Kremacja psa – jak wygląda i co warto o niej wiedzieć? Każdy właściciel zwierząt wcześniej czy później staje przed trudnym momentem, jakim jest pożegnanie na zawsze swojego pupila. Czas spędzony wspólnie na zawsze pozostanie w jego pamięci, jednak w tym momencie należy zdecydować co ze zwierzęciem po jego śmierci. Jednym z rozwiązań jest kremacja pupila. Warto wiedzieć jak ona wygląda i z czym się wiąże.
Strona prawna pochówku pupila
Każdy właściciel pragnie dla swojego pupila godnego pochówku. Wiele osób decyduje się na zakopanie ciała na terenie swojego ogrodu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to działanie niezgodne z prawem i zagrożone karą. W takiej sytuacji dużo lepszym rozwiązaniem będzie kremacja psa. Usługa ta odbywa się najczęściej w gabinetach weterynaryjnych, a także w lecznicach. Zwłoki zostają spalone.
Cmentarze dla zwierząt
Skremowane psy można pochować na specjalnym cmentarzu dla zwierząt. Cały proces odbywa się z największym poszanowaniem szacunku pupili. Cmentarz także oferuje możliwość kremacji, a także pochówek w pełni zgodny z prawem. Właściciel może mieć pewność, że jego pupil po śmierci będzie pochowany w godnym miejscu.
Przygotowanie ciała pupila po śmierci
Jeżeli śmierć psa miała miejsce w domu lub w innym miejscu, a nie w klinice weterynaryjnej, właściciel musi we właściwy sposób przygotować i zabezpieczyć ciało. Przed rozpoczęciem danych czynności należy założyć rękawiczki ochronne. Ciało pupila powinno się owinąć w ręcznik lub kocyk, a następnie wsunąć do worka i przechowywać w chłodnym worku.
Poznaj koniecznie:
- kremacja kota Łódź https://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-lodz/
- kremacja kota koszt Kołobrzeg http://animaleden.pl/kremacja-zwierzat-kolobrzeg/
Jak działa krematorium dla zwierząt?
Ideą działalności krematorium dla zwierząt jest umożliwienie właścicielom godnego pożegnania swojego czworonożnego przyjaciela. Zwierzęta można poddać kremacji indywidualnej lub zbiorowej. Wybierając pierwszą możliwość można otrzymać prochy zwierzęcia, druga opcja jednak to wyklucza. Jest to jednak droższe rozwiązanie.
W przypadku wyboru kremacji indywidualnej ustalony zostaje indywidualny termin, w którym odbywa się spalenie. Rodzina może być obecna przed włożeniem ciała do komory pieca, a także przy samym pochówku. W zależności od tego jak duży jest pies, sama kremacja może trwać od 1,5 do 4 godzin. Po wystudzeniu prochy wyjmuje się z pieca i przekazuje właścicielom psa w specjalnie przygotowanych pojemnikach medycznych. Dodatkowo dołączone jest specjalnie potwierdzenie wykonania procesu kremacji.
Właściciele mogą także zdecydować się na wybór urny ozdobnej, aby można było zwierzę zostawić ze sobą w domu. Warto zaznaczyć, że w krematorium dla zwierząt najczęściej palone psy, jednak zdarza się także kremowanie kotów, chomików, królików, szynszyli, koszatek itd. Zdarzają się i mniej popularne zwierzęta.
Popularyzacja kremacji zwierząt
Na terenie Europy kremacja zwierząt jest bardzo popularna. W Niemczech czy w Wielkiej Brytanii takie krematoria są czymś normalnym. Na porządku dziennym jest kremowanie ciał zwierząt, a także ich pochówek na cmentarzach. W Polsce tego typu usługi dopiero raczkują. Na początku nie cieszyły się one zbyt dużą popularnością jednak z czasem właściciele pupili zaczęli doceniać takie rozwiązanie i decydować się na nie.
Co warto wiedzieć o kremacji?
Kremacja zwierząt odbywa się w specjalnie przygotowanym do tego piecu. Warto zaznaczyć, że podczas procesu kremacji spopiela się jedynie ciała zwierząt, a nie prywatne rzeczy jak np. kocyki czy zabawki. Jak wspomniano wcześniej właściciele zwierząt mogą być obecni podczas ostatniego pożegnania swoich pupili. Niektóre krematoria oferują możliwość nagrania krótkiego filmiku z momentu rozpoczęcia procesu pochówku, w razie jakby właściciele nie chcieli lub nie mogli być obecni obok zwierzęcia.
Niektórzy decydują się na utylizację, jednak nie mają świadomości z czym tak naprawdę wiąże się ten proces. Utylizacja psów polega na spaleniu ich ciała i pozbyciu się prochów. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo co się z nimi stało, co jest szczególnie bolesne dla tych właścicieli czworonogów, którzy posiadali bardzo silną i niezwykłą więź z pupilem. Kremacja wiąże się z większym szacunkiem. Jak wspomniano wcześniej po przeprowadzeniu zabiegu, właściciele mogą otrzymać ciało swojego czworonoga i godnie je pochować najlepiej na cmentarzu dla zwierząt. Niektóre punkty oferują wykonanie specjalnych pamiątek, dzięki którym pamięć o zwierzakach na zawsze pozostanie i będzie on miał swoje miejsce w rodzinie nawet po śmierci.
Niektórzy nadal decydują się na pochowanie psa gdziekolwiek co jest nielegalne w naszym kraju. Chowanie ciał martwych zwierząt może doprowadzić do zagrożenia biologicznego. Ciała pochowane gdzieś w lesie czy na polach, mogą zostać wykopane przez dzikie zwierzęta i zjedzone. Nie zapewni to pupilom godnego pochówku. Poza tym legalna i prawdziwa ceremonia pochówku może pomóc uporać się z emocjami. Bardzo często śmierć ulubionego zwierzaka to trauma dla całej rodziny. Pracownicy krematorium dla psów dokładają wszelkich starań, aby pomóc właścicielom pożegnać się ze zwierzęciem.