Transport · 8 stycznia 2019

Pomysł na biznes – wynajem autolawet

Pomysł na biznes – wynajem autolawet – marzenia o własnym biznesie ma wielu młodych ludzi. Kusi ich wizja niezależności, samodzielnego planowania biznesu i oczywiście możliwość zarobienia większych pieniędzy niż na etacie. Rynki w Polsce są już wysoko nasycone konkurencją i coraz ciężej znaleźć na niej lukę. Warto jest więc obserwować trendy i właśnie w nich znajdować możliwości. Rynek samochodowy w Polsce bardzo się zmienił w ostatnich latach.

Po ogromnym bumie importu używanych samochodów z zachodu na początku wieku, ewoluował obecnie do zwiększenia konkurencji i wzrostu liczby transakcji wewnętrznej. Polacy wciąż chętnie ściągają używane samochody z Zachodu a do tego rynek samochodowy w Polsce tętni życiem, warto więc pomyśleć o inwestycji w wynajem autolawet czy też lawet (lawety szczecin) do przewozu samochodów.

Jak rozpocząć biznes?

Działanie w branży samochodowej zawsze wymaga sporych nakładów finansowych jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Zakup autolawety, a tym bardziej całej floty, wymaga dużego wydatku. Oczywiście jak w przypadku samochodów osobowych czy też dostawczych, również w przypadku autolawet istnieje możliwość finansowania za pomocą kredytu oraz leasingu. W przypadku nowych firm bank lub firma leasingowa na pewno będa wymagać zabezpieczenia w postaci wpłaty własnej. Ile kosztuje nowa autolaweta?  Rozbieżność cenowa jest bardzo duża. Nowa autolaweta szczecin może kosztować nawet 150 000 zł. Za taką kwotę otrzymujemy nowoczesny sprzęt do przewozu samochodów, wygodny w użytkowaniu.

Po zakupie wymaganego sprzętu należy wykupić jego ubezpieczenie. To również poważny koszt dla osób dopiero wchodzących w poważny biznes. Wykupienia wymaga jednak obowiązkowe OC, dobrze również pomyśleć o OCP przewoźnika. Ubezpieczenie to chroni na wypadek uszkodzenia przewożonego towaru. Często przewożone samochody znacznie przewyższają swoją wartością autolawetę, ubezpieczenie OCP przewoźnika chroni przedsiębiorcę na wypadek kradzieży lub uszkodzenia przewożonego towaru.

Jak działania podjąć przed rozpoczęciem działalności? Przy zakładaniu tego typu działalności należy się określić czy będziemy wykonywać usługę tylko w Polsce czy też poza jego granicami. To bardzo istotna kwestia, od tego wyboru będzie zależała kwestia licencji koniecznych do uzyskania. Przy wynajmowaniu autolawet poza granicami kraju będziemy potrzebować stosownej licencji na wykonywanie transportu międzynarodowego. Licencję taką wydaje Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Cena wynajmu autolawet

To, ile kosztuje wynajem autolawety zależy od kilku rzeczy. Wpływ na cenę ma przede wszystkim jej wymiar, dopuszczalna masa całkowita oraz czas na jaki wynajmujemy autolawete czy też lawetę. Cena wynajmu różni się też w zależności od regionu kraju. W obszarach przy Zachodniej granicy osiąga wyższą ceną niż na Wschodzie. Wyższe ceny osiąga wynajem autolawet w tak zwanych ‘Zagłębiach handlarzy’, gdzie jest większe zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Jak już wyżej było wspomniane cena wynajmu autolawet zależy głównie od czasu      wynajmu – głównie rozliczany jest za wynajem na dobę. Przeciętna widełki cenowe wynoszą 250 – 350 zł za dobę. Jest oczywiście możliwość krótszego wynajmu, na okres na przykład 5-6 godzin – wówczas koszt wynosi około 170 zł. Oczywiście jest również możliwość wynajmu na dłuższy okres jak tydzień czy miesiąc. Cena wynajmu różni się również w zależności od długości i pojemności lawety oraz wyposażenie dodatkowe jak pasy zabezpieczające. Głównym punktem zróżnicowania jest kwestia obecności lub braku obecności kierowcy. To ważna kwestia przy zakładaniu tego typu działalności – czy chcemy pracować również jako kierowcy czy tylko udostępniać samochód. Zarobki kierowcy autolawet mogą sięgać nawet kilku tysięcy miesięcznie, w zależności ile tras w tygodniu pokonuje.

Specjalizacja

Otwierając biznes polegający na wynajmie autolawet i lawet warto dobrze zastanowić się nad specjalizacją naszego biznesu. Możemy oferować przewożenie samochodów z Zachodniej granicy lub zajmować się tym tylko na terenie Polski. Kolejną możliwością jest udostępnianie autolawet jako pomocy drogowej. Rok w rok na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków, wiele z nich kończy się poważnym uszkodzeniem samochodów, które nie są w stanie samodzielnie zjechać do warsztatu. Przy wyborze takiej specjalizacji ważna jest lokalizacja biznesu. Pomoc drogowa ma szansę na największy zarobek jeśli ma Swoją siedzibę w okolicach autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na zakup autolawety i prowadzenie wypożyczalni warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim jaką specjalizacją chcemy się zająć, od tego może zależeć jak szybko znajdziemy pierwsze zlecenie – tak ważne na początku prowadzenia biznesu. Kolejnym dylematem jest zakup sprzętu, czy wybieramy nowy czy też decydujemy się na zakup używanego. Dodatkowo konieczne jest uzyskanie odpowiednich licencji i zezwoleń a także wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń. Dobrze skalkulowany biznes plan zapewni wypożyczalni autolawet sukces na rynku.

angielski