Zabezpieczenie smartfona przed upadkiem – badania konsumenckie pokazują, że Polacy mają świadomość faktu, że smartfon może ulec przypadkowemu zniszczeniu, jest dość duża. Jednak zaledwie 10% klientów kupuje smartfony z akcesoriami. Liczą na to, że nic nie stanie się, znają siebie i wiedzą, jak dbać o smartfona, uważają się za ludzi ostrożnych i miłośników elektroniki. Jednak po pewnym czasie wracają do punktu sprzedaży i kupują akcesoria zabezpieczające sprzęt przed skutkami codziennego użytkowania. Gdyby zrobili to wcześniej, uniknęliby kosztów naprawy i nerwów z tym związanych.
Absolutne minimum
Kupując smartfona, warto od razu zarezerwować sobie budżet na akcesoria zabezpieczające telefon przed upadkiem, przypadkowym zalaniem kawę lub zarysowaniem. W codziennym użytkowaniu nawet przy zachowaniu bardzo dużej ostrożności nie można do końca wyeliminować wypadków. Telefon może wypaść z rąk, bo ktoś przypadkowo potrąci rozmawiającego podczas rozmowy. Jeżeli w domu jest małe dziecko lub koty, to można być pewnym, że smartfon może być narażony na przypadkowe zalanie herbatą lub kawą. Telefon może wypaść przypadkowo z torebki, gdy szukamy innej rzeczy lub w trakcie uprawiania sportu. Nieprzewidzianych sytuacji może być wiele.
Zdecydowanie lepiej zabezpieczyć smartfona przed skutkami ewentualnego zniszczenia niż później martwić się naprawą i jej kosztami. Absolutnym minimum jest folia na smartfona, która zapewnia ochronę przed pękaniem przy upadku z niewielkiej wysokości. Akcesoria takie jak: folia na smartfona pomaga zachować telefon w nieskazitelnym stanie technicznym, co przedłuża okres jego użytkowania, daje znaczną oszczędność na naprawach i pozwala uzyskać lepszą cenę odsprzedaży, jeżeli właściciel postanowi sprzedać swojego smartfona i kupić sobie drugi, nowszy model.
Różnica w cenie telefonu, który na ekranie nie ma ani jednego pęknięcia w porównaniu ze sprzętem, którego ekran odbiega od wyobrażeń zadbanego telefonu, jest znacząca. Aby przekonać się o tym wystarczy wejść na portal aukcyjny lub ogłoszeniowy i przeczytać oferty.
Cena folii do smartfona
Folia do smartfona dobrej jakości, która gwarantuje ochronę urządzenia przed przypadkowymi, nieprzyjemnymi dla właściciela zdarzeniami, kosztuje około 30 zł. Cena zależy od producenta i modelu telefonu. Oczywiście są na rynku tańsze folie, ale najczęściej ich jakość jest adekwatna do ceny i jest to masowa, chińska produkcja. Używanie takiej folii do smartfona może chwilowo uspokoić sumienie użytkownika, ale w sytuacji wypadku może okazać się, że folia nie spełniła swojej roli i telefon został uszkodzony.
W przypadku akcesoriów do smartfona, takich jak folia do smartfona lepiej nie stawiać na przypadkowe produkty, dopłacić więcej, zakupić towar dobrego producenta i spać spokojnie, wiedząc, że w razie upadku telefonu, czy zalania kawą ekranu, nasz telefon nie tylko będzie działał, ale nie straci urody i nadal będzie wyglądał jak nowy. Koszt wymiany digitizera (panelu dotykowego) w średniej klasy smartfonie to wydatek około 200 złotych. Rachunek ekonomiczny jest prosty – lepiej zabezpieczyć telefon folią za 30 złotych niż później narzekać na bardzo duży wydatek, który może pokrzyżować wiele planów ekonomicznych właściciela.
Wysiłki producentów nad stworzeniem nietłukącego się wyświetlacza
Producenci smartfonów doskonale wiedzą, że jakość obudowy, a zwłaszcza niska wytrzymałość panelu dotykowego na przypadkowe uszkodzenia jest dużym minusem ich produktów. Duże, szklane powierzchnie wyświetlacza, przy niewielkiej grubości urządzenia wyglądają szykownie i elegancko, rzeczywiście przyciągają wzrok klienta, który zauroczony wyglądem urządzenia i krótką charakterystyką możliwości, kupuje smartfona. Jednak prawa fizyki są nieubłagane i nie da się ich oszukać – tak zbudowane telefony nie są w stanie wytrzymać upadku i są narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Co roku do naprawy z tego powodu trafia miliony smartfonów, a klienci liczą straty. Dlatego producenci testują nowe rodzaje panelu dotykowego, które mają być montowane fabrycznie, np.: hartowane lub diamentowe. Szkło hartowane już pojawia się w najdroższych modelach. Szkło diamentowe jest na etapie testów i być może w niedługim czasie pierwsze modele, z tego typu zabezpieczeniem pojawią się na rynku. Jak na razie pozycja rynkowa folii na smartfona jest niezagrożona, ponieważ jest to stosunkowo tani i sprawdzony sposób zabezpieczenia telefonu przed skutkami przypadkowych zdarzeń. Jak na razie obowiązek zabezpieczenia smartfona spada na jego właściciela.
W Polsce popularne jest przysłowie: „Polak mądry po szkodzie”, które doskonale odnosi się do zabezpieczania telefonów przed uszkodzeniami. Niestety, klienci wciąż zapominają, że dbanie o smartfona zaczyna się w momencie zakupu. Już wtedy warto dokupić przynajmniej folię na smartfona i przedłużyć w ten sposób okres użytkowania sprzętu. Dzięki niepozornej folii pieniądze wydane na najnowszy model smartfona nie okażą się zmarnowane, w przypadku, kiedy niedługo po zakupie urządzenie wypadnie z rąk użytkownika.