Hobby · 6 lutego 2019

Fajka wodna – modna używka

Fajka wodna – modna używka – niektórzy twierdzą, iż fajka wodna może być zdrowszą alternatywą dla papierosów. Z biegiem czasu zyskuje ona coraz większą popularność, pomimo tego, że niektóre badania dowodzą, iż jej palenie może być w skutkach bardziej szkodliwe od papierosów.

Szkodliwe skutki palenia

Fajka wodna – modna używka

Najwięcej mówi się o szkodliwości palenia w przypadku papierosów. Znacząco zwiększa się w tym przypadku ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, przede wszystkim raka płuc, nerek oraz jamy ustnej. Z uwagi na to palacze zaczynają szukać innych możliwości, które umożliwią znalezienie zdrowszej alternatywy. Istniejące na rynku sklepy z bongo, już teraz pozwalają zauważać nowe tendencję. Klienci sięgają coraz częściej po różnego rodzaju zamienniki papierosów, w postaci na przykład elektronicznych papierosów lub fajki wodnej.

Często tego typu używki dają poczucie względnego bezpieczeństwa. Przedstawiane są bowiem jako zdrowsza alternatywa. O ich szkodliwości nie mówi się zbyt wiele, ponieważ w dalszym ciągu ich obecność na rynku, w stosunku do wyrobów tytoniowych jest stosunkowo niewielka.

Nowe gadżety

Odwiedzając sklep z bongo lub punkt zajmujący się sprzedażą elektronicznych papierosów, można spotkać się z nowymi produktami, które walczą o swoją pozycję na rynku używek. E-papierosy czy vaporizery są dość nowych wynalazkiem. Pomimo tego, już ukazały się badania, które mówią o ich szkodliwym wpływie na organizm człowieka. Oczywiście podobnie jak w samych papierosach, również ich elektroniczna wersja zawiera nikotynę. Dużo kontrowersji budzi jednak wdychanie samego płynu, który został zawarty w tym produkcie.

Z uwagi na to, duża część ludzi decyduje się na inny produkt, którym jest fajka wodna. Sklep z bongo jest miejscem, w którym można dokonać zakupu tego rodzaju artykułu. Duża liczba osób, uznaje ją za wyrób bezpieczny dla zdrowia. Na świecie można znaleźć wiele lokali, w których fajka wodna palona jest w formie rozrywki.

Badania wskazują jednak, że sprawa przedstawia się całkowicie inaczej. Tylko jedna sesja palenia fajki wodnej, potrafi dostarczyć nawet dziesięć razy więcej tlenku węgla, niż ma to miejsce przy wypaleniu papierosa. Dodatkowo korzystanie z fajki wodnej, może także usztywnić tętnice w porównywalnym stopniu, jak w przypadku zwykłych papierosów. To z kolei może przyczynić się do powstawania udarów.

Sklep z bongo może oferować różnego rodzaju fajki wodne. Te z ogrzewaniem węglowym sprawiają, iż poziom wydychanego przez palacza tlenku węgla, potrafi być nawet 10-krotnie wyższy, niż w przypadku regularnego palenia papierosów. Poziom ten jest niższy, jeżeli stosowane są fajki wodne z ogrzewaniem elektronicznym. Mimo wszystko poziom nikotyny jest równie wysoki w obu tych przypadkach.

Tlenek węgla szkodliwy dla zdrowia

Dokonując wyboru fajki wodnej, warto dokładnie sprawdzić jaką metodą jest ogrzewana. Pracownik sklepu z bongo, powinien nas poinformować, czy mamy do czynienia z fajką ogrzewaną węglem drzewnym, czy też ogrzewaną elektrycznie. Należy pamiętać o tym, że brykiet z węgla drzewnego, wytwarza bardzo wysoki poziom tlenku węgla. Fajka wodna dodatkowo wykorzystuje palący się brykiet do podgrzewania tytoniu w rurze wodnej. W ten właśnie sposób nie tylko szkodliwe substancje, które zawarte są w tytoniu, ale również dym z fajki wodnej, naraża palacza na duże ilości tlenku węgla.

Co z uzależnieniem?

Zwolennicy palenia fajki wodnej często przekonują, że jej okazjonalne stosowanie nie uzależnia tak, jak ma to miejsce w przypadku papierosów. Powodem tego ma być zastosowanie filtru wodnego. Oczywiście filtr wodny pochłania pewną ilość nikotyny. Nie jest to jednak na tyle dużo, by mogło ustrzec palacza przed uzależnieniem. Dodatkowo filtr ten nie jest w stanie rozpuścić toksyn i substancji smolistych.

Sklep z bongo często nie informują o zagrożeniach związanych z tego typu produktami. Liczy się bowiem wzrost sprzedaży i uzyskiwanie jak największych zysków. Niektóre firmy, które oferują tytoń przeznaczony do fajek wodnych, umieszcza nawet na opakowaniu informację, iż nie zawiera on substancji smolistych. Ma to działać uspokajająco na klienta i nakłonić go do dokonania zakupu. Prawda jest jednak taka, że żaden tytoń nie zawiera takich substancji. Są one bowiem efektem ubocznym jego spalania.

W trakcie palenia fajki wodnej, zakupionej w sklepie z bongo, tytoń zostaje jedynie podprażany, a nie jak ma to miejsce w przypadku klasycznych papierosów spalany. Skutkiem tego jest fakt, że ilość wydzielanych substancji smolistych jest większa. Dodatkowo aromatyczne substancje sprawiają, że niewielkie ilości nikotyny mocniej oddziałują na organizm człowieka. Dym w fajce wodnej jest jednak mniej drażniący i dlatego daje względne poczucie bezpieczeństwa. Palacz nie czując gryzącego dymu, może być przekonany, że stosowany przez niego produkt nie jest szkodliwy dla jego organizmu lub też jest mniej szkodliwym zamiennikiem dla dotychczas palonych papierosów.

Fajka wodna mocno zyskuje na popularności. Często korzysta się z niej przy różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich. Należy jednak zastanowić się nad jej wpływem na nasze zdrowie.

angielski