych podpowiedzi. Niektóre materiały czy pianka do cosplayu to podstawy, na które warto od razu przeznaczyć jakiś budżet. Warto również rozpoczynać od łatwiejszych postaci i dopiero z czasem przechodzić do większych wyzwań. Nie musimy też od razu spełniać wszystkich punktów. Możemy zatrzymać się na etapie strojów, nie dotykając w ogóle kwestii fryzury czy makijażu. Warto wykorzystywać dostępne materiały. W szafach możemy czasem znaleźć stare i już niepotrzebne ubrania, które będą stanowiły dobrą bazę. Dodatkowo można odwiedzić sklepy z używaną odzieżą, gdzie tanio będzie można nabyć czasem naprawdę ciekawe stroje. Powinniśmy również dokładnie przeanalizować postać, którą odwzorowujemy. Ważne jest obejrzenie wielu zdjęć z różnych perspektyw, żeby na końcu nie zostać niemile zaskoczony przez pewien detal. Oczywiście jest to również kwestia doświadczenia.
Przygotowanie strojów do cosplayu
Zakładamy, że mamy już wszystkie potrzebne materiały i znamy szczegóły stroju postaci, którą chcemy odwzorować. Przydadzą się podstawowe umiejętności krawieckie. Czasem trzeba będzie wziąć do ręki igłę i nitkę, ale warto stosować maszynę do szycia. Często trzeba będzie obcinać stroje wzdłuż szwów przed dokonaniem dalszych modyfikacji. Tworzenie kostiumu nie jest łatwe, ale wraz z kolejnym projektem staje się coraz łatwiejsze. Niestety niektóre elementy są trudne do uzyskania. Taką zmorą potrafią być np. buty. Nie powinniśmy tym się przejmować w pierwszej fazie i najlepsze będą postaci z butami, które nie będą wymagały znaczących przekształceń. Pianka “Eva” to bardzo ciekawy produkt, który świetnie nada się do tworzenia różnego rodzaju dodatków. Jednocześnie można go łatwo zakupić, co również jest ważnym elementem. Szczególnie jeśli mieszkamy w mniejszych miastach.
Pozostałe elementy cosplayu
Warto również wykonać makijaż oraz spróbować przekształcić fryzurę. To ostatnie najlepiej osiągnąć poprzez zastosowanie peruki. Warto je zbierać tak, żeby móc później wybierać w miarę potrzeb. W kwestii makijażu przydałaby się duża ilość sprzętu, ale dla większości kobiet nie powinno to stanowić problemu. Przed wyjściem na imprezę lub konkurs powinniśmy przetestować nasz strój. Nie chcemy mieć później nieprzyjemnej sytuacji w związku ze straceniem części stroju. Pozostaje również nauka zachowania danej postaci. To kolejny element cosplayu, czyli właśnie nauka umiejętności aktorskich. Dopiero połączenie wszystkich elementów sprawi, że staniemy się rasowymi cosplayerami. Połączenie tych kilku czynników to stworzenie całego elementu przedstawienia. Efekt może być piorunujący i można w ten sposób wprowadzić na imprezę lub na konkurs dużo radości. Warto rozpoczynać od łatwiejszych projektów i z czasem można osiągać kolejne umiejętności. Oczywiście dotarcie do doskonałości jest bardzo trudne, ale zawsze trzeba najpierw wykonać pierwszy krok. Traktujmy to przede wszystkim jako przygodę i starajmy się, żeby stawać się coraz lepszym. Powinniśmy wiedzieć, że cosplay to bardzo wartościowe i rozwijające hobby.