Uroda / Zdrowie · 22 września 2021

Odcisk a modzel – czym się różnią?

Odcisk a modzel – czym się różnią? Często do gabinetów podologicznych zgłaszają się osoby narzekające na to, że na ich stopach pojawiły się odciski. Tymczasem tak naprawdę mają problem z modzelami. Jak odróżnić te dwie zmiany skórne od siebie? Oto kilka wskazówek, które ułatwią nam wstępne rozpoznanie.

Wrażenia bólowe

Zacznijmy może od kwestii najbardziej spędzającej nam sen z powiek – od bólu. Okazuje się, że odcisk boli np. wtedy, gdy się poruszamy. Natomiast modzel nie powoduje dolegliwości bólowych. Dlaczego? Otóż modzel, w przeciwieństwie do odcisku, pozbawiony jest jądra. W przypadku odcisku jądro naciska na zakończenia nerwowe, wywołując ból. Dlatego modzele zasadniczo nie powinny boleć.

Wiele osób jednak skarży się na dolegliwości bólowe wywołane modzelami. Jak to możliwe? Praktyka podologiczna wskazuje, że nierzadko pod niepozornie wyglądającym modzelem ukrywa się także bolesny odcisk. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, które uchroni nas przed długotrwałym cierpieniem, jest po prostu skonsultowanie się z podologiem. Ten specjalista oceni głębokość zmiany, z którą się borykamy i zaproponuje metody leczenia.

Problemy z poruszaniem

Odcisk może doprowadzić do problemów z poruszaniem. Ból wywołany przez niego powoduje również kolejne konsekwencje. Mimowolnie starając się uniknąć bólu, stawiamy stopę w taki sposób, by nie podrażniać odcisku. Może to doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa czy problemów z kolanami. Taka długotrwała zmiana obciążenia może być przyczyną kolejnych kłopotów zdrowotnych.

Odcisku przez długi czas, póki nie doświadczymy wrażeń bólowych, możemy nie zauważyć. Dotyczy to głównie osób, które borykają się z problemem stopy cukrzycowej, które z powodu niedostatecznego ukrwienia w kończynach, mają mniejszą wrażliwość bólową. Słabsze ukrwienie może także sprawić, że rany na stopach będą gorzej się goić. Dlatego cierpiąc na cukrzycę lub na problemy z krążeniem, powinniśmy o tym poinformować podologa, który musi zaproponować inne sposoby leczenia takiej stopy niż w przypadku osoby zdrowej. Modzel, jako że nie wywołuje wrażeń bólowych, może nie zostać przez nas tak łatwo zauważony. 

Odcisk, a modzel – czym się różnią: budowa

Bardzo istotną kwestią jest budowa obu tych zmian. Odcisk jest zgrubieniem skórnym znacznie bardziej ograniczonym od modzela. Przyczyną jego powstawania jest długotrwały nacisk w jednym miejscu. Powstałe w ten sposób zgrubienie wnika głęboko i ma charakterystyczny korzeń, inaczej jądro, które powoduje dolegliwości bólowe. Odcisk jest więc małym zgrubieniem z białym punktem w środku. Modzele natomiast mają owalny kształt i średnicę około 2 cm. Warto zwrócić uwagę również na to, jak wygląda ich powierzchnia – zwykle widać na niej linie z narośniętą skórą. 

Zobacz koniecznie:

Lokalizacja odcisków a modzeli

Odciski i modzele mogą pojawiać się w różnych miejscach na stopach. Wyróżnia się jednak lokalizacje, w których najczęściej można je znaleźć. W przypadku odcisku są to stawy palców, przestrzenie między palcami i pod płytką paznokciową oraz w wałach paznokciowych. Często pojawiają się również na podeszwie stopy. Natomiast modzele zwykle są umiejscowione na opuszkach palców, pod główkami kości śródstopia, a także na stawach od drugiego do piątego palca.

Sposoby usuwania modzeli i odcisków

Czy w metodach pozbywania się tych zmian skórnych można dopatrzyć się znaczących różnic? Zarówno zabieg usuwania modzeli, jak i zabieg usuwania odcisków powinien być przeprowadzony w sterylnych warunkach przez sprawdzonego specjalistę. W obu przypadkach, zamiast sięgać po preparaty apteczne, od razu lepiej udać się na konsultację u podologa, który szybko i bezboleśnie pomoże pozbyć się niechcianych zmian skórnych. Co więcej, decydując się na usuwanie tychże zgrubień skórnych za pomocą plastrów czy specjalnych maści, znacząco wydłużamy czas leczenia. Dodatkowo narażamy także zdrową skórę stóp na podrażnienia wywołane np. kontaktem z substancją z preparatu.

Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z leczenia u podologa, który usunie zmiany. Podolog wykorzystując profesjonalne narzędzia, zakupione w specjalistycznym sklepie z tego rodzaju sprzętem, np. w Kerpro.pl, takie jak frezarka czy skalpel, pozbędzie się przykrych przypadłości. Odcisk lub modzel zostanie usunięty, a w jego miejsce podolog założy opatrunek z obciążeniem.

Czas usuwania modzeli i odcisków

Decydując się na profesjonalną pomoc podologiczną, czas, który poświęcimy na usunięcie modzeli i odcisków będzie niemal taki sam. Podolog pozbędzie się problemu nawet w kilkanaście minut w zależności od wielkości zmiany. Przy ogromnych modzelach czy odciskach zabieg może być podzielony na dwie wizyty. Jednakże zdarza się to bardzo rzadko. W przypadku standardowych zmian skórnych, już po jednym spotkaniu w gabinecie podologa pozbędziemy się niechcianych przypadłości, a dolegliwości bólowe ustąpią. W procesie leczenia bardzo istotne jest skorzystanie także z wizyty kontrolnej. Wówczas podolog oceni jak rana po zabiegu się goi i czy trzeba podejmować kolejne kroki w leczeniu. Będzie mógł także skontrolować całe stopy i sprawdzić, czy nie pojawiły się inne zmiany na stopach.

Nie możemy zapominać również o tym, by stosować się do zaleceń podologa, który podpowie, w jaki sposób postępować ze stopami, by uniknąć powtórnego pojawienia się modzeli czy odcisków.

Profilaktyka modzeli i odcisków – jak wygląda?

Niektórzy z nas mają niestety tendencję do tego, że na ich skórze pojawiają się modzele albo odciski. Okazuje się jednak, że możemy zrobić bardzo wiele, by zapobiec pojawianiu się tych zmian. Co więcej, profilaktyka w obu przypadkach jest podobna – dlatego jednocześnie pomaga uniknąć jednego i drugiego problemu. Tu nie ma większych różnic.

Aby uniknąć pojawiania się modzeli lub odcisków w przyszłości, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie obuwie. Często tego rodzaju zmiany skórne wynikają z tego, że nosimy źle dopasowane buty. Zbyt ciasne, ale też zbyt luźne obuwie może doprowadzić do tego, że problem będzie powracał. Na powstawanie modzeli i odcisków szczególnie narażone są kobiety, które często chodzą na obcasach. Dlatego chcąc chronić zdrowie swoich stóp, warto wybierać wygodniejsze obuwie, szpiki zostawiając sobie tylko na specjalne okazje. 

W niektórych przypadkach odciski czy modzele to bezpośredni skutek dostania się do wnętrza buta ziarenka piasku czy małego kamyczka. Dlatego, gdy czujemy, że coś uwiera nas w bucie, powinniśmy jak najszybciej go zdjąć i wytrzepać. Niekiedy przyczyną powstawania modzeli czy odcisków jest noszenie skarpetek albo rajstop z grubymi szwami, które podrażniają stopę powodując powstawanie takich zmian.

Pamiętajmy, że bardzo często zarówno za powstawaniem modzeli, jak i odcisków stoi nadmierna potliwość albo suchość stóp. Dlatego, aby nie borykać się z tymi zmianami skórnymi w przyszłości, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację stóp. W przypadku stóp nadpotliwych szukajmy preparatów, które zawierają miętę, szałwię, rozmaryn o działaniu bakteriostatycznym i antygrzybiczym. Natomiast w walce ze zbyt suchymi stopami pomogą nam preparaty z mocznikiem w stężeniu do 10 proc., a także gliceryną, masłem karnite oraz z panthenolem działającym łagodząco. Sposoby pielęgnacji stóp warto omawiać z podologiem, który ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie i najprawdopodobniej zaproponuje nam profesjonalne preparaty do stóp, np. ze specjalistycznego sklepu Kerpro.pl.

W innych przypadkach pojawianie się modzeli i odcisków jest bezpośrednio powiązane z nieprawidłowo rozstawionym środkiem ciężkości. Kolejną przyczyną są również deformacje stóp, np. płaskostopie czy ostrogi piętowe. W takich przypadkach doświadczony podolog poleci nam kontrolę u ortopedy lub fizjoterapeuty, którzy sprawdzą, czy problem może nie wynikać z nieodpowiedniego wzorca chodu. Wówczas trzeba skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych dla nas wkładek ortopedycznych, które skorygują wadę i być może pomogą pozbyć się odcisków i modzeli już na zawsze.

Odcisk, a modzel – czym się różnią te zmiany? Okazuje się, że oprócz tego, co je dzieli, można znaleźć także wiele elementów wspólnych jak np. zachowania związane z zapobieganiem ich pojawiania się czy szybkim czasem ich usunięcia w gabinecie podologicznym.