Budownictwo / Usługi · 25 sierpnia 2021

Ile kosztuje mycie i malowanie elewacji?

Ile kosztuje mycie i malowanie elewacji? Każdy budynek, niezależnie od tego z jakich materiałów został wykonany, wymaga tego, aby o niego dbać w należyty sposób. Po zakończeniu budowy elewacja prezentuje się pięknie i nienagannie, jednak z czasem wymaga ona wyczyszczenia i pomalowania. Ile zapłacimy za umycie i odmalowanie elewacji? Przekonasz się o tym czytając poniższy artykuł.

Dlaczego elewacja ulega zabrudzeniu?

Jedne budynki brudzą się znacznie szybciej, inne ulegają dużo wolniejszemu zabrudzeniu, jednak w konsekwencji wszystkie wymagają odnowy elewacji. Od czego zależy szybkość i stopień zabrudzeń budynku?

  • Położenie domu – jest to jeden z głównych czynników, który wpływa na to w jakim stopniu oraz jak szybko elewacja ulegnie zabrudzeniu. Wszelkie zabrudzenia będą zdecydowanie szybciej osadzały się na tych budynkach, które pozostają w sąsiedztwie ruchliwej ulicy lub w pobliżu zakładu przemysłowego. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tempo osiadania zabrudzeń na elewacji budynków, to należy stwierdzić, że lokalizacja domu ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Jeśli nie chcesz co chwilę czyścić swojej elewacji, to lepiej nie stawiaj domu w pobliży tych obiektów.
  • Wilgotność otoczenia – ma ona ogromny wpływ na to w jakiej kondycji będzie trzymał się nasz dom. Chodzi tu głównie o rozwijające się grzyby i glony, które mogą pokryć całą elewację budynku. Jeżeli więc marzysz o domku nad jeziorem lub w lesie, to lepiej dobrze się zastanów jakich materiałów użyć do jego budowy. 
  • Rodzaj tynku – jest to bardzo istotny czynnik, który ma bardzo duży wpływ na to, jak często trzeba będzie dokonywać czyszczenia elewacji. Miej na uwadze to, że im gładsza powierzchnia tym trudniej zabrudzenia będą do niej przylegały. Nie bez znaczenia jest także fakt, z jakim tynkiem mamy do czynienia. Wybierając ten produkt koniecznie weź pod uwagę jego właściwości dotyczące stopnia nasiąkania.

Ile kosztuje zatrudnienie specjalisty?

Ile kosztuje mycie i malowanie elewacji?

Mycie elewacji domu to bardzo poważna sprawa, do której należy podejść z rozwagą. Istnieją ku temu co najmniej dwa powody, a mianowicie możliwość uszkodzenia elewacji i wiedza osoby, która podejmuje się wykonania tego zadania. Dlatego też warto jest zlecić tą czynność osobie, która będzie wiedziała co robi i będzie w stanie wykonać wszystko w sposób profesjonalny. Wynajęcie ekipy, która zajmie się czyszczeniem elewacji, wiąże się ze sporymi kosztami, ale daje także oczekiwane efekty. Cena uzależniona jest w głównej mierze od tego z jaką powierzchnią mamy do czynienia. W przypadku powierzchni mineralnych cena usunięcia zabrudzeń będzie wahała się od 3 do 14 zł za metr kwadratowy. Jeżeli natomiast do usunięcia są porosty, grzyby, pleśń i mech, to koszty wzrosną do 10-20 zł za metr kwadratowy. Najdroższe jest natomiast wybawianie plam z oleju, ponieważ koszt tej usługi waha się w granicach 12-25 zł za metr kwadratowy. W przypadku powierzchni kamiennych i betonowych ceny będą kształtowały się nieco inaczej. Usunięcie kurzu z takich budynków to koszt około 4-14 złotych za metr kwadratowy. Pozbycie się mchów, porostów, pleśni i grzybów to cena około 8-20 zł za metr kwadratowy. Natomiast najwięcej zapłacić trzeba za usunięcie plam z oleju – tak jak miało to miejsce przy powierzchniach mineralnych – tutaj cena waha się jednak między 10-25 zł za metr kwadratowy. Możliwe jest także wynajęcie usług, które zajmą się usuwaniem zabrudzeń z powierzchni blaszanych. Wskutek działania czynników atmosferycznych na powierzchniach takich osiada kurz, którego usunięcie to koszt od 3 do 11 zł za metr kwadratowy.

Ile trzeba zapłacić za pomalowanie elewacji?

Kiedy elewacja będzie już wyczyszczona, to kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest jej pomalowanie. Po czyszczeniu może stać się ona bowiem bardziej wypłowiała i mniej estetycznie wyglądająca. Jeśli nie chcesz samodzielnie odświeżać wyglądu budynku i wolisz, żeby to fachowcy przeprowadzili malowanie elewacji, to nic nie stoi na przeszkodzie. Musisz tylko zapoznać się z cenami, jakie obowiązują za wykonanie tego typu usługi. Cena zależy w głównej mierze od miejscowości, w której znajduje się budynek. Najdrożej zapłacisz w Warszawie, gdzie cena to nawet 33 zł za pomalowanie jednego metra kwadratowego elewacji – bez uwzględnienia kosztu materiałów. Najmniej zapłacisz natomiast w województwach dolnośląskim i lubelskim – tam fachowcy wykonają swoją pracę już na 23 złote za metr kwadratowy. Średnia cena pomalowania elewacji w kraju to koszt około 27 zł za metr kwadratowy. Do ceny pracy fachowców należy doliczyć także koszty związane z zakupem materiałów – głównie farby i produktów gruntujących. Farbę należy dobrać do podłoża – np. do tynku silikatowego najlepiej sprawdzi się farba silikatowa. Jeżeli jednak zatrudnisz profesjonalną ekipę, to ona zajmie się takimi kwestiami. Koszt dobrej farby to około 300 zł za 15 litrów produktu. Przed zakupem farby precyzyjnie oblicz liczbę potrzebnych opakowań – możesz zrobić to, korzystając ze wskazówek producenta, które umieścił na opakowaniu. Jesteś dzięki temu w stanie zaoszczędzić na niepotrzebnych zakupach.