Każdy budynek narażony jest na zewnętrzne czynniki naturalne, a największe obciążenie spada na dach. Wahania temperatury niekorzystnie wpływają na jego powłokę, która pęka, traci swoje właściwości ochronne. Izolacja jest ważnym etapem niezawodnej ochrony domu przed zimnem, przeciągami oraz wnikaniem wilgoci do budynku. Właściwy dobór materiału pozwoli maksymalnie ochronić pomieszczenia przed utratą ciepła, a także można znacznie zaoszczędzić na utrzymaniu domu. Ze względu na swoje liczne zalety ocieplenie pianką pur stało się w ostatnich latach coraz bardziej popularne.
Potencjał poliuretanu jako doskonałego materiału izolacyjnego wykorzystują właściciele domów, deweloperzy i przedsiębiorcy, którzy poszukują najlepszego materiału do izolacji termicznej nieruchomości. Podejmując decyzję o ociepleniu budynku pianką poliuretanową, mamy do wyboru dwa główne typy – otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe.
Ocieplenie dachu pianką pur
Poliuretany to szeroko stosowane materiały termoizolacyjne należące do grupy pochodnych estrowych kwasu węglowego. Pianka poliuretanowa składa się z dwóch płynnych składników połączonych w miejscu aplikacji. Unikalne właściwości pianki poliuretanowej sprawiły, że jest to uniwersalny materiał odpowiedni do ocieplania dachów wszystkich typów.
Do jej wykorzystania stosuje się kilka metod:
- Izolacja dachu nad belkami od zewnątrz. Ta metoda jest idealna do pomieszczeń na poddaszu. Dowolna grubość pianki poliuretanowej jest nakładana na deskę dachową, a następnie układa się dach. Od wewnątrz poddasza widoczna jest deska i belki dachowe.
- Nakładanie materiału izolacyjnego na dach skośny o podstawie monolitycznej. Na pochyłych powierzchniach poza twardym dachem natryskiwana jest pianka poliuretanowa pur. W takim przypadku nie jest konieczne tworzenie paroizolacji między warstwą izolacyjną a podłożem. Powierzchnia dachu musi być sucha i czysta.
- Ocieplania monolitycznego stropodachu. Szybki sposób na montaż ociepliny dachu pianką pur. Oszczędność czasu podczas jej aplikacji wynosi około 50% w porównaniu do montażu np. wełny mineralnej. Zmniejszają się również koszty budowy. Nawet stare dachy pokryte bitumem można ocieplić pianką pur.
- Izolacja płaskich dachów budynków przemysłowych. Piankę nakłada się na metalowe profile dachowe, tworzy bezszwową powłokę bez szczelin i pęknięć. Ochronę przed promieniami UV zapewnia barwienie pianki poliuretanowej po jej utwardzeniu.
- Bezspoinowa izolacja przestrzeni międzybelkowej od wewnątrz, czego nie można osiągnąć przy użyciu innych materiałów termoizolacyjnych.
Rodzaje ocieplenia pianką pur
Istnieje wiele klasyfikacji i kryteriów podziału na rodzaje pianek poliuretanowych. Jednak w przypadku systemów ociepleń dostępnych na rynku najważniejsze jest rozróżnienie między piankami otwartokomórkowymi i zamkniętokomórkowymi.
Pianka poliuretanowa pur o otwartych komórkach
Jak sama nazwa wskazuje, pianki o otwartych komórkach składają się z bardziej otwartych komórek, dzięki czemu są otwarte na dyfuzję. Posiada porowatą strukturę przypominającą gąbkę. Jest to lekki materiał, co jest dużą zaletą np. przy ocieplaniu pianką pur poddasza (mniejsze obciążenie konstrukcji dachu). Pianki otwartokomórkowe zapewniają odpowiedni stopień przepuszczalności powietrza izolacji termicznej, a zaraz po zastosowaniu zwielokrotniają swoją objętość, rosną i wypełniają wszelkie pęknięcia i zakamarki.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ nakładana jest metodą natryskową za pomocą specjalnych dozowników (z możliwością podgrzewania komponentów). Zaawansowany technologicznie sprzęt odpowiada za stworzenie jednorodnej struktury, która w każdym miejscu zapewnia te same właściwości izolacyjne. Spryskiwanie pianką jest bardzo skuteczne, doświadczony zespół jest w stanie zaizolować do 200 m2 powierzchni w ciągu jednego dnia roboczego.
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa jest często wykorzystywana do izolacji termicznej domów prywatnych, warsztatów i obiektów przemysłowych, a także w projektach deweloperskich. Ze względu na swoją strukturę i zdolność dyfuzyjności jest idealnym materiałem izolacyjnym do zastosowań wewnętrznych.
Zalety ocieplenia pianką puri o otwartych komórkach obejmują:
- Skład nietoksyczny
- Bezpieczny dla alergików
- A także dla zwierząt.
Pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach
Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa to druga kategoria materiałów stosowanych w izolacji natryskowej. W przeciwieństwie do wspomnianej otwartokomórkowej, mamy tu do czynienia ze strukturą zamkniętych porów. Jak można się domyślić, taka struktura będzie skutkować niższą oddychalnością, a sama pianka będzie znacznie cięższa od pianki otwartokomórkowej. Z kolei do jego głównych zalet należy wysoka wytrzymałość na ściskanie oraz znaczna sztywność.
Podobnie jak pianka otwartokomórkowa, jest aplikowana natryskowo. Aplikacja odbywa się bezpośrednio na ocieplaną powierzchnię, co pozwala na jej całkowite pokrycie i eliminację mostków termicznych. Zaletą ocieplania pianką pur https://ocieplanie-dachow.com.pl/ jest oczywiście możliwość izolacji najbardziej niestandardowych konstrukcji, których nie da się skutecznie pokryć płytami styropianowymi.
Ze względu na niską paroprzepuszczalność i wysoką odporność mechaniczną, pianki poliuretanowe zamkniętokomórkowe znajdują zastosowanie m.in. do izolacji fundamentów, podłóg, różnego rodzaju zbiorników i basenów, a także do izolacji antykondensacyjnej blaszanych dachów.
Korzyści z ocieplenie pianką pur zamkniętokomórkową
Do głównych zalet izolacji z pianki zamkniętokomórkowej należą: twardość powyżej średniej, która decyduje o wytrzymałości izolacji termicznej, zapisywanie parametrów w czasie, wyrównanie wszystkich mostków termicznych dzięki gładkiej powierzchni bez szwów. Mniejsze zużycie nośnika ciepła i niższe koszty ogrzewania, zapewnienie dodatkowej warstwy ochronnej budynku.