Skleroterapia jest bezoperacyjną procedurą ambulatoryjną. Ma na celu zmniejszenie pajączków i mniejszych, powierzchownych żylaków. Bez względu na to, czy znajdują się na nogach, twarzy, czy w innym miejscu, brzydkie żyły można usunąć przy pomocy skleroterapii. Jest minimalnie inwazyjna. Mikroigła używana jest tylko do wstrzykiwania roztworu. W ten sposób zmniejszają się lub znikają niepożądane żylaki.
Oprócz zmniejszania żylaków lub pajączków, skleroterapia może również zmniejszyć ból lub skutki uboczne spowodowane przez uszkodzone żyły. Żylaki mogą powodować swędzenie, ból, skurcze i przebarwienia. Pajączki są mniejsze i mniej poważne niż żylaki. Żylaki są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Każdy może cierpieć na pajączki i żylaki.
Kandydaci do skleroterapii
Odpowiednimi kandydatami są osoby, które mają pajączki lub żylaki i chcą się ich pozbyć. Najlepiej, aby nie paliły i miały dobre zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie wiadomo, czy roztwór do obliteracji wpływa na mleko matki, kobiety w ciąży i karmiące powinny unikać skleroterapii. Osoby z chorobą przenoszoną przez krew lub chorobą układu naczyniowego, nie powinny być zakwalifikowane do tego zabiegu.
Laserowe lub chirurgiczne usuwanie pajączków i żylaków będzie odpowiednie dla cięższych przypadków, a także wtedy, gdy istnieją inne czynniki wpływające na zdrowie pacjenta.
Przebieg skleroterapii
Skleroterapia polega na wstrzyknięciu roztworu. Wprowadza się go bezpośrednio do docelowych żył. Podczas przygotowania do zabiegu, pacjent stoi, aby lekarz zaznaczył odpowiednie żyły. Za pomocą mikroigły roztwór do obliteracji żylnej jest wstrzykiwany do żyły. W ten sposób żyła twardnieje i z czasem zanika. Jedna iniekcja może objąć około 2-3 cm powierzchni skóry. Jeden zabieg może się składać z licznych iniekcji, w zależności od rozmiaru leczonego obszaru. Ze względu na to, że pacjenci rzadko odczuwają ból, znieczulenie jest stosowane sporadycznie. Ogólnie czas zabiegu wynosi od 30 minut do godziny. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, zwykle stosuje się dwa lub więcej zabiegów.
Jeżeli nogi mają być poddane skleroterapii, lekarz może zalecić położenie się na plecach z podniesionymi nogami. W zależności od tego, jak głęboko znajdują się uszkodzone żyły, lekarz może zastosować też ultradźwięki. Najpierw lekarz oczyszcza skórę wokół docelowych żył. Przy pomocy cienkiej igły wstrzykuje w uszkodzoną żyłę preparat obliteracyjny. Środki obliteracyjne typowo stosowane w skleroterapii obejmują polidocanol, tetradecylosiarczan sodu i hipertoniczne roztwory soli.
Roztwór cieczy lub piany powoduje, że ściany danej żyły zamykają się szczelnie. Dlatego krew kierowana jest do niewrażliwych żył. Z biegiem czasu nasze ciało absorbuje uszkodzoną żyłę, dlatego staje się mniej niewidoczna i wygodna. Jeżeli mamy bardzo poważny problem, możemy potrzebować do czterech zabiegów.
Regeneracja po zabiegu
Po takim leczeniu, często stosuje się bandaże uciskowe, aby szybciej pozbyć się napięcia i obrzęku żył (salon kosmetyczny Warszawa). Bandaże na ogół można usunąć w ciągu jednego lub dwóch dni po zabiegu, chociaż opaski podtrzymujące mogą być przydatne nawet przez dwa tygodnie. Obrzęki i siniaki są typowymi skutkami ubocznymi. Zaleca się umiarkowane ćwiczenia, aby poprawić krążenie krwi. Jeżeli usuwano żylaki lub pajączki na nogach, być może trzeba leżeć z podniesionymi nogami. Do bardzo rzadkich powikłań możemy zaliczyć problemy z krzepnięciem krwi, stany zapalne skóry, reakcje alergiczne i zmiany w pigmentacji skóry. W miejscu wstrzyknięcia mogą pojawić się pewne skutki uboczne: swędzenie, obrzęk, siniaki i zaczerwienienie. Powinny ustąpić kilka dni po zabiegu.
Rezultaty zabiegu
Skleroterapia ma poprawiać wygląd nieestetycznych żył. Po każdym zabiegu żyły będą jaśniejsze. Zazwyczaj występują niewielkie siniaki, dlatego wyniki mogą być widoczne dopiero po upływie dwóch tygodni. Skleroterapia nie zapobiega powstawaniu nowych żylaków lub pajączków, dlatego nie powinna być uważana za trwałe rozwiązanie. Większość pacjentów jest zadowolona z efektów skleroterapii. Skóra wygląda zdecydowanie lepiej.
Obszary, które można poddać skleroterapii
Najczęściej żylaki i pajączki pojawiają się na nogach i stopach. Chore żyły mogą być podniesione, odbarwione lub spuchnięte. Niektóre żyły mogą znajdować się głębiej pod skórą i powodować dyskomfort. Z kolei pajączki są mniejsze. Znajdują się bliżej powierzchni skóry. Mogą być czerwone, fioletowe lub niebieskie. Rzadziej można stosować skleroterapię w leczeniu hemoroidów. Jest zwykle stosowana, gdy hemoroidy są mniejsze i zewnętrzne. Może być też wykorzystywana, gdy hemoroidy krwawią lub gdy nie można ryzykować zabiegu chirurgicznego, z powodu innych problemów zdrowotnych.
W zależności od wielkości uszkodzonych żył, skleroterapia może być stosowana w leczeniu żylaków i pajączków w następujących obszarach: uda, łydki, kostki, stopy, twarz (często boki nosa) i odbyt. Mniejsze żylaki i pajączki najlepiej reagują na skleroterapię. Możemy zobaczyć poprawę w ciągu kilku tygodni od zabiegu. W przypadku większych żylaków widoczną poprawę możemy zaobserwować po około czterech miesiącach.