Budownictwo · 1 marca 2023

Dlaczego warto budować dom z drewna?

Dlaczego warto budować dom z drewna? Domki z drewna kojarzą się ze starą zabudową lub domkami letniskowymi. Jednak po latach traktowania drewnianych budynków jako reliktów, powróciło zainteresowanie całorocznymi domami z drewna. Większość domów budowanych w Polsce budowano tradycyjnymi technikami, ponieważ inwestorzy obawiali się, że domy drewniane nie będą tak trwałe jak domy murowane. Obawy są bezpodstawne, ponieważ w budownictwie drewnianym zagościła nowoczesna technologia, która sprawia, że ​​tego typu konstrukcje są funkcjonalne, trwałe i wygodne.

Wymagania dotyczące drewna stosowanego w domach

Drewno użyte do budowy domu musi być suszone przez 10 lat i odpowiednio zaimpregnowane, aby chronić je przed wilgocią i insektami. Niektórzy wykonawcy nie przestrzegają powyższych norm i używają tańszego drewna, przez co jest ono mniej odporne na warunki atmosferyczne, przez co ludzie myślą, że domy z drewna nie są trwałe. Rynek weryfikuje nierzetelnych kontrahentów i nagradza rzetelnych, dokładnych i zorientowanych na jakość firm, którym ufają klienci. Dlatego przed wyborem wykonawcy warto zapoznać się z opiniami na jego temat, sprawdzić, czy posiada wpis do KRS, przejrzeć stronę internetową i zobaczyć, jak realizowane są podobne zlecenia budowlane.

Zalety domków z drewna

Dlaczego warto budować dom z drewna?

Dlaczego warto budować dom z drewna?

Na rynku pojawia się coraz więcej rzetelnych i uczciwych firm oferujących najwyższej jakości kompleksowe usługi w zakresie budowy domów z drewna. Ważnym argumentem przemawiającym za budową domu z drewna jest szybkość budowy. Czas budowy ok 3 miesiące. Budowa domu odbyła się w fabryce, a elementy zostały połączone na placu budowy. Budowa domu drewnianego w nowoczesnej technologii dom jednorodzinny nie jest ograniczona warunkami pogodowymi. Tego typu konstrukcję można układać również zimą, nie trzeba liczyć się z czasem utwardzania poszczególnych elementów.

Mniej pracy, niższe koszty zespołu, co skutkuje oszczędnościami w kosztorysach budowy. Kolejną oszczędnością jest cena fundamentu pod dom z drewna – to mniej niż murowany, bo fundament jest lżejszy. Rozbudowa domu z bali w konstrukcji szkieletowej https://konsbud.com/oferta/konstrukcje-drewniane-chojnice jest prostsza niż w budownictwie tradycyjnym – dodaje się kolejny moduł. Dodanie ściany jest łatwiejsze.

Mikroklimat domu drewnianego jest korzystniejszy niż murowanego. Wieloletnie domy z drewna są lżejsze niż domy murowane. Charakteryzują się niskimi obciążeniami konstrukcyjnymi i nie wymagają dodatkowego wzmocnienia konstrukcyjnego. Nie potrzebują ciężkich fundamentów i stropów żelbetowych, które są drogie i wymagają dużego nakładu pracy ze strony ekipy budowlanej.

Oszczędności i ekologia

Cennymi wartościami są przyjazność dla środowiska i efektywność energetyczna. Domy z drewna spełniają powyższe oczekiwania – mają doskonałe parametry termiczne i są zgodne z naturą. Osiągnięcie tak dobrych parametrów cieplnych w przypadku domów konwencjonalnych wymaga więcej pracy i wyższych kosztów.

Na niskie koszty budowy wpływa dokładność wymiarowa, łatwość układania poszczególnych elementów oraz prosty montaż instalacji. Budowa domu z drewna eliminuje wszystkie mostki termiczne, zmorę budowniczych domów murowanych i mieszkańców. Brak mostków to niższe koszty ogrzewania, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Różne style

Całoroczne domki z drewna mogą mieć różną wielkość – od małych bungalowów po okazałe posiadłości. Nowoczesna technologia pozwala budować takie domy w dowolnym stylu, takie jak: góralskie z ozdobnymi detalami architektonicznymi, domy w stylu wiejskim, a także ultranowoczesne domy w stylu rustykalnym.

Styl domu można dostosować do marzeń inwestora. Dostępne są również gotowe projekty domów drewnianych w różnych stylach, każdy kupujący może wybrać projekt, który go zainteresuje. Aby podkreślić nowoczesny styl domu, drewno łączy się ze szkłem, stalą, kamieniem lub klinkierem, aby podkreślić piękno domu. W przypadku domów inspirowanych tradycyjną architekturą drewnianą ściany zewnętrzne zdobią stylizowane wykończenia i ornamenty.

Ochrona przeciwpożarowa

Zapobieganie pożarom wiąże się z bezpieczeństwem członków rodziny. Dom z drewna jest pod tym względem optymalnie chroniony i spełnia bardzo wysokie wymagania przeciwpożarowe. W budynkach drewnianych ogrzewanych paliwami stałymi lub gazowymi należy wykonać murowane kominy lub kotłownie.

Ogrzewając dom kominkiem lepiej wybrać wkład kominkowy, którego zabudowę można wykonać z łupka ozdobnego, który jest jednocześnie doskonałą ozdobą aranżacji wnętrz. W domu z drewna można zastosować ładne, duże okna, aby zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego. Mogą to być proste formy lub okna z ozdobnymi akcentami.

Budowa domu z drewna kosztuje około 10% więcej niż budowa tradycyjnego budynku, jednak eksploatacja takiego domu jest znacznie tańsza dzięki energooszczędnym rozwiązaniom. Warto zainwestować w budowę takiego domu ze względu na jego doskonałe parametry wytrzymałościowe, ognioodporne i energooszczędne.

Konsbud drewno konstrukcyjne
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com
Konsbud drewno klejone
Stobno 55 A,
72-002 Dołuje
918125387
www.konsbud.com