Zdrowie · 30 września 2019

Stomatolog pomaga odzyskać piękne, białe i zdrowe zęby

Stomatolog pomaga odzyskać piękne, białe i zdrowe zęby. Stomatologia estetyczna to kierunek w stomatologii, zaprojektowany tak, aby zęby były nie tylko zdrowe, ale także estetycznie piękne. Pęknięcie zęba, odłamki, przerwy między zębami lub inne defekty kosmetyczne są zadaniem współczesnej stomatologii estetycznej. Obecnie istnieją techniki odbudowy, które mogą zmienić całe uzębienie bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Stomatolog ma możliwość zastosowania innowacyjnych materiałów do odbudowy, co pozwala zbliżyć się do odtworzenia naturalnej struktury zębów i ich powierzchni.

Istotą procedur stomatologii estetycznej jest:

 • Przywracanie pozycji zębów
 • Dostosowanie kształtu i koloru
 • Eliminacja uszkodzeń mechanicznych.

Metody estetycznej odbudowy zębów dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. W przypadku metody bezpośredniej odbudowa i modelowanie odbywa się w jamie ustnej pacjenta. Wybierając metodę odbudowy pośredniej stomatolog wykorzystuje innowacyjny fotopolimer, który mogą zapewnić:

 • Możliwość uzyskania pożądanego kształtu zęba podczas jednej wizyty
 • Długotrwały połysk
 • Powierzchnię odporną na ścieranie
 • Oszczędność czasu
 • Możliwość wyboru odcieni zbliżonych do naturalnych.

Stomatologia estetyczna to rozwiązanie, które pozwala naprawić wiele wad, stomatolog przeprowadzając wybrane metody odbudowy zębów powoduje, że nie można odróżnić ich od prawdziwych zębów. Pośrednia odbudowa zębów (mikro-protetyka) odbywa się w dwóch lub trzech etapach. Różni się od bezpośredniej odbudowy tym, że pacjent otrzymuje produkt (koronę) wykonany zgodnie z indywidualnym parametrem w laboratorium dentystycznym. Uzupełnienia pośrednie wykonuje stomatolog-protetyk.

Czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym

Stomatolog korzysta z najbardziej zaawansowanych profesjonalnych technologii czyszczenia zębów. Dobra higiena jamy ustnej jest kluczem do zdrowego uśmiechu i świeżego oddechu. Po każdym posiłku na powierzchni zębów i na krawędziach dziąseł powstaje płytka nazębna, na którą składają się bakterie, toksyny i resztki jedzenia. Wywołuje procesy zapalne, które niszczą tkanki miękkie wokół zębów. W przypadku nie usunięcia płytki nazębnej podczas codziennego szczotkowania zębów, przybiera ona twardszą postać i zmienia się w kamień nazębny, który można usunąć tylko przy użyciu profesjonalnej higieny jamy ustnej w gabinecie dentystycznym.

Profesjonalna higiena jamy ustnej – jakie są wskazania do zabiegu?

Ważne jest, aby zrozumieć, że we współczesnym świecie profesjonalne higieniczne czyszczenie zębów jest narzędziem, którego człowiek potrzebuje od wczesnego dzieciństwa. Profesjonalne czyszczenie zębów przez stomatologa powoduje, że, zęby rozjaśniają się o kilka tonów, usuwana jest jedna z głównych przyczyn krwawienia dziąseł, czyli kamień nazębny. Liczba bakterii w jamie ustnej jest zmniejszona a jak wiadomo, jest to jedna z głównych przyczyn nieświeżego oddechu. Istnieje także szansa na wykrycie ukrytej próchnicy i zastosowanie leczenia.

Aby osiągnąć lepsze wyniki i zapobiegać chorobom jamy ustnej, stomatolog może zalecić, aby po profesjonalnej higienie wykonać procedurę remineralizacji:

 • Emalia zęba zostanie wzmocniona
 • Tkanki zostaną nasycone minerałami
 • Zmniejszy się ryzyko próchnicy.

Wybielanie zębów

Stomatolog pomaga odzyskać piękne, białe i zdrowe zębyWybielanie zębów to sposób na uśmiech marzeń. Stomatolog wykonuje wybielanie które jest wygodne, bezpieczne i wystarczająco szybkie. Dostępne systemy wybielania zębów pozwalają uzyskać stabilny wynik na długi czas. Oprócz wybielania w gabinecie dentystycznym możliwe jest przeprowadzenie podobnej procedury w domu. Stomatolog wykonuje wycisk szczęki, z którego zostają wykonane nakładki dla konkretnej osoby. Na taką nakładkę nakładany jest żel zakupiony u stomatologa, co pozwoli na osiągnięcie spektakularnego efektu końcowego.

Bardziej profesjonalne metody wybielania zębów, które są przeprowadzane przez stomatologa to:

 • Naświetlanie z wykorzystaniem lamp polimeryzacyjnych. Zabezpieczone dziąsła nie ulegają urazom podczas trwania zabiegu, na zęby nakładana jest substancja wybielająca i rozpoczyna się naświetlanie.
 • Laserowe wybielanie wygląda podobnie do poprzedniej procedury, jednak naświetlanie wykonywane jest za pomocą lasera.

Wybielanie zębów: zalety i wady

Mówiąc o skuteczności procedury wybielania, trudno jest przewidzieć, jaki wynik zostanie uzyskany. Niestety, ten sam lek może dać zupełnie inny odcień u różnych pacjentów. Uważa się, że dobry efekt uzyskuje się u osób z naturalnym żółknięciem. Ale właściciele zębów o szarawym odcieniu prawdopodobnie osiągną mniejszy efekt. Uzyskany efekt może trwać od sześciu miesięcy do kilku lat. Jeśli ktoś chce cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem tak długo, jak to możliwe, powinien unikać produktów koloryzujących, używaj specjalnych past i płukanek i regularnie wykonywać szczotkowanie zębów.

Niestety procedura wybielania nie zawsze jest możliwa. Zmiana koloru koron, wypełnień, implantów lub licówek nie jest możliwa. W takim przypadku należy całkowicie zastąpić je nowymi. Istnieje również wiele skomplikowanych przypadków, dzięki którym wybielanie nie daje pożądanego efektu.

angielski