Hobby / Moda · 8 czerwca 2021

Pianka neoprenowa – jaką wybrać?

Pianka neoprenowa – jaką wybrać? Pianki neoprenowe są istotnym elementem wyposażenia osoby decydującej się na uprawianie sportu wodnego. Dzięki nim, pomimo zmieniających się ciągle warunków pogodowych możemy cieszyć się z uprawiania sportu, nawet w przypadku trudnych warunków. Pozwalają one na aktywność również w okresie wiosennym czy jesiennym. Odpowiednio dopasowana pianka neoprenowa zapewnia nam wysoki komfort cieplny.

Neopren – co to za materiał?

Neopren jest to syntetyczna oraz elastyczna guma, która charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Co ważne, wbrew pozorom nie zabezpiecza ona przed przenikaniem wody. Woda w kombinezonie jest obecna, gdyż przedostaje się przez górną część ubrania. Neopren jednak zatrzymuje wodę między pianką i skórą, natomiast ciepło ciała ogrzewa ją, redukując tym samym utratę ciepła. Pianka neoprenowa pływacka składa się z większej ilości panelu, w wielu przypadkach o różnej grubości materiału. W jej strukturze zastosowano panele, które zapewniają swobodę ruchów w okolicy ramion czy też lepszą wyporność w obszarze klatki piersiowej oraz ud.

Skafandry dla kobiet, mężczyzn i dzieci

W sprzedaży znajdują się damskie pianki neoprenowe i męskie pianki neoprenowe. Różnią się one nie tylko kolorystyką, ale również rozmiarem. Forma pianki odzwierciedla wszelkie różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn, dzięki czemu doskonale przylegają do ciała. Męska pianka neoprenowa jest oczywiście szersza w ramionach. Ponadto w sprzedaży znajdują się również dziecięce pianki neoprenowe. Przydają się one do aktywnego wypoczynku, jak i odpoczywania nad wodą w chłodniejsze dni. Materiał daje ochronę przed chłodną wodą, ale także promieniami słonecznymi.

Na jakie parametry pianek zwrócić uwagę?

Modele dostępne w sklepach mogą mieć różne parametry. Aby dobrać najlepszy produkt, należy się im uważnie przyjrzeć.

  • Rozmiar pianki

Kombinezony tworzone są w różnych rozmiarach. Znajdziemy więc pianki neoprenowe dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Warto pamiętać o tym, ważne jest dopasowanie. Tylko idealnie przylegający do ciała ubiór spełni swoją rolę. Jeśli pianka będzie zbyt ciasna, wówczas poruszanie się w niej może okazać się problematyczne, a ruchy będą ograniczone. W przypadku za ciasnego skafandra nie zapewni nam on komfortu termicznego.

  • Typ pianki

Do wyboru mamy piankę krótką i długą. Wybór zależy głównie od rodzaju akwenu, a w szczególności temperatury wody, jaka się w nim znajduje. Do zimnych wód polecane są kombinezony zakrywające jak najlepiej ciało. Jeśli jednak pianka ma być wykorzystywana w ciepłym zbiorniku, wówczas lepszą opcją będzie krótszy model. Póki co, na rynku niema uniwersalnej propozycji.

  • Grubość neoprenu

Kolejnym istotną kwestią jest grubość materiału, gdyż świadczy ona o właściwościach termoizolacyjnych pianki. Im więcej milimetrów ma materiał, tym mniej ciepła będziemy tracić. Pianki neoprenowe mają od 3 mm do 7 mm. Najcieńszy model sprawdzi się do pływania w wodach ciepłych, ten mający 5 mm nadaje się do wód w temperaturze 15-25 stopni, natomiast najgrubsze dedykowane są do akwenów zimnych (temperatura wody 10-15 stopni). Grube kombinezony doskonale izolują ciało, a przy tym nie ograniczają ruchów.

Jaką piankę wybrać?

Pianka neoprenowa - jaką wybrać?Pianki neoprenowe dostępne na rynku dzieli się również biorąc pod uwagę zastosowany w nich suwak, długość nogawek i rękawów. Wykorzystywane w tych modelach zapięcia to FZ i BZ od Front Zip, czyli zamek z przodu i Back Zip, czyli suwak na plecach. To jaki dokładnie produkt wybierzemy, wpłynie zarówno na cenę produkty, jak i na komfort jaki uzyskamy podczas uprawiania sportu wodnego. Propozycje z suwakiem znajdującym się na plecach są tańsze, łatwe w zakładaniu, aczkolwiek gorzej utrzymują ciepło i wpływają na zakres ruchów. Pianki neoprenowe front zip, czyli z zapięciem na klatce piersiowej są trudniejsze w założeniu, jednak lepiej utrzymują ciepło i zapewniają swobodny ruch. Długość pianki zależy przede wszystkim od panujące pory roku, a także własnych upodobań czy też potrzeby zwiększonej swobody ruchów ciała. Modele długie znajdują zastosowanie właściwie w każdym przypadku. Te krótkie natomiast sprawdzają się w okresie letnim. Dostępne są również modele z krótkimi rękawami i długimi nogawkami, bądź na odwrót.

Jak pielęgnować kombinezony neoprenowe?

Pianki neoprenowe z czasem ulegają zniszczeniu. Tracą one przede wszystkim na swojej elastyczności, materiał zaczyna się wykruszać, czy też pęka jego powierzchnia. Kombinezony narażone są na działanie promieni słonecznych, niekiedy są one przechowywane w nieprawidłowy sposób, czy też do ich oczyszczania używane są silne środki chemiczne. To wszystko niedobrze wpływa na ich stan i przyczynia się do szybszego zużycia się materiału. Aby skafander posłużył nam przez długi czas, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby:

  • prać piankę w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka myjącego
  • nie suszyć pianki na bezpośrednim słońcu
  • nie suszyć materiału suszarką
  • nie zamykać zanieczyszczonego piaskiem czy glonami zamka
  • przechowywać rozwieszony kombinezon w ciemnym pomieszczeniu.