Usługi / Zdrowie · 4 grudnia 2020

Kiedy warto postawić na ozonowanie pomieszczeń?

Kiedy warto postawić na ozonowanie pomieszczeń? Ozonowanie pomieszczeń to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sprawne przeprowadzenie dezynfekcji. Stosuje się je przede wszystkim w celu usunięcia grzybów chorobotwórczych, które pojawiają się w domu w związku ze zbyt dużą wilgocią. Ozonowanie sprawia również, że z mieszkania można także zlikwidować nieprzyjemne zapachy. Warto wiedzieć, że skuteczność ozonowania pomieszczeń w zakresie likwidowania drobnoustrojów potwierdzili naukowcy z całego świata. Zapraszamy do lektury artykułu na temat korzyści wynikających ze stosowania ozonowania pomieszczeń. 

Ozonowanie – co to takiego? 

Ozonowanie to metoda dezynfekcji. Do jej przeprowadzenia nie trzeba stosować żadnych szkodliwych dla zdrowia środków chemicznych mogących przez długi czas utrzymywać się w powietrzu oraz na odkażanych powierzchniach. Kiedy warto postawić na ozonowanie pomieszczeń?Ozonowanie pozwala również na zlikwidowanie wirusów, bakterii i grzybów mających ogromny wpływ na rozwój wielu groźnych chorób. W jakich sytuacjach najlepiej zdecydować się na ozonowanie pomieszczeń? Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu. Jednocześnie wykazuje się ona silnymi działaniami antyseptycznymi. Może on także działać na organizm w sposób toksyczny. Ozon nazywa się zamiennie także aktywnym tlenem. Od wielu lat znajduje on zastosowanie w dezynfekcji wody, co spowodowało, że możliwe było ograniczenie stosowania chloru, który w sposób negatywny wpływał na smak kranówki. Ozonowanie zalicza się do grona najlepszych i najskuteczniejszych metod dezynfekcji budynków użyteczności publicznej. Mowa tutaj o przedszkolach, żłobkach, lokalach gastronomicznych, prywatnych domach i mieszkaniach. Ozon posiada także szereg działań niszczących bakterie, wirusy oraz szereg innych drobnoustrojów. Potwierdzono to wieloma badaniami naukowymi prowadzonymi przez ekspertów światowej sławy. Powszechnie stosuje się go do odkażania szpitali. W jaki sposób realizuje się dezynfekowanie pomieszczeń przy użyciu ozonu? W największym skrócie: polega to na utlenieniu ścian komórkowych mikroorganizmów, dzięki czemu możliwe jest ich skuteczne unicestwienie. Specjaliści podkreślają, że ozonowanie jest znacznie skuteczniejsze od używania do celów dezynfekcyjnych fluoru, promieniowania UV bądź chloru. Ogromną zaletą ozonowania jest także fakt, iż nie powoduje on zniszczenia odkażanych powierzchni oraz po zakończeniu dezynfekcji w powietrzu nie unosi się przykry zapach w pomieszczeniach. Z racji wyjątkowej siły ozon można stosować na szereg zróżnicowanych czynników. Warto jednak wiedzieć, że samodzielne stosowanie ozonu może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli chcemy uzyskać ozonatora, powinniśmy posiadać w tym zakresie odpowiednią wiedzę. Trzeba dokładnie orientować się, jakie jest jego działanie oraz ile wynoszą dopuszczalne, bezpieczne dla zdrowia stężenia ozonu. 

Kiedy warto przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń? 

Ozonowanie pomieszczeń w mieszkaniu można przeprowadzać w różnorakich celach. Przede wszystkim,  warto dokonać ozonowania pomieszczeń, których przez dłuższy czas nie używano. Z racji tego, mogą być w nich drobnoustroje niebezpieczne dla zdrowia. Ozonowanie poleca się także przy osuszania mieszkania w celu zlikwidowania szkodliwych grzybów pojawiających się na ścianach. Zagrzybienie w mieszkaniu w sposób niekorzystny wpływa na stan zdrowia. Może ono doprowadzić do pojawienia się schorzeń układu oddechowego takich jak alergia wziewna, nawracające zapalenia oskrzeli czy astma. Niestety, domowe sposoby odgrzybiania pomieszczeń z reguły nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jest to oczywiście uwarunkowane tym, że chorobotwórcze drobnoustroje potrafią głęboko wniknąć w powierzchnię, na której się pojawiły. Ozon z tego rodzaju zanieczyszczeniami radzi sobie doskonale, a grzyby znikają jak ręką odjął. Ozonowanie pomieszczeń jest także doskonałym sposobem na likwidację nieprzyjemnych zapachów z mieszkania. Brzydki zapach może wynika na przykład z zawilgotnienia stropów, murów czy podłóg. Ozon bez problemu poradzi sobie także z innymi zapachami takimi jak odchody zwierząt, dym papierosowy czy zalegające śmieci w pustostanie. 

Ozonowanie pomieszczeń w dobie pandemii koronawirusa 

W chwili obecnej ozonowanie pomieszczeń cieszy się jeszcze większą popularnością niż do tej pory. Jest to oczywiście związane z trwającą pandemią koronawirusa. Ozonowanie pomieszczeń zaleca się w tych mieszkaniach, w których przebywały osoby mające potwierdzone zakażenie COVID-19. Ozon można także stosować z powodzeniem w pojazdach komunikacji miejskiej, karetkach, taksówkach, przystankach autobusowych, urzędach oraz wszelkich innych miejscach zaliczonych do kategorii użyteczności publicznej. Podsumowując: ozonowanie można przeprowadzić z różnych względów. Zdecydowanie najczęściej stosuje się je po to, aby usunąć z mieszkania zagrzybienie, bakterie bądź inne groźne drobnoustroje. W chwili obecnej ozonowanie zdecydowanie najczęściej stosuje się po to, aby zlikwidować zagrożenie panującym wirusem COVID-19. Należy jednak pamiętać o tym, że ozon powinien być stosowany wyłącznie przez wykwalifikowanych fachowców.