Technologia · 13 grudnia 2019

Jaki dysk SSD sprawdzi się w naszym komputerze?

Jaki dysk SSD sprawdzi się w naszym komputerze? Popularność dysków SSD wynika z ich licznych zalet. Są to wyjątkowo wydajne i długowieczne urządzenia. W przeciwieństwie do napędów HDD nie posiadają ruchomych talerzy. Sprawia to, że pracują bezgłośnie i nie generują dużej ilości ciepła. Cechuje ich duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego odróżniają się od dysków HDD większą energooszczędnością. W czasie spoczynku pobierają 10% mniej prądu niż konwencjonalne dyski magnetyczne.

Największą różnicę zauważymy podczas pracy naszych nośników. Mogą zużywać od dwóch do siedmiu razy mniej energii. Konkretna wartość zależy od rodzaju wykonywanych zadań oraz różnic pomiędzy modelami dysków SSD. W dłuższej perspektywie inwestycja w taki napęd pozwoli nam drastycznie ograniczyć koszt energetyczny generowany przez nasz komputer.

Wariant ekonomiczny dla osób zainteresowanych dyskami SSD

Wybierając dyski SSD musimy dokładnie określić nasze wymagania. Następnie szukamy takich modeli, które je spełniają i jednocześnie zmieszczą się w wyznaczonym przez nas budżecie. Cena dysku SSD, który pozwoli nam znacząco przyspieszyć działanie laptopa lub komputera stacjonarnego nie jest zbyt duża. Wystarczy wybrać model o pojemności 120 GB lub 128 GB. Służy on wyłącznie do instalacji naszego systemu operacyjnego oraz ewentualnie kilku kluczowych programów, których działanie chcemy usprawnić. Nie musimy pozbywać się posiadanego dysku HDD. Dobrze sprawdzi się w roli dodatkowego nośnika, na którym przechowujemy pliki oraz oprogramowanie niewymagające szybkiego przetwarzania danych. Najlepszym wyborem będą dyski SSD z modułami MLC obsługujące technologię 3D-NAND. Takie urządzenie możemy kupić nawet za 150 zł. Lepiej jednak zdecydować się na bardziej sensowne modele w przedziale cenowym 170-200 zł.

Jaki model sprawdzi się w laptopie?

W przypadku komputerów mobilnych niestety nie możemy wykorzystać takiej kombinacji dysku SSD i HDD. Musimy zdecydować się na jeden z nich. Następnym krokiem powinno być zweryfikowanie jakie rodzaje złączy mamy do dyspozycji. Jeżeli posiadamy wejście SATA, najlepiej kupić napęd o pojemności w okolicach 500 GB. Przeglądając oferty w sklepach ze sprzętem komputerowym, kierujemy się podobnymi zasadami co podczas wyboru ekonomicznych modeli. W miarę możliwości warto wybierać dyski SSD z modułami NAND MLC lub 3D-NAND. Taki zakup wyniesie nas około od 300 do 500 zł w zależności od producenta.

Dyski SSD PCIe oraz M.2 – alternatywne rozwiązania

W przypadku komputerów stacjonarnych mamy do dyspozycji więcej rozwiązań. Jednym z nich są dyski SSD dostosowane do wczepiania ich w szyny PCIe. Takie modele wiążą się jednak z większymi kosztami. W przypadku dysków o pojemności 128 GB model PCIe będzie nas kosztował co najmniej 150 zł więcej, niż jego odpowiednik używający złączy SATA III. Najtańsze jednostki powinny być w stanie zaoferować nam zapis na poziomie 570 MB/s oraz odczyt sięgający 1850 MB/s. Takimi parametrami z pewnością zainteresują się entuzjaści gier komputerowych.

Podstawowe modele napędów SSD ze złączem M.2 dostępne są w podobnej cenie co dyski używające złączy SATA. Ten nowoczesny standard powstał w odpowiedzi na dążenie producentów do stopniowej miniaturyzacji kart pamięci, takich jak na przykład dyski SSD. Stanowi ulepszoną wersję wcześniejszego standardu mSATA, który borykał się z wieloma ograniczeniami. Tworzenie dysków używających tego standardu i jednocześnie oferujących pojemność 1 TB było zbyt kosztowne. Wprowadzenie specyfikacji M.2 znacznie ułatwiło producentom zadanie standaryzacji.

Z jakich protokołów korzystają dyski SSD?

Jaki dysk SSD sprawdzi się w naszym komputerze?W tradycyjnych dyskach twardych używany jest protokół AHCI (Advanced Host Controller Interface). Sprawdza się przede wszystkim podczas przesyłania danych za pomocą złączy SATA. Z nadejściem dysków SSD M.2 oraz PCIe wzrosło zapotrzebowanie na bardziej efektywne standardy zarządzania transferem informacji pomiędzy płytą główną a napędem. Dlatego także powstał protokół NVMe (Non-Volatile Memory Express) opracowany z myślą o magistrali PCI Express. Nie posiada on tych samych ograniczeń co AHCI, dzięki czemu najnowsze dyski SSD oferują o wiele większa prędkość przesyłania danych. Oczywiście lepsze parametry techniczne nie są wyłączną zasługą protokołu NVMe. Konieczne było przestawienie się z magistrali Serial ATA, których maksymalna przepustowość wynosi 600 MB/s. Z tego powodu zaczęto używać PCI Express x4, który umożliwia prędkość przesyłu danych na poziomie 4 GB/s, czyli 32 Gb/s. Konieczne było jednak odpowiednie zaprojektowanie nowych dysków SSD, aby mogły wykorzystać tego typu złącza. Pierwsze napędy SSD kompatybilne z tymi magistralami występowały w postaci kart rozszerzeń HHHL. Podłączano je do płyty głównej komputera przy użyciu portów PCI Express. Nie każda z płyt głównych jest dostosowana do montażu nośników SSD NVMe. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego napędu, musimy sprawdzić, czy nasza płyta główna posiada chipsety Z97 albo X99. Inne modele nie są kompatybilne z dyskami SSD używającymi protokołów NVMe.

angielski