Wnętrza · 6 lutego 2019

Okna

Witam Cię bardzo serdecznie, dzisiejszy artykuł będzie poświęcony głównie dla okna. Tak jest, bardzo prosta rzecz a tak naprawdę jak dużo wiesz na temat okna w twoim pomieszczeniu? Wena do napisania tego artykułu nie wzięła się znikąd mianowicie, na co dzień mieszkam na wsi, w rodzinnym domku, w którym się wychowałem, ale często wyjeżdżam i przebywam w różnych mieszkaniach czy hotelach i zacząłem zauważać, że atmosfera w moim rodzinnym domku jest dużo lepsza niż na przykład w takim hotelu czy mieszkaniu znajomego. I zacząłem się zastanawiać, czym może to być spowodowane.

W przypadku hotelu to jest mega proste wytłumaczenie, ponieważ w większości z nich w pokojach jest klimatyzacja. Dosłownie po kliku wizytach w pokoju z klimatyzacją możemy spodziewać się kataru dreszczy i tym podobnych efektów. Tak po prostu nasz organizm reaguje na środki jak wydobywają się raczej z potencjalnie świeżym i schłodzonym powietrzem.

Okna

Jednak hotele zapominają często o wietrzeniu pokoi, a jak wiadomo świeże powietrze jest po prostu niezastąpione i najlepiej poprawia warunki w pokoju. Pracowałem kiedyś przez dwa lata w czterogwiazdkowym hotelu wiec doskonale wiem jak wygląda przygotowanie pokoju dla gościa. Z pewnością wietrzenie pokoju nie jest tak popularne jak zwyczajne podkręcenie klimatyzacji.

Obsługa czuje miły chłodek i uważa, że w pokoju jest świeże powietrze, no niestety tak to nie działa i taki pokój po wizycie sprzątaczki nie dosyć, że w powietrzu mamy całe tumany kurzu, które wzbiła na przykład ścieląc łóżko to jeszcze pełno unoszących się w powietrzu szkodliwych związków z klimatyzacji. Dlatego po wizycie w drogich luksusowych hotelach możemy czuć się po prostu źle lub przeziębieni. Ok, ale co z mieszkaniami, w których zdarza mi się nocować, nie ma w nich klimatyzacji a jednakże czuję się chory. W tej sprawie wracamy do okna.

Większość mieszkań posiada wentylację w postaci kratki, która jest połączona z kominem wentylacyjnym i to ma nam zapewnić minimalną wentylację pomieszczenia. Wszystkie nieszczelne punkty w naszym mieszkaniu mają wpuszczać powietrze, a komin wentylacyjny ma wyciągać nagrzane i nie świeże powietrze. Spójrz, jakie to logiczne, zimne powietrze, które jest cięższe wpada przez szparę pod drzwiami a po ogrzaniu się i zabraniu wszystkiego, co nie świeże zaczyna być coraz lżejsze i w końcu znajduje się pod sufitem, po czym trafia do komina wentylacyjnego.

W teorii to wygląda tak fajnie i logiczne, jednak zaznaczę jeszcze raz jest to minimum wentylacji, a człowiek do dobrego samopoczucia potrzebuje nieco więcej świeżego powietrza. Dlatego zazwyczaj po wejściu do mieszkania otwieram okno na dziesięć minut i podobnie robię przed snem. Oczywiście możemy dywagować na temat czy na dworze jest czyste powietrze i tak dalej, jednak zapewniam Cię, że nieco przygotowałem się do tego artykułu i wiem, że na dworze powietrze jest dużo lepszej, jakości niż w takim mieszkaniu, które nie jest wietrzone.

Jaki ma to związek z moim rodzinnym domem i tematem okna? Otóż w moim rodzinnym domu wszystkie okna są drewniane i wietrzenie pokoi jest zdecydowanie rzadszą czynnością niż w mieszkaniach czy hotelach. Drewniane okna przepuszczają zdecydowanie więcej powietrza, czasami mówi się, że drewno oddycha i jest w tym nieco prawdy, drewniane okna według badań są dużo zdrowsze. Oczywiście przepuszczają także więcej ciepła, ponieważ są gorzej docieplone jednak zauważ, że utrzymywanie wysokiej temperatury w pokoju również nie jest dobre dla zdrowia, powinno się przebywać w pokojach nagrzanych do około siedemnastu do dwudziestu stopni Celsjusza, a do spania temperatura powinna spaść nawet do piętnastu. I nie jest to mój autorski wymysł tylko są to informacje poparte rzetelnymi badaniami, dlatego warto się od nich stosować, jeżeli zależy nam na dobrym samopoczuciu i zdrowiu.

Warto wspomnieć, że plastikowe okna posiadają na swojej ramie kilka śrubek, warto, zatem popatrzeć w instrukcję od okien, jakie mamy zamontowane i dowiedzieć się, która śrubka odpowiada za regulację, z jaką siłą klamka dociska okno. W sezonie letnim powinniśmy tą siłę nieco zmniejszyć, aby umożliwić większy przepływ powietrza.  Zatem jakie plusy mają okna plastikowe a jakie drewniane? Plastikowe okna są na pewno trwalsze, względnie tańsze, lepiej docieplone i z pewnością prostsze w montażu i nie wymagają tyle dbania o nie, co w przypadku drewnianych. Te z kolei są zdrowsze i ładniejsze, chociaż to już kwestia gustów.

Oparłem ten artykuł o zdrowie, dlatego jeżeli twoje mieszkanie lub dom posiada dobrą wentylację to okna plastikowe w niczym nie przeszkadzają a są całkiem dobrym wyborem. Jeżeli jednak nie jesteś pewny, co, do jakości wentylacji a wymieniasz okna zastanów się nad zamontowaniem okna drewnianego. Być może są droższe i należy o nie dbać jednak z całą pewnością warto, ponieważ to zaowocuje na twoim zdrowiu. I tym sposobem doszliśmy do końca tej publikacji, dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone na ten artykuł oraz przypominam, że świeże powietrz to dobre samopoczucie i lepszy sen.

angielski