AF, co to znaczy w fotografii? Dokładnie ujmując, to układ automatycznego ustawiania ostrości obrazu na danym obiekcie. AF to autofokus jedna z najważniejszych funkcji aparatu dla profesjonalnego fotografa.
Zdecydowaną większość zdjęć wykonuje się przy użyciu AF, wyłączając go tylko w bardzo rzadkich przypadkach. Ale jeśli sytuacje, w których trzeba fotografować z ręcznym ustawianiem ostrości, są raczej wyjątkiem, istnieje niesamowita liczba scen z użyciem autofokusa.
Autofokus dla najlepszego ustawienia ostrości fotografowanego obiektu
Autofokus radykalnie zwiększa szybkość fotografowania w przypadku prostych obiektów, takich jak krajobrazy i portrety. Jest niezastąpiony przy fotografowaniu portretów z małą głębią ostrości, ponieważ najmniejszy ruch modela może doprowadzić do przesunięcia ostrości.
Na portrecie ostrość powinna znajdować się przed oczami fotografowanej osoby, a jeśli ognisko przesunęło się na nos lub uszy, jest to poważny błąd. Autofokus – AF, który jest ustawiany przed wykonaniem każdego nowego zdjęcia, ułatwia uniknięcie tego.
W fotografii gatunkowej i reportażowej, gdzie wymagana jest świetna reakcja fotografa, szybki autofokus pomaga utrzymać ujęcie. Na przykład bardzo pomaga podczas fotografowania ruchomych obiektów – samochodów na drodze lub ludzi idących ulicą.
Fotografia uliczna bez autofokusa stanie się niemożliwa dla większości fotografów, ponieważ dość trudno jest skupić się na poruszających się obiektach. A niektóre sceny stają się możliwe do fotografowania tylko z dobrym AF. Przede wszystkim jest to ważne przy fotografowaniu bardzo szybko poruszających się obiektów, na przykład podczas zawodów sportowych.
Czym są tryby autofokusa i dla jakich scen?
Aparat fotograficzny może mieć dwa kluczowe tryby autofokusa, AF-C i AF-S. Różnią się one znacznie od siebie i są wykorzystywane przy różnych scenach.
- AF-S to proste ustawianie ostrości na nieruchomym obiekcie. Aparat ustawia ostrość raz i blokuje odległość ogniskowania.Ten tryb doskonale nadaje się do fotografowania nieruchomych lub wolno poruszających się obiektów w krajobrazach, portretach i architekturze. Jeśli jednak obiekt porusza się szybko, a fotografowanie odbywa się w trybie AF-S, zdjęcia mogą być nieostre. Faktem jest, że po naciśnięciu spustu migawki obiekt ma już czas na opuszczenie pola ostrości. Zdarza się to bardzo często podczas fotografowania osób poruszających się w kierunku fotografa, samochodów, w sporcie.
- Sceny te wykorzystują tryb AF-C (automatyczne ustawianie ostrości), który stale monitoruje obiekt i dostosowuje ostrość w oparciu o ruch obiektu. Jednocześnie, ponieważ AF-C stale śledzi obiekt, nie jest zalecany do fotografowania modeli statycznych, ponieważ ognisko może przypadkowo się wysunąć.
Aparaty fotograficzne mają arsenał opcji aktywacji autofokusa. Po pierwsze jest to tradycyjny spust migawki, gdy wciśnie się go do połowy, aparat ustawia ostrość, a gdy zostanie wciśnięty do końca, robi zdjęcie.
Dla fotografa oznacza to, że każdemu przyciskowi można przypisać osobną funkcję, znacznie przyspieszając pracę nad fotografowaniem. Niezależnie od tego, czy fotografuje się śluby, relacje sportowe, czy ulice, szybkie ustawianie ostrości może pomóc w uchwyceniu tego cennego zdjęcia.
Zobacz koniecznie:
Dlaczego ważne jest, aby wybrać odpowiedni punkt autofokusa?
To znaczy, co jest lepsze – ręcznie lub automatycznie? Kolejnym kluczowym punktem w pracy z autofokusem jest wybór odpowiedniego punktu ostrości. Jeśli wybierze się niewłaściwy punkt ostrości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ujęcie będzie nieostre. Aparat po prostu źle oceni warunki fotografowania, a niektóre szczegóły pozostaną rozmyte.
W przypadku prostych scen prawdopodobieństwo błędu jest niskie, ale im bardziej złożona scena, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania nieostrego ujęcia.
Aparat fotograficzny jest w stanie automatycznie wybrać punkt ostrości przy użyciu różnych parametrów. Na przykład może to być w pełni automatyczne, może to być ogniskowanie z wykrywaniem twarzy lub może to być zaawansowana technologia śledzenia 3D.
Większość profesjonalnych fotografów wybiera punkt AF ręcznie, aby mieć pełną kontrolę nad obrazem. Jednocześnie aparat oferuje szeroką gamę zaawansowanych funkcji automatycznego wyboru punktu ostrości.
Na przykład w przypadku prostych scen wystarczy użycie trybu w pełni automatycznego. Nadaje się do prostych pejzaży lub portretów.
Ogniskowanie z wykrywaniem twarzy jest idealne do portretów, ślubów, fotografii ulicznej. Śledzenie 3D i śledzenie punktowe to zaawansowana funkcja do przechwytywania ruchomych obiektów. Ale pomimo rozwoju technologii automatycznych automatyzacja i kreatywność to różne rzeczy. Dlatego w większości przypadków fotograf korzysta z manualnego wyboru punktu ostrości, aby jak najbardziej kontrolować kadr, aby stworzyć go własnymi rękami.
W przypadku obiektów statycznych używa jednopunktowego ogniskowania. Aby to zrobić, przesuwa punkt ostrości do żądanej części kadru, gdzie znajduje się główny obiekt. Np. w scenie z samochodem na tle gór fotograf może się skupić na samochodzie, ponieważ ten konkretny szczegół obrazu miał być idealnie ostry.
W przypadku scen akcji często używany jest tryb AF-C z grupowymi lub dynamicznymi punktami ostrości. W tym przypadku aparat monitoruje obiekt za pomocą kilku czujników i pomaga nie przegapić ostrości w najważniejszym momencie.