Wnętrza · 6 lutego 2019

Czy warto zatrudnić specjalistę od architektury wnętrz?

Czy warto zatrudnić specjalistę od architektury wnętrz? Każdy kto miał przez sobą zadanie przekształcenia mieszkania w stanie surowym w dobrze zaprojektowane i urządzone wnętrze wie doskonale jak skomplikowana jest to sprawa.

Laikowi mogłoby się wydawać, że projektowanie wnętrza to czysta przyjemność robienia dużej ilości zakupów w sklepach z meblami i dobierania miłych dla oka dodatków, lub zastanawianie się nad kolorem ścian i podłóg. To tylko część prawdy.

Oprócz tego, że podczas urządzania wnętrza możemy dać się ponieść wyobraźni i spełnić nasze marzenia o mieszkaniu idealnym, jest jeszcze dużo innych, mniej kolorowych – i to dosłownie – spraw, o które musimy zadbać. Są to takie rzeczy jak odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, prąd, woda i sprawienie, żeby w naszym mieszkaniu dało się normalnie i wygodnie żyć.

W tych sprawach bardzo pomocni mogą okazać się specjaliści od architektury wnętrz, którzy dysponują wykształceniem oraz wieloletnim doświadczeniem jeśli chodzi o projektowanie funkcjonalnych przestrzeni.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architektura wnętrz to dziedzina, która dotyczy bardzo wielu różnych elementów aranżowania przestrzeni. Architekci wnętrz zajmują się dysponowaniem przestrzenią tak, żeby jak najlepiej wykorzystać jej możliwości i wykreować przestrzeń, w której chętnie i z przyjemnością będzie się przebywać. Architekci wnętrz zajmują się przede wszystkim planowaniem w jaki sposób rozmieścić elementy przestrzeni, aby uzyskać najlepszy efekt, w zależności od przeznaczenia przestrzeni.

W przypadku mieszkań najważniejsze są funkcjonalność oraz estetyczność wnętrza. Architektura wnętrz dotyczy więc wielu elementów mieszkania, od ścian, drzwi, okien i ich rozmieszczenia, po układ mebli. W biurach zajmujących się architekturą wnętrz możemy także spotkać specjalistów od designu oraz urządzania wnętrz, dzięki czemu uzyskamy kompleksowe doradztwo oraz pomoc w zaprojektowaniu przestrzeni od a do z.

Pytanie jednak, czy opłaca się korzystać z takich usług, skoro wiele z tych rzeczy możemy zrobić sami? W poniższym artykule rozważymy za i przeciw zatrudniania architekta wnętrz do urządzenia naszego mieszkania.

W czym pomoże nam architekt wnętrz?

Czego możemy spodziewać się od architekta wnętrz? Przede wszystkim fachowej porady, która będzie poparta latami uczenia się fachu oraz zdobywania doświadczenia. Kolejna rzecz to rozeznanie na rynku oraz w obecnych trendach. Nie tylko w modzie, ale także w architekturze wnętrz co rusz pojawiają się nowinki i jeśli nie zajmujemy się architekturą wnętrz na co dzień, z pewnością trudno nam będzie być w tej dziedzinie na bieżąco.

Jeśli więc zależy nam na wnętrzu, które będzie nowoczesne oraz otwarte na nowatorskie rozwiązania, pomoc architekta wnętrz może okazać się dla nas dobrym pomysłem. Także jeśli chodzi o sam pomysł, bo czasami nam go po prostu brakuje. Chcielibyśmy coś wyjątkowego, mamy w głowie jakiś kolor i jakieś elementy, ale nie za bardzo wiemy jak to wszystko połączyć.

Architekt wnętrz pomoże nam połączyć wszystkie te elementy w całość i wykreować przestrzeń, która będzie spójna i przyjemna.

Minusy zatrudniania architekta wnętrz

Korzystanie z pomocy architekta wnętrz ma też swoje minusy. Przede wszystkim, są to koszty, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Jeśli więc nie dysponujemy dużymi funduszami, może być ciężko znaleźć nam architekta wnętrz. Kolejnym minusem jest to, że zlecamy zrealizowanie wystroju naszego mieszkania komuś innemu. Nie wszystkim to odpowiada.

Architekt wnętrz nie wjedzie do naszej głowy i nie przeleje wizji z naszej wyobraźni na zewnątrz. Jeśli więc nie jesteśmy na to otwarci, może być nam trudno porozumieć się z architektem wnętrz.

Zastanów się, czy potrzebujesz architekta wnętrz

Żeby przeanalizować, czy koniecznie musimy skorzystać z pomocy architekta wnętrz, czy może uda nam się bez tego obejść, musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z naszych własnych zdolności i umiejętności, a także oczywiście czasu, którym dysponujemy. Jeśli nie mamy ani pierwszego, ani drugiego, warto rozważyć zatrudnienie specjalisty, który nas w tym wyręczy.

Niektórzy po prostu nie mają wyczucia w kwestii urządzania mieszkań ani też nie odczuwają większej przyjemności z tego procesu. Niektórzy też, pomimo iż mogliby zrobić to sami, wolą nie ryzykować, że to się nie uda i zatrudnić specjalistę, który na pewno zrobi to dobrze, bo ma doświadczenie. Cóż, nie zawsze niestety to, że ktoś nazywa się architektem wnętrz oznacza, że jest nieomylny i bardzo dobry w tym co robi.

Warto mieć to na uwadze szukając odpowiedniego architekta wnętrz, oraz mieć pewien margines zaufania do zatrudnionego przez nas specjalisty. Jednak nie należy popadać w paranoję w tej kwestii. Dobrego i złego architekta wnętrz rozpoznamy po jego portfolio. Dlatego jeśli chcesz i możesz pozwolić sobie finansowo na to, żeby zatrudnić architekta wnętrz, dlaczego miałbyś tego nie zrobić? W końcu usługi są po to, żeby ludzie z nich korzystali.

angielski francuski niemiecki hiszpański