Garnitury na miarę – w jaki sposób dobrać idealny model do swojej sylwetki?

Garnitury na miarę – w jaki sposób dobrać idealny model do swojej sylwetki? Pomimo że w sklepach z garniturami wybór tych gotowych jest naprawdę duży, to garnitury na miarę przeżywają obecnie swój renesans. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu taki strój może leżeć na sylwetce jak druga skóra. Dobry garnitur to niezbędna inwestycja dla garderoby każdego mężczyzny. Od poprawienia muskulatury, aż do ukrycia kilku dodatkowych kilogramów – dobre garnitury na miarę sprawiają, że bez wysiłku poprawić możesz swój wygląd i zwiększyć pewność siebie. W jaki sposób dobrać idealny dla siebie?

Garnitury na miarę – od czego zacząć?

Garnitury na miarę – w jaki sposób dobrać idealny model do swojej sylwetki?

Jeśli po raz pierwszy kupujesz garnitur albo po prostu nigdy nie miałeś modelu szytego na miarę, przede wszystkim rozpocznij od wyboru dobrego, polecanego krawca. Ponieważ taki zakup sporo kosztuje, zabierz ze sobą kogoś, kto będzie Ci w stanie faktycznie pomóc.

Idealnie jest ubrać koszulę, która pasuje do Ciebie. Wówczas łatwiej jest wziąć miarę i wybrać kolor garnituru.

Krawiec szyjący garnitury na miarę zacznie od zmierzenia poziomo obwodu wokół Twojej klatki piersiowej, pod pachami i na  łopatkach, a następnie zapisze pomiar. Taśma miernicza nie może być zbyt ciasna, powinna być jednak dopasowana do ciała.

Kolejny krok to zmierzenie obwodu w okolicach talii na wysokości pępka. Pomiar ten może odpowiadać najwęższemu lub najszerszemu punktowi talii, w zależności od budowy.

Garnitury na miarę to przede wszystkim odpowiednia marynarka. Aby ją dobrać, należy zmierzyć długość od dołu kołnierza, prosto w dół środkowego szwu, do miejsca, w którym kończy się wymagana długość marynarki. Powinna być ona na tyle długa, aby całkowicie zakryć pupę, ale konkretna długość będzie zależała od wybranego stylu.

Garnitury na miarę – idealne spodnie

Krawiec szyjący garnitury na miarę zacznie od wymierzenia talii. W tym celu zmierzy poziomo obwód w okolicach talii, dokładnie tam, gdzie chcesz mieć talię spodni. Upewnij się, że taśma jest wygodna i nie przejeżdża przez pasek; powinieneś być w stanie umieścić palec wskazujący wewnątrz taśmy.

Dalszym krokiem jest zmierzenie wnętrza nogawki. Po to należy zmierzyć długość spodni od najniższej części krocza, trzymając centymetr naprężony aż do miejsca, w którym chcesz zakończyć spodnie. Weź pod uwagę dopasowanie, które chcesz uzyskać nad butem, ponieważ wpłynie to na wysokość kroku spodni.

W jaki sposób mierzyć garnitury na miarę?

Zacznij od przymierzenia marynarki. Po pierwsze, upewnij się, że ramiona marynarki leżą prosto i wyglądają schludnie. Powinna być ona dopasowana i nie powinno być nadmiernego materiału ani zniekształceń na jej powierzchni.

Twoja marynarka powinna pozwalać na swobodne zapinanie guzików, ale równocześnie nie może być za luźna. Po zapięciu guzików, połóż dłoń między Twoim brzuchem a marynarką. Powinna po prostu wygodnie się tam zmieścić. Guziki marynarki nie mogą ani smętnie wisieć, ani też być napięte do granic możliwości.

Sprawdź długość marynarki. Opuść ręce swobodnie w dół i przyłóż je do marynarki. Marynarka jest dłuższa niż rękawy? W takim razie jest prawdopodobnie zbyt długa. Jeżeli jest krótsza, stanowi to kwestię gustu. Wiele nowoczesnych marynarek jest tylko kilka centymetrów krótsza od mankietów.

Garnitury na miarę powinny mieć idealnie dopasowaną długość marynarki. Marynarka powinna sięgać tam, gdzie podstawa kciuka styka się z Twoim nadgarstkiem. Powinieneś widzieć 1-2 cm mankietu swojej koszuli.

W wielu nowoczesnych garniturach oferowane są krótsze i dłuższe długości marynarek, więc jeśli tylko ramiona dobrze przylegają, ale tułów wydaje się zbyt długi lub krótki, jest możliwość zmiany tego stanu rzeczy.

Garniturowe spodnie, zwłaszcza w modelu szytym na miarę, powinny pasować do Twojego gustu i stylu. Pamiętaj, że nacięcie nogawki spodni powinno być bardziej płaskie, bez zbytniego luzu.

Klasyczna długość spodni powinna dobrze leżeć na wierzchu buta, nie dotykając podłogi z tyłu i tworzyć miękkie zagniecenia z przodu. Bardziej nowoczesne pomysły to zwężająca się nogawka, która powinna spoczywać na górze buta.

Garnitury na miarę – korzyści

Garnitury na miarę mają w zasadzie same korzyści i tylko jedną wadę. Są one droższe niż gotowe modele dostępne w sklepach. Wymagają dodatkowych przymiarek, więc również poświęcenia swojego, czasem bardzo cennego, czasu. Naprzeciw temu staje jednak mnóstwo zalet. Przede wszystkim garnitury na miarę są idealne dla osób mniej „wymiarowych”, mężczyzn bardzo wysokich lub niskich, o nieproporcjonalnej budowie, przy kości etc. Łatwo jest w nich dopasować spodnie i rękawy.

Nie każdy będzie pasował do standardowych dostępnych w sklepach długości, więc zawsze lepiej wybierać coś nieco dłużej i dostosować to idealnie przez krawca. Dotyczy to zwłaszcza wyjątkowych okazji, takich jak na przykład garnitury ślubne. Idealnie leżące stanowić będą prawdziwą ozdobę mężczyzny. Garnitury na miarę są w stanie wiele zamaskować oraz uwypuklić atuty sylwetki. Aby jednak był on naprawdę dobrą inwestycją, trzeba znaleźć krawca mającego pojęcie o nowoczesnych trendach, a także zdecydować się na materiał wysokiej jakości i w twarzowym kolorze.

angielski