Budownictwo / Wnętrza · 6 lutego 2019

Okna

Witam Cię bardzo serdecznie, dzisiejszy artykuł będzie poświęcony głównie dla okna. Tak jest, bardzo prosta rzecz a tak naprawdę jak dużo wiesz na temat okna https://okna-pcv.org/ w twoim pomieszczeniu? Wena do napisania tego artykułu nie wzięła się znikąd mianowicie, na co dzień mieszkam na wsi, w rodzinnym domku, w którym się wychowałem, ale często wyjeżdżam i przebywam w różnych mieszkaniach czy hotelach i zacząłem zauważać, że atmosfera w moim rodzinnym domku jest dużo lepsza niż na przykład w takim hotelu czy mieszkaniu znajomego. I zacząłem się zastanawiać, czym może to być spowodowane.

W przypadku hotelu to jest mega proste wytłumaczenie, ponieważ w większości z nich w pokojach jest klimatyzacja. Dosłownie po kliku wizytach w pokoju z klimatyzacją możemy spodziewać się kataru dreszczy i tym podobnych efektów. Tak po prostu nasz organizm reaguje na środki jak wydobywają się raczej z potencjalnie świeżym i schłodzonym powietrzem.

Okna

Jednak hotele zapominają często o wietrzeniu pokoi, a jak wiadomo świeże powietrze jest po prostu niezastąpione i najlepiej poprawia warunki w pokoju. Pracowałem kiedyś przez dwa lata w czterogwiazdkowym hotelu wiec doskonale wiem jak wygląda przygotowanie pokoju dla gościa. Z pewnością wietrzenie pokoju nie jest tak popularne jak zwyczajne podkręcenie klimatyzacji.

Obsługa czuje miły chłodek i uważa, że w pokoju jest świeże powietrze, no niestety tak to nie działa i taki pokój po wizycie sprzątaczki nie dosyć, że w powietrzu mamy całe tumany kurzu, które wzbiła na przykład ścieląc łóżko to jeszcze pełno unoszących się w powietrzu szkodliwych związków z klimatyzacji. Dlatego po wizycie w drogich luksusowych hotelach możemy czuć się po prostu źle lub przeziębieni. Ok, ale co z mieszkaniami, w których zdarza mi się nocować, nie ma w nich klimatyzacji a jednakże czuję się chory. W tej sprawie wracamy do okna.

Większość mieszkań posiada wentylację w postaci kratki, która jest połączona z kominem wentylacyjnym i to ma nam zapewnić minimalną wentylację pomieszczenia. Wszystkie nieszczelne punkty w naszym mieszkaniu mają wpuszczać powietrze, a komin wentylacyjny ma wyciągać nagrzane i nie świeże powietrze. Spójrz, jakie to logiczne, zimne powietrze, które jest cięższe wpada przez szparę pod drzwiami a po ogrzaniu się i zabraniu wszystkiego, co nie świeże zaczyna być coraz lżejsze i w końcu znajduje się pod sufitem, po czym trafia do komina wentylacyjnego.

W teorii to wygląda tak fajnie i logiczne, jednak zaznaczę jeszcze raz jest to minimum wentylacji, a człowiek do dobrego samopoczucia potrzebuje nieco więcej świeżego powietrza. Dlatego zazwyczaj po wejściu do mieszkania otwieram okno na dziesięć minut i podobnie robię przed snem. Oczywiście możemy dywagować na temat czy na dworze jest czyste powietrze i tak dalej, jednak zapewniam Cię, że nieco przygotowałem się do tego artykułu i wiem, że na dworze powietrze jest dużo lepszej, jakości niż w takim mieszkaniu, które nie jest wietrzone.

Jaki ma to związek z moim rodzinnym domem i tematem okna? Otóż w moim rodzinnym domu wszystkie okna są drewniane i wietrzenie pokoi jest zdecydowanie rzadszą czynnością niż w mieszkaniach czy hotelach. Drewniane okna przepuszczają zdecydowanie więcej powietrza, czasami mówi się, że drewno oddycha i jest w tym nieco prawdy, drewniane okna według badań są dużo zdrowsze. Oczywiście przepuszczają także więcej ciepła, ponieważ są gorzej docieplone jednak zauważ, że utrzymywanie wysokiej temperatury w pokoju również nie jest dobre dla zdrowia, powinno się przebywać w pokojach nagrzanych do około siedemnastu do dwudziestu stopni Celsjusza, a do spania temperatura powinna spaść nawet do piętnastu. I nie jest to mój autorski wymysł tylko są to informacje poparte rzetelnymi badaniami, dlatego warto się od nich stosować, jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu i zdrowiu.

Warto wspomnieć, że plastikowe okna posiadają na swojej ramie kilka śrubek, warto, zatem popatrzeć w instrukcję od okien, jakie mamy zamontowane i dowiedzieć się, która śrubka odpowiada za regulację, z jaką siłą klamka dociska okno. W sezonie letnim powinniśmy tą siłę nieco zmniejszyć, aby umożliwić większy przepływ powietrza.  Zatem jakie plusy mają okna plastikowe a jakie drewniane? Plastikowe okna są na pewno trwalsze, względnie tańsze, lepiej docieplone i z pewnością prostsze w montażu i nie wymagają tyle dbania o nie, co w przypadku drewnianych. Te z kolei są zdrowsze i ładniejsze, chociaż to już kwestia gustów.

Okna Szczecin

Szczecin to miasto, które od lat przyciąga inwestorów i osoby poszukujące nowego miejsca do życia. Wraz z rozwojem miasta rośnie również zapotrzebowanie na nowoczesne i energooszczędne rozwiązania budowlane. Jednym z kluczowych elementów każdej budowli są okna. Okna nie tylko wpływają na wygląd budynku, ale także na jego efektywność energetyczną i komfort mieszkalny.

W Szczecinie istnieje wiele firm specjalizujących się w produkcji i montażu okien. Dzięki swojemu doświadczeniu i zaawansowanym technologiom oferują one rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Oferowane okna różnią się rodzajem materiału, wykończeniem i parametrami energetycznymi, co pozwala na wybór najlepszego rozwiązania zgodnie z oczekiwaniami.

Wybierając okna w Szczecinie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę klimat Szczecina, który jest umiarkowany, co oznacza, że okna powinny być energooszczędne, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Po drugie, estetyka okien jest ważna, zwłaszcza jeśli chcemy, aby budowla pasowała do otoczenia. Dlatego warto wybrać okna, które harmonijnie współgrają z charakterem architektury Szczecina.

Kolejnym istotnym aspektem jest bezpieczeństwo. Okna powinny być odporne na włamania, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Warto zainwestować w okna z odpowiednimi certyfikatami i atestami potwierdzającymi ich wytrzymałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych.

W Szczecinie istnieje także programy i inicjatywy promujące energooszczędne rozwiązania, które mogą pomóc mieszkańcom w zakupie okien spełniających najwyższe standardy efektywności energetycznej. Dzięki temu inwestycja w nowe okna może przynieść oszczędności na kosztach ogrzewania i chłodzenia budynku.

Oparłem ten artykuł o zdrowie, dlatego jeżeli twoje mieszkanie lub dom posiada dobrą wentylację to okna plastikowe w niczym nie przeszkadzają a są całkiem dobrym wyborem. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, co, do jakości wentylacji a wymieniasz okna zastanów się nad zamontowaniem okna drewnianego. Być może są droższe i należy o nie dbać jednak z całą pewnością warto, ponieważ to zaowocuje na twoim zdrowiu. I tym sposobem doszliśmy do końca tej publikacji, dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł oraz przypominam, że świeże powietrz to dobre samopoczucie i lepszy sen.

angielski