Nieruchomości / Wnętrza · 8 października 2019

Jak wybrać idealne rolety okienne?

Jak wybrać idealne rolety okienne? Popularne rolety okienne znajdują szerokie zastosowanie w każdym pomieszczeniu w domach i mieszkaniach. Oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, czyli zaciemniania, mogą one również stanowić piękna ozdobę okna i element wystroju kuchni lub sypialni. Rolety okienne są łatwo dostępne zarówno w wielu sklepach stacjonarnych, jak również w internecie. Konsumenci mogą wybrać w zasadzie dowolny rozmiar rolet, sposób ich montażu, materiał z jakiego są wykonane, kolor oraz wzór. Zakup na każdą kieszeń może służyć przez lata. Ci, którzy chcieliby zmienić rolety, mogą to bez trudu uczynić w każdej chwili.

Montaż nie jedno ma imię

Rolety okienne są różnie montowane. Można je powiesić, przykręcając je do ramy okiennej, do ściany nad oknem lub do sufitu. Zapewnia to, że roleta będzie zamocowana w sposób trwały. Nawet mocniejsze pociągnięcie rolety nie sprawi, że spadnie. Istnieje też idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą wiercić. Wyjściem z sytuacji są rolety okienne przyklejane do ramy. Roletę przykleja się albo do ramy okna nad skrzydłem lub do samego skrzydła okiennego.

Tym sposobem umieścimy roletę w idealnym miejscu. Przyklejana na mocną taśmę będzie dobrze przylegać, umożliwiając przy tym jej demontaż bez dokonywania żadnych zniszczeń. Ściągnięta roleta może być ponownie zawieszona w innym miejscu. Rolety mogą mieć kasety z prowadnicami, dzięki którym roleta zawsze pozostaje na swoim miejscu. Prowadnice nie zajmują dużo miejsca. Ich budowa i wielkość rolety nie ograniczają dostępu do okna. Klamki okienne nie są zasłonięte, dzięki czemu opuszczona roleta nie przeszkadza w dowolnych otwieraniu okien.

Rolety na każde okno

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz rozmiarów rolet okiennych. Klienci, którzy mają nietypowe okna mogą również zamówić rolety na wymiar. Przydadzą się praktycznie przy każdym oknie – balkonowym, kuchennym, wysokim, niskim. Również okna dachowe mogą zostać wzbogacone o rolety. Okna o każdej szerokości i wysokości można zaopatrzyć dodatkowo w rolety. Umożliwiają one nie tylko ograniczenie przepływu światła, ale stanowią również jego ozdobę. Sprawdzają się najbardziej tam, gdzie jest niewiele miejsca np. na tradycyjną dużą firankę. Nie tylko regulują jasność w pomieszczeniu, ale są ozdobą i elementem wystroju.

Rolety można dowolnie dopasować do każdego stylu – klasycznego, boho, prowansalskiego lub skandynawskiego. Upiększają okna nie tylko od środka. Widoczne z zewnątrz nadają nowy wygląd również samemu budynkowi. Szerokie wzornictwo rolet okiennych sprawia, że mogą one zastąpić inne ozdoby w pomieszczeniu. Bez trudu można je również dopasować do ulubionego obrusu, obicia kanapy lub narzuty na łóżko.

Różne rodzaje rolet spełnią wszystkie potrzeby klientów

Przy oknie zamontować można rolety zaciemniające całkowicie, średnio lub słabo. Dostępne są różne kolory rolet okiennych w wielu odcieniach. Dużą popularnością cieszą się gładkie rolety materiałowe w jednolitym kolorze. Oczywiście wybór jest bardzo szeroki – pasy, kratka, groszki, wzory kwiatowe to tylko niektóre z propozycji, jakie można znaleźć na rynku. Występuje kilka podstawowych rodzajów rolet – wspomniane już wyżej materiałowe rolety wolnowiszące lub w kasecie na prowadnicach, rzymskie, austriackie, plisowane, czy też dzień i noc. Rzymskie rolety składane są do góry, a podczas ich przesuwania materiał składa się od dołu równomiernie.

Nieco inaczej wyglądają rolety austriackie, w przypadku których materiał marszczy się, zbierając w fałdy. Oba rodzaje rolet najczęściej stosowane są w salonach, jadalniach i kuchniach. Będą też dobrym wyborem do sypialni. Rolety dzień i noc kilka lat temu szturmem zdobyły polski rynek. Aby rankiem wpuścić do pomieszczenia więcej światła, nie trzeba odsuwać całej rolety – wystarczy delikatnie ją przesunąć. Przez to daje wystarczająca ilość światła, wciąż ozdabiając okno. Są również rolety plisowane, które mają kształt harmonijki i przypominają swym wyglądem popularne w latach 90. żaluzje.

W komplecie z firanką lub samodzielnie

montaż rolet okiennych

Rolety okienne mogą zastępować firany i zasłony lub występować razem z nimi. Zastosowanie samych rolet pozwala na lepsze wyeksponowanie okna. Zajmuje przy tym mniej miejsca, więc jest to rozwiązanie niezwykle przydatne w niewielkich pomieszczeniach. Rezygnacja z tradycyjnych firan i zasłon sprawia, że w pomieszczeniu jest mniej kurzu, który zawsze osadza się na firanach. Wykorzystując same rolety można również ograniczyć częstotliwość prania i zaoszczędzić miejsce w szafie. Ci, którzy są wielbicielami firan i nie wyobrażają sobie pomieszczeń bez nich mogą połączyć ze sobą oba elementy.

Rolety okienne pięknie prezentują się przy krótkich firankach, eksponujących okno. Wówczas można zrezygnować z firan, których podstawową funkcją było ograniczenie dopływu światła lub rolety mogą przejąć ich funkcję, a zasłony mogą stanowić jedynie dekorację. Osoby, decydujące się na połączenie rolet i firan mogą je dowolnie łączyć. Ciemna roleta może zostać dopasowana do jasnej firany lub na odwrót. Mogą też występować w tym samym kolorze.

angielski