Sklepy / Technologia · 7 listopada 2019

Czy warto kupować markowe laptopy?

Czy warto kupować markowe laptopy? Rynek sprzętu komputerowego jest liczony w dziesiątkach miliardów dolarów. Dzisiejsze społeczeństwa nie byłyby w stanie sprawnie funkcjonować bez stałego dostępu do komputerów i możliwości, jakie daje Internet.

Na tak dużym rynku wśród producentów sprzętu, swoje miejsce znalazły zarówno wielkie korporacje, jak i mniejsze firmy, które nie są globalnymi hegemonami. Kupując sprzęt, wiele osób ma dylemat czy warto kupować markowe laptopy, czy nie lepiej skusić się na sprzęt mniej uznanych producentów i nieco zaoszczędzić.  Sprzęt uznany firm jest zdecydowanie lepszym wyborem, co stanie się oczywiste, gdy ktoś przeanalizuje to dokładnie.

Jakość podzespołów w markowych laptopach

Kupując jakikolwiek sprzęt elektroniczny, staje się przed dylematem, czy wybrać sprzęt markowy, czy mniej znanego producenta. Na rynku laptopów obecnych jest kilka globalnych koncernów, a także kilka tysięcy mniejszych producentów, którzy swoje produkty sygnują mało znanym logo, które raczej jest kojarzone tylko lokalnie. Przeważnie takie laptopy kuszą niższą ceną, co jest ich największą zaletą i pozwala ściągnąć klientów z mniej zasobnym portfelem.

Trzeba mieć jednak świadomość tego, że wydanie kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt procent mniej na nowy produkt, nie zawsze się opłaca, gdyż markowe laptopy kosztują więcej z jakiegoś powodu. Między innymi jest nimi jakość używanych podzespołów. W laptopach niższej klasy często spotyka się podzespoły pochodzące z bliżej nieznanych fabryk z dalekiego wschodu.

Producenci chcąc jak najbardziej obniżyć ceny, starają się, wynegocjować korzystne warunki z podwykonawcami, lecz zazwyczaj dzieje się to kosztem jakości produktu. W praktyce oznacza to oszczędzanie zarówno na używanych surowcach, jak i staranności produkcji.

Nie ulega wątpliwości, że w produkcji sprzętu elektronicznego, w tym komputerów wszelkiego rodzaju najważniejsza jest precyzja i powtarzalność. Bez tego trwałość, a także wydajność produktów bardzo szybko maleje. Oznacza to, że montowanie najtańszych podzespołów całkowicie mija się z celem, gdyż markowe laptopy mogą działać sprawnie nawet o kilka lat dłużej niż ich tanie odpowiedniki. Taki stan rzeczy sprawia, że kupienie tańszego sprzętu staje się całkowicie nieopłacalne.

Wydajność markowych laptopów i tańszych odpowiedników

Czy warto kupować markowe laptopy?Sama trwałość produktów nie jest jednak kluczowa. Istotna jest także wydajność oferowana przez producentów tańszego sprzętu. Laptopy uznanych firm przeważnie mają zamontowane o wiele  sprawniejsze podzespoły, przez co taki sprzęt sprawdza się lepiej zarówno w codziennej pracy biurowe, jak i lepiej nadaje się do nietypowych zastosowań takich jak, chociażby granie w gry komputerowe.

Niestety najtańsze laptopy nie są w stanie podołać wyzwaniom, które stawiają przed sprzętem hardware dzisiejsze gry komputerowe, więc jeśli ktoś szuka modelu, na którym będzie mógł nie tylko obsługiwać proste programy biurowe i korzystać z Internetu, ale także grać w gry komputerowe, markowe laptopy są produktami, wśród których należy szukać odpowiedniego modelu.

Ponadto, tego rodzaju sprzęt przeważnie jest oferowany przez producentów w różnych konfiguracjach, co sprawia, że można go lepiej wybrać pod kątem swoich potrzeb. Duże firmy wypuszczają przeważnie całe linie produktów, które występują w nieco różniących się od siebie wersjach. Pozwala to znaleźć sprzęt skonfigurowany tak, jak się tego oczekuje.

Dodatkowe świadczenia producentów markowych laptopów

Sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że często ulega przeróżnym awariom. W trakcie standardowego użytkowania jest to całkowicie normalne, więc kupując laptopa, trzeba się z tym liczyć. W większości przypadków psują się jedynie określone podzespoły, więc nie ma potrzeby wymieniania całego sprzętu na nowy, a wystarczy wymienić jeden podzespół. Dysponując markowym sprzętem, jest to o wiele łatwiejsze, niż gdy posiada się komputer niewiadomego pochodzenia.

Sprzęt znanych firm jest o wiele lepiej znany dla serwisantów w niezależnych salonach komputerowych. Poza tym, części do takich laptopów są relatywnie łatwo dostępne, przez co praktycznie każdą usterkę można naprawić. Poza ewentualnymi naprawami istotne też jest to, że duże firmy udzielają o wiele dłuższej gwarancji na swoje produktu i raczej nigdy nie robią problemów z uznaniem gwarancji.

Kupując markowego laptopa, nie powinno być problemu z serwisem gwarancyjnym, co jest nie takie oczywiste w przypadku tańszego, niemarkowego sprzętu.

Ceny markowych laptopów

Ceny laptopów są bardzo różne, więc trudno mówić o konkretnych przedziałach cenowych. Zależne są one od przeznaczenia komputera. Inne są ceny laptopów dedykowanych do pracy biurowej, a inne sprzętu dedykowanego do gier lub zaawansowanej pracy nad obróbką wideo. Markowe laptopy przeważnie są o kilkadziesiąt droższe od ich alternatyw, ale biorąc pod uwagę różnicę w jakości, taka cena jest jak najbardziej adekwatna.

angielski francuski niemiecki hiszpański