Technologia · 7 października 2022

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów – drony to statki bezzałogowe, które mogą być używane w różnych celach. Teoretycznie posiadaczem dronu może być każdy z nas, jednak często zapominamy, że są one również wykorzystywane w innych celach, na przykład przez władze czy wojsko. Czym charakteryzują się systemy zwalczania dronów oraz kiedy znajdą one zastosowanie?

Dlaczego drony są tak problematyczne?

Gdy drony zdobywały popularność na polskim rynku, większości z nas wydawało się, że nie ma nic pożyteczniejszego od statku bezzałogowego. Początkowo drony wykorzystywało głównie wojsko, jednak z czasem uzyskali do nich dostęp także obywatele. Dziś drony wykorzystuje się w różnych celach. Niektórzy za ich pomocą kręcą filmy czy robią zdjęcia, dla innych operowanie dronem stanowi prawdziwą rozrywkę. Drony wykorzystuje również władza państwowa oraz gminna, na przykład do wykrywania, kto pali w piecu szkodliwym opałem. Charakterystyka dronów wskazuje na to, że nie powinniśmy mieć z nimi większych problemów. Tymczasem okazuje się, że jest dokładnie na odwrót. Z jednej strony drony okazują się bardzo pomocne w codziennym życiu, z drugiej strony ich użytkowanie zaczyna budzić coraz więcej wątpliwości. Dron nagrywa bowiem nie tylko to, co dokładnie chcemy, ale również obszar wokół. W praktyce oznacza to, że nagrywając film na swojej działce, uchwycimy przy okazji przynajmniej kawałek działki sąsiada. Tutaj już pojawia się pytanie, czy sąsiad wyraził zgodę na filmowanie bądź czy w ogóle takiej zgody będziemy potrzebować? Faktem jest, iż kwestia dronów nie została uregulowana prawnie pod tym kątem. W praktyce oznacza to, że ile osób, tyle interpretacji. Ponadto, drony użytkuje nie tylko nasze wojsko, lecz również wojska innych krajów, tym także nam wrogich. W rzeczywistości mogą one służyć do szpiegowania, zwłaszcza jeśli osiągają niewielkie rozmiary. 

Czym są systemy zwalczania dronów i kiedy znajdą zastosowanie?

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów

Pojawia się więc pytanie, jak poradzić sobie z niechcianymi dronami? Otóż jedynym sposobem jest stworzenie efektywnego systemu zwalczania dronów. System ten miałby za zadanie wychwycić dron, także w skali mikro, a następnie do zestrzelić. Takie systemy z całą pewnością znajdą zastosowanie przy likwidowaniu dronów wroga, jednak w tym celu muszą uzyskać akceptację władz krajowych. Czy możemy wykorzystać systemy zwalczania dronów do eliminowania statków prywatnych? Ta kwestia jest już o wiele bardziej dyskusyjna. Prawo jasno mówi, że nie wolno niszczyć czyjejś własności, jeśli nie stanowi ona zagrożenia dla innych. W przypadku dronów trudno doszukiwać się zagrożenia, choć oczywiście mogą one w znaczącym stopniu narażać nas na naruszenie prywatności. Niemniej jednak prawo nie precyzuje, jak postępować w takich przypadkach. Z pewnością zniszczenie cudzego dronu miałoby pewne konsekwencje, dlatego też systemy zwalczania dronów mogą być użytkowane tylko przez powołane do tego jednostki. Miejmy na uwadze, że prywatny dron nie stwarza niebezpieczeństwa, natomiast dron szpiegowski już tak. 

Jakie systemy zwalczania dronów działają obecnie?

Stworzenie dobrze funkcjonującego systemu zwalczania dronów stanowi nie lada wyzwanie. Obecnie w Polsce działa jeden system zwalczania bezzałogowych statków latających, choć właściwie jest on dopiero w fazie testowania. Zainteresowani mogą obserwować pierwsze efekty, lecz jedynie na filmach pokazowych. Broń powstała głównie w celu zwalczaniu dronów nieprzyjacielskich, które wysyłane są w celach szpiegowskich bądź wojskowych. System funkcjonuje w trzech trybach: manualnym, półautomatycznym oraz automatycznym. W pierwszym przypadku to operator nakierowuje broń na dron, zatem do działania systemu niezbędny jest czynnik ludzki. W trybie półautomatycznym działania operatora wspomagane są przez automatyczne śledzenie obiektu w torze wideo. Tymczasem w trybie automatycznym cel może być przechwycony automatycznie, a operator decyduje o oddaniu strzału w odpowiednim momencie, wskazanym przez system. Możliwości użycia systemu zwalczania dronów są więc naprawdę spore, jednak należy pamiętać, że ostateczną decyzję zawsze podejmuje osoba, której powierzono to zadanie.

Polecamy szczególnie:

Przyszłość systemu zwalczania dronów

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach system zwalczania dronów jest niezwykle potrzebny. Przemawia za tym coraz bardziej niepewna sytuacja militarna, a także liczne działania, jakie mogą być podejmowane przez ewentualnych wrogów. Pamiętajmy, że drony mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie, zatem nikogo nie dziwi fakt, iż powstaje system ich zwalczania. Musimy jednak mieć na uwadze, że dotyczy on wyłącznie dronów inwazyjnych, a nie prywatnych. System nie będzie więc ukierunkowany na niszczenie dronów obywateli, chyba że te będą użytkowane w militarnych celach. Polski system zwalczania dronów ma przed sobą przyszłość, głównie ze względu na szeroki zakres zastosowania. Jest w stanie wykryć oraz zniszczyć nawet drony niewielkich rozmiarów, które mogą być trudne do zauważenia. Obecnie jednak przechodzi on testy, które pokażą, jaka jest skuteczność systemu.