Jakie przedmioty zaliczyć na maturze, by zostać rehabilitantem. Szkoła średnia to piękny czas, w którym powoli wchodzimy w dorosłe życie. Dokonujemy pierwszych świadomych wyborów. Wybory te mogą mieć dalekosiężne skutki w przyszłości. Jednym z częściej wybieranych kierunków w Polsce jest fizjoterapia. Osoby planujące zajmować się rehabilitacją osób z niepełnosprawnością ruchową powinny rozważyć kilka przedmiotów, które pomogą im dostać się na wymarzone studia. Czemu to tak ważne? Jak podejść do samych studiów? Jaka maluje się przyszłość przed absolwentem fizjologii? Jeśli stoisz przed wyborem przedmiotów maturalnych i rozważasz wybór zawodu fizjoterapeuty, koniecznie przeczytaj ten poradnik!
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
Ostatni rok szkoły średniej i zastanawiasz się, które przedmioty wybrać na maturze? Sytuacja jest uproszczona, gdy jesteś w 100% pewien tego, co chcesz w przyszłości robić. Gorzej jest, gdy masz wiele zainteresowań i rozważasz kilka kierunków, niekoniecznie ze sobą powiązanych. Jeśli fascynuje cię nieszablonowa praca z drugim człowiekiem i interesuje cię nieco sport, możesz wybrać zawód fizjoterapeuty. Czym się możesz zajmować po ukończeniu odpowiedniego kierunku związanym z fizjoterapią? Możesz ot, chociażby zajmować się rehabilitacją medyczną w szpitalach, klinikach w ramach prywatnej praktyki i ośrodkach rehabilitacyjnych. To ciekawy zawód, który nie wypali cię tak jak 8-godzinna praca za biurkiem lub wyścig szczurów w korporacji. Które przedmioty na maturze mają wpływ na to, by dostać się na studia o renomowanej reputacji? Nie da się ukryć, że uczniowie profilu biologiczno-chemicznego w liceach ogólnokształcących mają ułatwioną sprawę. Przedmiotami, które warto zaliczyć na maturze, są fizyka, biologia i chemia. Im wyższa punktacja zdobyta na egzaminach z tych przedmiotów, tym wyższe szanse dostania się na dobrej jakości studia państwowe. Godnymi polecanie są Uniwersytety Medyczne i AWF. Dostanie się na nie, gwarantuje ci połowę sukcesu w rozwoju kariery fizjoterapeuty. Każdy popełnia błędy, w szczególności w tak młodym wieku. Czy praca w charakterze fizjoterapeuty jest niemożliwa bez dostania się na określone studia państwowe i bez przedmiotów przyrodniczych na maturze? Na pewno twoja ścieżka kariery będzie bardziej wyboista niż w przypadku absolwenta studiów medycznych, ale nie jest to niemożliwe. W Polsce funkcjonuje wiele studiów prywatnych, których ukończenie również umożliwia Ci pracę w charakterze rehabilitanta ortopedycznego. Fakt jest taki, że będziesz musiał włożyć w to więcej wysiłku, ale nagrodą jest praca marzeń. Warto więc podjąć ten wysiłek. Skompilujmy teraz najważniejsze informacje:
- Mile widzianymi przedmiotami na maturze są fizyka, biologia i chemia. Najlepiej, jeśli wybierzesz stopień rozszerzony. Zwiększasz wówczas szansę, by dostać się na upragniony kierunek w renomowanej, państwowej uczelni.
- Ułatwieniem dla przyszłego fizjoterapeuty jest ukończenie Uniwersytetu Medycznego i AWF.
- W przypadku, gdy nie podchodzisz do matury z przedmiotów przyrodniczych a postanowiłeś mimo wszystko wybrać zawód w charakterze fizjoterapeuty, możesz wybrać studia prywatne.
Jak studiować?
Okres studencki jest mile wspominany przez większość absolwentów szkół wyższych ze względu na przednią zabawę. W przypadku kierunków medycznych nie jest to polecane. Owszem, bawiąc się w akademiku, zyskasz niesamowite wspomnienia, których nikt ci nie odbierze, ale zmarnujesz mnóstwo czasu. W przypadku fizjoterapii warto postarać się o podejście, które zwiększy twoje notowania zawodowe już na starcie. Już w trakcie trwania studiów warto, jest zapisać się na praktyki w określonych klinikach i placówkach. Zyskujesz wówczas niezwykle ważne doświadczenie zawodowe. Jeśli postawisz też na kursy z zakresu rehabilitacji to możesz mieć pewność, że to praca będzie szukać cię, a nie na odwrót. Zmarnowanie czasu trwania studiów wiąże się z poważnymi mankamentami. Skazujesz się w ten sposób na przymus pozyskiwania praktyk w szpitalach, na kontrakcie NFZ. Wiąże się to z niską satysfakcją, nadrabianiem zaległości zawodowych i nie ma co ukrywać niskimi zarobkami. Fizjoterapeuta na kontrakcie NFZ zarabia do 2500 zł netto. Niewiele, prawda? Możesz uniknąć rozczarowania, jeśli pomyślisz o rozwoju kariery zawczasu. Jeśli oczyma wyobraźni widzisz siebie jako dobrze opłacanego specjalistę w swojej dziedzinie, zajmującego się między innymi rehabilitacją domową to warto spełnić kilka punktów:
- ukończyć Studia Medyczne lub AWF. Kombinacja dyplomów obu uczelni to najlepsza inwestycja.
- podjąć praktyki zawodowe w renomowanej klinice.
- postawić na kursy zawodowe z zakresu fizjoterapii. Im więcej certyfikatów uzyskasz, tym lepiej dla ciebie.
Rynek pracy rządzi się swoimi prawami. Stawiając na ekspansywny rozwój zawodowy w toku trwania nauki, zyskujesz na atrakcyjności i jawisz się jako dobry rehabilitant. Warto o tym pomyśleć.
Polecamy uwadze:
- endoproteza stawu biodrowego rehabilitacja Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-po-endoprotezie/
Kariera fizjoterapeuty
Zapewne stawiasz sobie pytania o przyszłość w zawodzie. Jak radzą sobie dyplomowani fizjoterapeuci i na jakiego rzędu zarobki mogą oni liczyć? Otóż wszystko zależy do ciebie. Jeśli zatroszczyłeś się o rozwój CV już na studiach to praca w prywatnych klinikach stoi przed tobą otworem. Przeważnie wygląda to tak, że absolwenci fizjoterapii pracują na kontraktach z NFZ w szpitalach. Zarobki takiego rehabilitanta sięgają 2000-2500 netto. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w międzyczasie prowadzić prywatną praktykę. Bardzo dobry fizjoterapeuta, o bogatym CV przerzuca się na pracę w prywatnych klinikach i ośrodkach rehabilitacyjnych, gdzie w zależności od bazy pacjentów jest w stanie zarabiać nawet do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.