Meble dla dzieci – czym się kierować przy wyborze? Każdy rodzic chce dla swojej pociechy najlepiej. Uchyli jej nieba, aby miała wszystko, co je jest potrzebne. Nic się nie zmienia, jeżeli chodzi o wyposażenie pokoiku dziecięcego – w końcu meble dla dzieci są słodkie, kolorowe, a swoim stylem są stanie stworzyć w pokoju malucha zarówno królewski pałac, jak i statek piratów.
Dla niemowlęcia
Już dla niemowlaka znajdziemy szeroki wybór mebli dla dzieci, zaczynając od wszelakiego rodzaju kołysek, dostawek do łóżka rodziców, po dziecięce łóżeczko. Czym kierować się wyborze takiego mebla? Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to model na krótki okres czasu. Pociecha będzie rosnąć w takim tempie, że szybko te łóżka staną się za małe. Warto sprawdzić – możliwe, że ktoś ze znajomych będzie miał łóżko do sprzedania? Kosze i kołyski są wykorzystywane niezwykle krótko – a czasem okazuje się, że dziecko i tak spędza noce w łóżku rodziców, i mebelek nie jest praktycznie w ogóle używany.
Co z ciekawym designem? W początkowych fazach życia dziecka wybór mebli do dziecięcego pokoiku to głównie wymysł rodziców. To oni urządzają pokoik według schematu dla nich idealnego. Poza łóżeczkiem, kupują małe stoliczki, zabawki, i szafki czy komody na nie, oraz miejsce na ubranka. W zależności od płci maluszka, przybierać będą one albo różowe, albo niebieskie kolory. Dosyć popularne stało się wybieranie kolorów innych, nie sugerujących płci, a sprawiających, że pokój będzie miał swój klimat.
Takimi kolorami są żółty, szary, czy przełamana biel. Dobrym pomysłem jest również takie wybieranie mebli, które przydadzą się później w miarę wzrostu dziecka. Przykładem mogą być komody na ubrania, wybierane nie te dziecięce o mniejszych rozmiarach, ale te dla osób dorosłych. Stonowane kształty bądź mało charakterystyczne fasony sprawią, że tego typu meble łatwiej będzie wkomponować w pokój dziecka starszego, a nawet nastolatka.
Dzieci starsze
Kiedy dziecko zaczyna już sypiać samo, często zaczyna spędzać noc we własnym pokoju, a za dnia lwia część czasu spędzonego na zabawie również się tam odbywa. Dlatego wybór mebli determinuje to, jak dziecko będzie się rozwijało. Inwencja twórcza rodziców jest tutaj nieokreślona. Można zaryzykować stwierdzenie, że od wystroju pokoju zależeć mogą zainteresowania dziecka, a nawet rozwój jego pasji. Przykładowo, szkrab, który uwielbia piłkę nożną, może z powodzeniem posiadać łóżko w kształcie boiska czy piłki.
Naukowiec- proste mebelki z kolorowymi dodatkami, które zachęca go do zgłębiania wiedzy. A dziewczynka? Może chce zostać projektantką mody? Albo księżniczką? Tak naprawdę w dekoracji pokoju dziecięcego ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. I zasobność portfela.
A co w przypadku, gdy dzieci dzielą pokój? Różne meble pozwolą podzielić przestrzeń, a dodatkowo ukażą odmienne charaktery dzieci. Tutaj można postawić na ciekawe kształty bądź meble łączące różne funkcje, na przykład łóżko piętrowe z biurkiem pod nim (albo z przestrzenią do zabawy) Tak samo wejście na takiego piętrusa może być dobrym miejscem do schowania zabawek, gdy zamiast typowej drabinki do łóżka zamontujemy schody, pod którymi możemy zmieścić niezliczoną ilość schowków na ubrania czy zabawki.
No właśnie, czy dziecku potrzebny jest specyficzny design, dużo kolorów oraz nietypowe kształty? Na pierwszy rzut oka nie. Lwia część rodziców stwierdzi, że jest to niepotrzebny wydatek, po co udziwniać wystroje i kupować dziwne meble, skoro to tylko na chwilę? No właśnie… diabeł tkwi w szczegółach. Dziecko, które dorasta w przyjaznym dla niego otoczeniu rozwija się szybciej i sprawniej.
Łatwiej mu pobudzić wyobraźnię oraz kreatywność. Nikt nie powiedział, że bazę z krzeseł i koca należy odstawić do lamusa. Nic bardziej mylnego! Dzieci mając możliwości i otwarty umysł są w stanie z każdego mebla stworzyć idealną dlań zabawkę. Potrzebują tylko zachęty.
Nastolatkowe
Meble do pokoju nastolatka jest o tyle łatwiej wybrać, że dziecko to już nie ma takich skoków wzrostu, więc np. łóżko o standardowych wymiarach nie będzie musiało być już wymieniane i może służyć na lata. Tutaj urządzając przestrzeń możemy naprawdę wydobyć charakter użytkownika pokoju. Rodzic ma również ułatwione zadanie: dziecko jest na tyle duże, i ma swoje gusta, że to już w dużej części nastolatek wybierze swoje ulubione meble i pomoże w dekoracji pomieszczenia.
Pokój taki może zawierać sprzęty, które w wystroju przypominają pokoje dorosłych. Jakie meble dla młodego dorosłego są najbardziej potrzebne? Przede wszystkim wygodne łóżko, biurko, oraz pojemna szafa. Dodatki najczęściej dobierają sobie młodzi, w zależności od ich usposobienia czy pasji.
Bez względu na to, czy meble dla dzieci są klasycznymi miniaturkami oryginałów, czy mają bajkowe kształty i kolory, są to przede wszystkim sprzęty ważne i potrzebne. Jeśli są wygodne i spełniają swoją funkcję, z powodzeniem będą wykorzystane. A dobrej jakości – nawet przekazane dalej. Można powiedzieć, że w zależności od wieku użytkownika zmienia się ich kształt i dodatkowe przeznaczenie.