Edukacja / Prawo · 6 lutego 2019

Jak osiągnąć swój cel i zostać adwokatem? Droga rozwoju kariery zawodowej w kilku krokach

Jak osiągnąć swój cel i zostać adwokatem? Droga rozwoju kariery zawodowej w kilku krokach. Jesteś wrażliwy na krzywdę innych? Zawsze stajesz po stronie prawa dlatego też postanowiłeś, że w przyszłości profesjonalnie zajmiesz się udzielaniem porad i pomocy prawnej? Chcesz wiedzieć jakie pierwsze kroki należy podjąć w tym kierunku? Poniżej znajdziesz informacje dotyczące tego w jaki sposób przebiega cały proces kształcenia się na adwokata, jeżeli zastanawiasz się jak rozwijać będzie się Twoja kariera zawodowa to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego wpisu.

Czy prawo jest dla mnie?

Jeżeli marzysz o karierze adwokackiej a jednocześnie wiążesz z tym zawodem pewne obawy to te pytanie zapewne już pojawiło się w Twojej głowie. Niestety ale odpowiedzieć na nie musisz samodzielnie, my jedynie możemy ułatwić Ci podjęcie ostatecznej decyzji poprzez wskazanie plusów i minusów powiązanych z wykonywaniem zawodu adwokata. Zanim złożysz dokumenty na studia prawnicze, rozważ wszystkie “za i przeciw”. Tylko niewielkiej części absolwentów szkół średnich udaje się zakończyć edukację z sukcesem, znaczna większość przerywa naukę jeszcze w trakcie trwania studiów.

Powód tego jest prosty – nie każdy z nich potrafi poradzić sobie z ogromem wiedzy jak należy przyswoić, materiał jest trudny a nauki bardzo dużo. Przyszły adwokat oprócz dobrej pamięci charakteryzować powinien się wysokim samozaparciem, sprytem, dociekliwością, zaangażowaniem, dobrą organizacją itp. Oprócz tego wykazywać on musi umiejętności racjonalnego myślenia i łatwego nawiązywania kontaktów z innymi osobami.
Praca w tym zawodzie wiąże się z ciągłymi, niekiedy niespodziewanymi zwrotami akcji dlatego też adwokaci to osoby przede wszystkim z “twardą skórą i mocnym charakterem”.

Rekrutacja na studia prawnicze

W momencie kiedy już postanowisz zostać adwokatem, rozpocznij poszukiwania szkoły wyższej oferującej naukę na wydziale prawa. W Polsce najpopularniejsze uczelnie znajdują się w stolicy – Warszawie oraz w Krakowie. Studia prawnicze są studiami odpłatnymi ale nie należy zaniedbywać wyników z egzaminów maturalnych. W tym wypadku na jedno miejsce jest trzech chętnych, dlatego też jeżeli poważnie myślisz o swojej przyszłości rozważ przystąpienie do egzaminów z przedmiotów dodatkowych – WOS-u (wiedzy o społeczeństwie) oraz historii, których wynik brany jest pod uwagę w procesie rekrutacji na studia prawnicze.

Jak wygląda proces edukacji przyszłego adwokata?

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o przyjęcie na studia prawnicze, rozpocznie się Twoja wielka i długa przygoda z prawem. Studia prawnicze trwają nieprzerywanie pięć lat, dlatego też określane są mianem jednostopniowych studiów magisterskich. Zajęcia polegają przede wszystkim na przyswajaniu wiedzy teoretycznej, kandydaci na przyszłych prawników poznają historię i podstawy prawa oraz przepisy poszczególnych jego odłamów np. prawa karnego, prawa cywilnego itp.

Ostatni rok studiów prawniczych skupiać się będzie na pisaniu pracy magisterskiej oraz powtarzaniu wiedzy zdobytej do tej pory. Wiedzę oraz zdobyte umiejętności potwierdzi wynik końcowej już sesji egzaminacyjnej. Po pięciu latach nauki oraz obronie pracy magisterskiej każdy ze studentów otrzymuje tytuł magistra prawa, jednak to nie wystarczy by móc pracować w zawodzie adwokata. Zatem na co należy się jeszcze przygotować? O tym już za chwilę.

Co po studiach? Czy od razu student prawa staje się adwokatem?

Myślisz, że po pięciu latach ciężkiej nauki będziesz mógł rozpocząć pracę w kancelarii adwokackiej? Marzy ci się być adwokatem od rozwodów? Nic bardziej mylnego, po ukończeniu studiów absolwenci zobowiązani są do złożenia wybranej przez siebie aplikacji, która trwać będzie kolejne trzy lata, dopiero w momencie zaliczenia egzaminu zawodowego, uzyskują oni tytuł adwokata, który uprawnia ich do wykonywania pracy w zawodzie.

W trakcie trwania aplikacji studenci nie tylko uzupełniają i poszerzają dotychczas zdobytą wiedzę ale także doskonalą swoje umiejętności w danej specjalizacji. Aplikacja ma charakter zajęć praktycznych, których na studiach nie było. “Praktyka czyni mistrza” – pewnie już znasz to powiedzenie, odbywając aplikację studenci po raz pierwszy stykają się z obowiązkami adwokata, zdobywając w ten sposób doświadczenie, które przyda im się w przyszłości.

https://klimkowski-kancelaria.pl/221/rozwody-gdansk

https://klimkowski-kancelaria.pl/220/rozwody-lodz

Perspektywy pracy i wysokość zarobków adwokatów

W końcu po ośmiu latach od rozpoczęcia studiów, zaliczeniu egzaminu zawodowego możesz rozpocząć poszukiwania swojej pierwszej pracy jako adwokat. Polski rynek pracy bogaty jest w oferty dla adwokatów, radców prawnych  czy aplikantów, w tym wypadku o bezrobociu praktycznie nie ma mowy https://odfrankuj.org/pomoc-frankowiczom-szczecin-2.

Jako pełnoprawny adwokat zatrudnienia szukać możesz przede wszystkim w kancelariach prawniczych – zarówno tych państwowych jak i prywatnych; w sądach, w dużych firmach i korporacjach. Wówczas Twoje zarobki wahać się będą w granicach 3500-4500 zł a niekiedy także i więcej, zawód ten jest zaliczany do grupy zawodów przyszłościowych i najlepiej opłacalnych. Więcej zarobisz jeżeli będziesz pracować samodzielnie na własny rachunek i zdecydujesz się na otworzenie kancelarii prawnej.

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org
Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Klimkowski kancelaria prawna
Al. T. Kościuszki 40 lok. 10
90-427 Łódź
42 208 88 42
www.klimkowski-kancelaria.pl
Karolina Seidel kancelaria prawa medycznego
ul. Saska 7E
03-968 Warszawa
511 098 052
www.adwokat-seidel.pl

 

angielski