Technologia · 31 stycznia 2019

Laptopy to gry wcale nie muszą być drogie!

Laptopy to gry wcale nie muszą być drogie! Wydawać by się mogło, że do grania w gry najlepsze będą komputery stacjonarne gamingowe. Laptopy do gry, od pewnego czasu, wcale nie są od nich gorsze. Montowane w nich podsystemy sprawiają, że można naprawdę dobrze się na nich bawić. Powinniśmy zadać sobie pytanie: czy laptop dla gracza musi być piekielnie drogi? Myślę, że większość osób czytających ten tekst, odpowie na to pytanie twierdząco. Jednak nie jest to prawda. Jest możliwe kupienie dobrego laptopa do gry w stosunkowo niskiej cenie; pytanie, czy oczekujemy od rzeczy taniej niezwykle wysokiej wydajności?

Czasami okazuje się, że nie musimy mieć najnowszego modelu, najbardziej podrasowane go, bardzo dobrze bawić się i grać w swoje ulubione gry. Wiele też zależy od tego, jak dobierzemy podzespoły do naszego laptopa. Laptopy gamingowe, dobiera się mniej więcej podobnie jak laptopy do pracy z wymagającymi aplikacjami. Taką może być np. program do obróbki wideo. Wydaje się, że w okolicach trzech tysięcy złotych można już kupić sprzęt, z którym możemy się trochę pobawić. Poza mobilnością, plusem laptopów jest też ich energooszczędność. Mimo tego, że laptop jest wydajny, zużywa on dużo mniej prądu niż komputer stacjonarny. Plusem też są jego kompaktowe rozmiary – ogromna moc obliczeniowa jest w stanie zmieścić się w maleńkiej obudowie, i być niezwykle lekka.

Pamiętać jednak musimy, że w porównaniu do komputerów stacjonarnych, laptopów nie możemy w tak dużym stopniu modyfikować. Jedyne podzespoły, które łatwo jest wymienić, to dysk twardy oraz pamięć RAM. Pozostałe elementy muszą być tak dobrane, by dobrze działały teraz, i były względnie dostosowane do wymagań sprzętowych gier, które mogą mieć swoją premierę niedługo. Kupując odpowiedni laptop do gry, musimy skupić się na dobrej karcie graficznej. Ci, którzy są w stanie poświęcić więcej swoich środków na kupienie swojego idealnego laptopa do gry, mogą zdecydować się na zastosowanie opcji kupienia dwóch kart graficznych. Z kartami graficznymi nieodzownie połączone są procesory. Na nic nam doskonała karta, jeżeli słaby procesor nie będzie w stanie przetworzyć jej możliwości. Powstanie nam coś w rodzaju wąskiego gardła: procesor będzie działał na 100% swoich możliwości, a karta graficzna będzie nawet w połowie niewykorzystana.

Czy laptopy dla graczy są ogólnie dostępne?

Tak. Wielu czołowych producentów sprzętu od wielu lat pracuje nad tym, by nisze w postaci laptopów dla graczy, zapewnić swoimi idealnymi produktami. Dlatego na półkach sklepowych możemy znaleźć ogromne ilości sprzętu. Niech nas jednak nie zwabią piękne kolory czy ciekawy design. Aby kupić dobry laptop do gry, trzeba zrobić odpowiednie poszukiwania. Czas jest naszym najgorszym doradcą, więc powinniśmy go wykorzystać na uzyskanie odpowiedniej ilości informacji. Może się okazać, że połączenie podzespołów w innej konfiguracji dla naszych wymagań będzie wystarczające.

Laptopy to gry wcale nie muszą być drogie!Wiele osób uważa, że laptopy do gier nie są odpowiednim doń sprzętem. Dla nich komputery stacjonarne są jedynym właściwym sposobem na spędzanie czasu grając w gry. Jednakże laptopy do gier mają swoje zalety. Po pierwsze jest to mobilność, dzięki której możemy grać w każdym miejscu. Mniejsze rozmiary również działają na jego korzyść. Minusem jest decydowanie cena. Podobne parametry w komputerach stacjonarnych kosztować będą mniej. Mniejszą też mamy matrycę. Jednak to wcale nie przeszkadza w posiadaniu bogatej palety kolorów oraz doskonałej rozdzielczości.

Pytanie też, w jakie gry gramy. (ponieważ gry mogą być mało- bądź bardzo wymagające sprzętowo). W przypadku tych pierwszych dosyć dobrze sprawdzą się normalne notebooki, na które wcale nie musimy wydawać dużo pieniędzy. Problem zaczyna się wtedy, kiedy bierzemy się za gry zaawansowane graficznie, gdzie trzeba jednak zainwestować w dobrą kartę graficzną (najlepiej dedykowaną do gier), oraz dalsze dodatki potrzebne do tego, by wykorzystać wszystkie moce obliczeniowe i tak zwiększyć wydajność części, by można było korzystać z gier, które nas interesują. Wiąże się to jednak z wyższą ceną.

Bez względu na to, czy jesteśmy zainteresowani grami mało wymagającymi, czy jesteśmy fanami mocno graficznych tytułów, laptopy do gier mogą sprawić nam wiele przyjemności. Jeżeli poświęcimy trochę czasu na przygotowanie się, i dobierzemy go do swoich możliwości i potrzeb, możemy kupić sobie sprzęt, który przez lata będzie nas bawił i wcale nie odejdzie do lamusa.

Oczywiście, można trafić na minę i kupić coś, co się zupełnie nie sprawdzi. Jest jednak możliwość lekkiego podrasowania naszego laptopa do gier, by zwiększyć jego możliwości. Można my dodać pamięci RAM, bądź wymienić dysk twardy na szybszy. Jeśli jesteśmy osobami mobilnymi, które cieszą się ze swojego hobby w każdym miejscu na świecie, to zakup laptopa będzie dla nas idealnym rozwiązaniem. Jeśli nie musimy go przenosić, to możemy dodać mu tyle dodatków, by ten działał niezwykle wydajnie. Możemy się wtedy zdecydować na modele nieco cięższe i większe, zastępujące komputery stacjonarne.

angielski